İndirim Yarışı Para Kazanmayı Zorlaştırdı

İndirim Yarışı Para Kazanmayı Zorlaştırdı
, Dijital
​Hyundai Özenler Otomotivin sahibi Sultan Ahmet Durdu, 1989 yılından bu yana otomotiv sektöründe ailece faaliyet gösterdiği ve hatta bu sektörde otomotiv ismini ilk kez şirketlerinin kullandığını anlattı.

Hyundai Özenler Otomotivin sahibi Sultan Ahmet Durdu, 1989 yılından bu yana otomotiv sektöründe ailece faaliyet gösterdiği  ve hatta bu sektörde otomotiv ismini ilk kez şirketlerinin kullandığını anlattı. 

Doğma büyüme Düzceliyim. Aslen Giresun Tireboluluyuz. 4 yaşında babamı kaybettim. 9 kardeşin en küçüğüyüm ve çocukluktan itibaren çalışıyoruz. Ailenin küçüğü olduğum için ailem beni o günkü şartlarda daha fazla okutabildi.  Çocukluğumdan bu yana çok farklı sektörlerde çalıştım. Hem okudum, hem çalıştım. Ticarete babamızdan kalma büfede ailece başladık. Çay ocağın da çalışıp garsonluk yaptık. Kaset ve çiçekçilik, beyaz eşya, mobilya, halı, soba ticareti gibi çeşitli işler yaptık.

1985 yılından sonra halı, çekyat, soba, mobilya işine ailece başladık. 1986’lı yıllarda zaman zaman araç alım satımı yapmaya başladık. Bir bakıma otomotiv sektörüne böyle başladık diyebiliriz.

1988-89’da bu işimize daha ciddi devam ettik. 1988-89’lu yıllarda Ereğli’de oto pazarı açılmıştı. Bu pazarı ağabeyim iki arkadaşıyla kurmuştu, otomotivci öyle olduk. Aynı zamanda beyaz eşya ticaretine de devam ettik.

Bayi gibi vitrinde ve iş yerinde sıfır araba satmaya ilk biz başladık

1990’da Ereğli’den Düzce’ye geldik. Beyaz eşya, soba ticareti devam ederken 1992 yılında vitrinde sıfır araba satmaya başladık. İlk galeri ismini kaldırıp, otomotiv ismini Düzce’de başlatan herhalde biziz.

Ereğli’de de ilk vitrinde mağazanın içinde ikinci eli satmaya başlayan ağabeyimdir. Depremden sonra ağabeyimle beraber ailecek Opel bayiliğini devir aldık. 2000 yılının sonunda Hyundai Özenlere ortak olduk. 2003 yılında ailecek aldığımız Hyundai bayiliğinin yönetiminin başına geçtim.

Özellikle 2012’den sonra para kazanmak çok zorlaştı

Düzce’de 3 vergi levhamızın olduğu iş yerimizde yaklaşık  40 kişiyle çalışıyoruz. Servis, kaporta, boya, ikinci el, sigorta acentelikleri ve satış yapıyoruz. 2009 ve özellikle 2012’den sonra para kazanma çok zorlaştı. Belli bir satış hareketiniz olsa da para kazanamıyorsunuz.  Çünkü bu sektörde yüksek rekabet ile karşı karşıyayız.  Distribütör firmalar, markalar arası rekabet sebebi ile bizim karlarımızı düşürdü. İndirim yarışı para kazanmayı çok zorlaştırdı. Para kazanmıyoruz şuanda masraf çıkıyor, çıkmıyor, zorlanıyoruz.

Satışlar güzel ama kazanamıyorsunuz

Satışlar hareketli fakat kazanç sağlamıyor. Bu durumu biraz da kendi aramızdaki rekabet de etkiliyor. 1993’ten sonra diğer sektörleri bırakıp sadece ikinci el otomobil alım satım işine yöneldik. Ben ve ailem 30 yıldır bu işin içindeyiz. Ya küçülmek lazım ya da tabiri caiz ise köye gitmem lazım! Nüfus veya satış oranlarına bakarsak biz Düzce’de satış adedinde iyi konumdayız. Fakat hep söylediğim gibi sadece ciro bir şey ifade etmiyor. Kazanca da bakmak lazım. Bu olumsuz koşullara rağmen yine de ticarete devam edeceksek, satmamız gerekiyor. Neredeyse her ay şirket olarak zarar ediyoruz. Fakat yıl sonu primi ile ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ancak bu strateji ile kafa kafaya geliyoruz. Bir ara sektörle birlikte biz de sıkıntılı günler yaşadık. Sonrasında bir şekilde işleri toparladık. Şu sıralar yaşadığımız hareketi de yıl sonu kampanyalarına bağlıyoruz.

İkinci el satışlarımız bizi destekliyor

Bayiliklerde artık takas sistemi olmazsa olmaz konumuna geldi. Bizim de diğer bayiliklerde olduğu gibi ikinci el satışımız var. Takas imkânımızda var. İkinci el satışta tecrübemiz olduğu için biraz daha rahatız. Bu da bizi destekliyor.  İkinci el satışlarımız sıfır araç kazancına göre biraz daha iyi durumda görünüyor.

2016 yılının kar marjı düşük oldu

2015 yılına göre 2016 yılı satış adetleri aşağı yukarı aynı. Kaporta ve boya servisinde biraz düşüş var. Kar marjı biraz daha düşük oldu. Seçim oldu, işçi fiyatlarına yüzde 40’a yakın zam geldi. Gelirimiz yüzde 10 artarken genel giderimiz ortalama yüzde 55 arttı. Geçen yıla göre aynı ciroyu yakalasak da durumumuzu dengelemiyor, yani geçen yıla göre zarar etmiş oluyoruz.

2017 sıkıntılı geçecek gibi görünüyor

2017’de döviz kurundaki değişiklikler, dünyadaki ekonomik durağanlık devam ederse, sıkıntılı geçecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl bu yıla göre daha da problemli geçebilir. Karlar daha da düşecek gibi görünüyor.  Tüketicide acaba ne olacak diye haklı bir endişe taşıyor. Parası olan da, olmayan da bekleyecek. Dövizde artış daha da devam ederse ciddi bir daralma olabilir. Sonuçta ekonomide ithalat ve ihracatta maalesef dışa bağımlı bir ülkeyiz. Ama çok iyi bir hükümetimiz ve güçlü bir Devletimiz var. Biz böyle düşünüyoruz. Tabi ki onlar bizden çok daha iyi düşünüyorlardır. Sorun olmayacak diyorlarsa olmayacaktır. Elbette bir dalgalanma yaşanabilir. Biz de ümitliyiz elimizden gelen önlemleri alacağız.

Daha da Zora Düşersek Küçülmeye Gideceğiz

Ekonomik daralma devam ederse küçülmeye gideceğiz. İşçi çıkarmak zorunda kalabiliriz. Küçüleceğiz bekleyeceğiz. İnşallah bunları yapacağımız durumları yaşamayız.

Hükümet bize ÖTV sürprizi yaptı

Bizim araçlarımızdan 1600 motor olanları ÖTV zammı çok fazla etkilemedi. 2000 motor araçlarımızı çok etkiledi. O bir sıkıntı yarattı. 1600 motorda ortalama ÖTV farkı toplamda yüzde 3,5 etkiledi diyebiliriz. Bu da kampanyalar ve indirimler ile Aralık' da müşterilerimize yansımadı.

Bu konuda hükümetimiz sürpriz yaptı. Herkes ÖTV zammını 1 Ocak’ta bekliyordu. ÖTV zammı aynı gün geçerli hale geldi. Aslında bir hafta süre verseler satışlarda iyi bir patlama yakalardık. Alacak olan müşterilerimiz alırdı, takas edecek olan müşterilerimiz de takas ederdi.  Çok umutluyduk ama olmadı.

Elentra, Blue, İ30, tucson modellerini çok satıyoruz

Elentra, Blue, İ30, Tucson ve küçük segment i20 araçlarımızda bu dönem çok iyi satış yaptık. İ10 model aracımız Türkiye’de segment lideri olurken, Türkiye'de diğer segmentlere göre biraz daha az satıldı. Ancak Türkiye’de ve ilimizde segmentinin lideri oldu. İnsanlar trafik arttıkça küçük araçlara yönelmeye başladı.Avrupa'da olduğu gibi daha da artacaktır.

Ortalama 10 bin lira peşinatla sıfır araç alabiliyorlar

Vergi levhası olanlarda, yüzde 10 peşinat araç almak için yeterlidir.  Vergi levhası olmayanlar için de peşinat yüzde 30’dur. Ortalama 10-20 bin TL peşinat ile sıfır araç alınabilir. Kalanı ise taksitle ödenebilir. Esnafın ya da vatandaşın vergi levhası var, ama kredi kartını ya da diğer borçlarını düzenli ödemiyorsa, bu durumda müşterilerin kredi kurumlarından kredi almaları zorlaşır. Bankalar tüketiciden kefil ister.

Kış aylarında serviste kampanyalar yapıyoruz

Kış aylarında bakım servis kampanyalarımız var. Ortalama parçada, işçilikte yüzde 30 indirim yapıyoruz.

2017’de i20, Elentra, Yeni İ30 ve Blue’nun çok tutulacağını düşünüyorum

Her zaman ucuz arabalar daha çok satılır.  2017’de i20, yeni İ30, Elentra ve Blue’nun çok tutulacağını düşünüyorum. Sattığımız araçlarda 5 ile 7 yıl garantili ve ekstra ücretsiz yol yardımı hizmeti sağlıyoruz. Takas imkanımızın olması güzel.  Müşteri plazaya geliyor “Sıfır araç alacağım, ama eski aracımın takas edilmesini istiyorum” diyor. Bu müşterilere daha cazip geliyor. Ödemelerde  48 ay ödeme imkanı var. 60 ay ödeme imkanı olursa satışlar daha da artacaktır. Ortalama çalışanlar ve  memurlar için yüzde 70 sınırı var. Memur ve çalışanlar için İ10’da 10 bin TL,  diğerlerinde 15-18 Bin TL arasında peşin ödendiğinde, kalan miktara 48 aya kadar vade yapılıyor.Mesela İ20’de şu an sıfır faizimiz var.20 Bin TL’ye 20 ay düşük indirimli kredi var. Tucson’da 7,5 Bin TL indirim var. Bu da firmanın ÖTV farkını karşılaması demektir.

Jeeplerimizin 1.6 dizelleri çıkacak

Jeeplerimizin 1.6 dizelleri çıkacak. Mart ayında yeni kasa i30 çıkacak tamamen değişecek. Elentra makyajlanacak. Orta segmente yerli üretim bir aracımız gelecek. Çok ciddi ekonomik daralma olmazsa bu araçlar piyasayı harekete geçirecek diye düşünüyorum.

Elektrikli araç çalışmaları devam ediyor. Zannediyorum yerli aracımızın bir tanesi hem benzinli hem LPG’li olacak. 3 model araç tamamen Türkiye’de üretilecek.

Düzce’de her zaman  ilk üçteyiz

Biz her zaman Düzce’de binek araçta ilk üçe gireriz.  Faaliyete başladığımız ilk yıllardan beri hep böyle olagelmiştir. Bununla da gurur duymaktayız. Türkiye’de toplamda binek araçta 2016 yılında üçüncü olmamızı bekliyoruz.

Yerli otomobil için Düzce’de fabrika kurulabilir ya da parça üretimi yapılabilir

Bildiğimiz kadarıyla yerli otomobilin Karasu’da fabrikası kuruluyor. Yerli otomobile Hyundai Assan ortaklığı var. Düzce’de yerli otomotivin yan ürünlerinin üretilmesi için biz de destek veriyoruz. Bu kapsamda Düzce’de 2 bin dönüm bir tesis yapılabilir. Hazır olan bir yer ve arsa mevcut durumdadır.

Bu halk yerli araca biner

Yerli aracın satış bayisini almak isterim. Çünkü şu var, biraz milliyetçiysek, biraz vatanımızı seviyorsak, yerli aracı tercih etmeliyiz. Ben de yerli araca binmek isterim. Paramız vatanımızda kalsın. Çok da lüks olmasın, önemli değil. Herkes yerli araca binmeli. Piyasadaki araçlara göre yerli otomobil en az yüzde 30 daha uygun olacağını düşünüyorum Devlet yerli araçlara ÖTV indirimi gibi destekler sağlayacaktır.fiyat diğer markalara göre daha uygun olacaktır.

 Serviste bakım 40 pahalı olabilir ama biz servis olarak garanti veriyoruz

Servis hizmetlerimiz servis dışında yapılan hizmetlerden daha pahalı olabilir. Bizim farkımız burada ortaya çıkıyor. Zira Biz yaptığımız işin her zaman arkasındayız. Değişen parçanın, işçiliğin ya da bunun gibi bütün işlerin, hem şirket olarak hem de bağlı çalıştığımız distribütör olarak garantisini veriyoruz. Dahası garanti dışındaki araçlara her yapılan işleme 2 yıl parça garantisi veriyoruz.(Örneğin araç 10-15 yaşında dahi olsa yapılan işlemler 2 yıl parça garantilidir)

Yağ kullanımı da çok önemli. Bir araç kullanım ömrü boyunca kaliteli bir yağ kullanıldığında en az 600- 700 bin kilometre yol yapar Kalitesiz yağ kullanılırsa kısa süre sonra araç her an telafisi çok pahalıya mal olacak sorunlar çıkarabilir. Her marka araç kendi servisinden hizmet almalıdır. İnsanlar bunu kasko mantığı gibi görmeli. Dışarıya oranla yüzde 40 fiyat farkını bir şey olursa muhatabım var diye düşünerek hareket etmeli.

insanlar araçlarını kısa veya uzun vadede satmayı düşünseler bile araçlarını yetkili serviste yaptırmalıdırlar.Aracın kullanımı masrafsız ve uzun ömürlü olacaktır.Milli servetimize zararı olmayacaktır.

Bizim servis garantimiz oluyor, bunu kasko gibi görmek lazım. Yetkili serviste belki biraz daha fazla ücret ödüyor ama motoruna veya tüm aksamına kasko yapmış oluyor.

Kış lastiği kullanımı çok önemli

Lastik seçimi çok önemlidir. Kış lastiği güvenlik ve konfor açısından daha da önemlidir. Kış lastikleri aracın dört tekerleğine de takılmalıdır. Uzmanlara göre kış lastiklerinin takılı olacağı süre, Ekim ayından Nisan ayına kadardır. Kış lastiklerinde yaşanan yerin iklim koşullarına bağlı olsa da iyi bir performans, düşük ısılarda yağmurda ve karda daha güvenli bir sürüş imkanı sağlar. Halkımız artık bu konuda bilinçlendi. Ben bütün arabalarımda minibüsümde dahil servis araçlarımda da kış lastiği kullanıyorum. Ayrıca servisimizde lastik takma sökme işçiliği ve her marka araç lastiği satışı yapılmaktadır. Değişen yazlık ve kışlık lastiklerin depolama ve saklama hizmeti bedelsiz sunulmaktadır. Bu vesile ile firmamız, bütün sürücülerimize güvenli performanslı ve keyifli sürüşler diler.

Güzel Günler Göreceğiz

Vatanımızı seviyoruz. Herşeye rağmen üzerimize düşen görevi ülke ne kadar sıkıntılı olsa da yapmak zorundayız. Herkes görevlerini ve sorumluluklarını yapmalı, yapacağımıza da inanıyoruz. Devletimize, Hükümetimize ve milletimize güveniyoruz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu sıkıntılı zamanlarda kriz bizi teğet geçecektir. En önemlisi de herkes bu sıkıntılı günlere ve krize rağmen daha çok çalışmalı ve üretici olmalıdır.Sıkıntı yokmuş gibi hareket ederek görevimizi ve işimizi kararlılıkla yapmalıyız.2017 yılının ülkemize, milletimize sağlık huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Acısız, terörsüz, şehitsiz, ekonomide şaha kalkmış bir yıl diliyoruz. El ele omuz omuza durmak yol yola devam.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...