Sanayi Çarşısında Servis Kalitesinde Bir Firma

Sanayi Çarşısında Servis Kalitesinde Bir Firma
, Dijital
​Düzce Sanayi Çarşısında olmasına rağmen, bir çok yetkili servisle aynı kalitede çalışan ve 60 yıllık tecrübesiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan, hızlı bakım servisinde Düzce’de ilklerin adresi A.C Aksan Otomotiv’in sahibi Cemal Aksan’la hoş bir sohbet yaptık.

Düzce Sanayi Çarşısında olmasına rağmen, bir çok yetkili servisle aynı kalitede çalışan ve 60 yıllık tecrübesiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan, hızlı bakım servisinde Düzce’de ilklerin adresi A.C Aksan Otomotiv’in sahibi Cemal Aksan’la hoş bir sohbet yaptık.

A.C Aksan Otomotiv Sebahattin Aksan tarafından 1957 yılında kurulmuş eski bir firma. Nesiller değiştikçe tamirden, yedek parçaya, Türkiye sektörüne hitap ettik. Bir jenerasyon daha değişince ben firmanın başına geçtim. A.C Aksan Otomotiv olarak hizmet veriyoruz. Hızlı bakım, araç servisi, Aksan Treyler e-ticaret sektöründe firmalarımız yer almaktadır.

HIZLI BAKIM SERVİSİYİZ

Firma olarak sektördeki diğer firmalardan bizi ayıran en büyük özelliğimiz hızlı araç bakım servisi olmamız. Aracın 2 buçuk 3 saatte yapılabilecek tüm bakımlarını yapıyoruz. Ağır bakım yapmıyoruz. Fren, lastik, jant, yağ değişimi, ön takım, süspansiyon, akü, debriyaj gibi gündelik hayatta kontrol edilmesi gereken işlemlerini yapıyoruz.

KALİTEMİZ YETKİLİ SERVİS, FİYATIMIZ ESNAF İŞİ

Konsept olarak yetkili serviste bulabileceğiniz kaliteyi hem orijinal yedek parça olarak, hem de kalifiye eleman olarak sağlıyoruz ve esnafın verdiği fiyatları veriyoruz. Kalitemiz yetkili servisle aynı seviyede.     Bu sektörde de uzun zaman ekmek yiyip hizmet edeceğimizi düşünüyorum. 55 yıllık bir geçmişimiz var, özgüven ve saygınlığımız var. Hem fiyat hem kalite de müşteri memnuniyetini üst seviyede tutuyoruz.

ARACINIZ MUAYENEDEN GEÇMEZSE ÜCRETİNİ BİZ ÖDÜYORUZ

Uzmanlık konumuz Türkiye çapında fren sistemi. A.C Aksan olarak Düzce’de ilk kez bir uygulama başlattık.  Muayeneye girecek aracı bize getiriyorsunuz, araç muayeneden geçmezse muayene ücretini biz ödüyoruz. A’dan Z’ye son sistem teknolojimizle hepsini ölçüyoruz. ABS cihazlarımız, kampana tornamız, disk tornamız. Bunların hepsini aynı firmada bulmanız zordur. Hatta yetkili servislerde bile bazen bulamayabiliyorsunuz.

CE BELGELİ VE OEM ÜRÜNLER KULLANIYORUZ

Yedek parça olarak CE belgeli, OEM ürünler kullanıyoruz. Bu ne demek? OEM dediğimiz aracın üstünden çıkan montaj ürününün aynısı demek.  Yani bize geldiğinizde aracınızda hangi parça kullanılmışsa biz aynı marka parçayı kullanıyoruz.

YETKİLİ SERVİS GİBİ GARANTİLİ İŞ YAPIYORUZ

Düzce’de bir yetkili servise gidip bakım yaptırdığınızda hangi işlem yapılıyorsa, hangi parça kullanılıyorsa aynısını burada yapıyoruz. Üstelik her türlü garantiyi biz de veriyoruz.

ARACINI KAPISINDAN TESLİM ALIYORUZ

Sanayi çarşısı dediğimiz yerde iki sıkıntı var. Bir zamanı olmayan müşteri, iki güven sorunu. Müşterinin zamanı kıymetli. Biz böyle bir durumda müşterinin aracını kapısından teslim alıyoruz, kontrolleri yapıyoruz. Fiyatı belirliyoruz müşteri kabul ederse işleme geçiyoruz. Kredi kartına da taksit yapabiliyoruz. Müşteri yetkili servise aracını güvendiği için getiriyor . Biz o güveni Aksan Otomotiv olarak veriyoruz.

MÜŞTERİMİZ ÇAYINI İÇİP GAZETESİNİ OKURKEN İŞLEMLERİ TAMAMLANIYOR

Sanayi çarşısında müşteriyi, yedek parçayı şuradan al, şura da yaptır gibi sürekli bir yerlere gönderen esnaf arkadaşlarımız var. Biz ise müşteriyi misafir ediyoruz. Yedek parça stokumuz var, olmayanları da en uygun fiyata kendimiz toplayıp aracı yapıyoruz. Bize gelen müşterimiz gazete okuyup, çay içmekten başka bir şey yapmıyor.

SANAYİDEYİZ AMA SANAYİ DÜKKANI GİBİ DEĞİLİZ

Sanayi çarşısında olan bir esnaf kimliğinde değiliz. Müşterilerimize ergonomik açıdan daha rahat, daha temiz, daha homojen bir ortamda hizmet etmeye çalışıyoruz. Yetkili servis değiliz ama yetkili servis güvencesindeyiz. Sanayideyiz ama sanayi dükkanı gibi değiliz. Arafta kalmış bir firmayız. Dededen torununa kadar, müşteri memnuniyetini ön planda tutmuş bir firmayız.   

SERVİSTEKİ HİZMETLE BENDE Kİ HİZMET AYNI

Servise giden bir araçla bize gelen bir araçta yapılan işlemleri, takılan parçaları karşılaştırdığınızda hizmetin aynı olduğunu görürsünüz. Volkswagen fabrikası araba üretir, balata üretmez, lastik üretmez. Fabrika sadece arabayı tasarlar ve geri kalan yan sanayi ürünlerini toparlar, ürünü piyasaya sürer. Volkswagen neyi takıyorsa araca ben de onu takıyorum.

YAN SANAYİ KALİTE YÖNÜNDEN BİRAZ ESİKTİR AMA FİYATI DAHA UYGUNDUR

Orijinal parça daha kalitelidir ve fiyatı da ona göre daha fazladır. Parçanın orijinal üretimi Avrupa’daki belirli sanayi standartlarına uygundur. Yan sanayi ise kalite yönünden biraz esiktir ama fiyatı biraz daha uygundur. Biz müşteriye iki seçeneği de sunar, açıklamalarını yaparız. Müşteri neyi tercih ederse de onu kullanırız.

BEN ELEMANIMA SERVİSTEKİ ELEMANDAN DAHA ÇOK MAAŞ ÖDÜYORUM

Sanayi çarşısında, benim elemanıma verdiğim maaşla serviste çalışan bir elemanın aldığı maaş arasında fark var. Ben elemanıma daha fazla maaş veriyorum. Mesela ben performansından memnun kalmadığım bir işçiyi işten çıkardım, Düzce’deki bir yetkili servise girdi.

GENELDE KULLANICI HATASI DERLER

Otomotiv firmaları araç satışından değil servisten para kazanıyorlar. Araçların garantiden çıkma tehdidi altında servis hizmeti veriyorlar. Bir servise gittiğinizde yağ değişimi için iki kat masraf çıkabiliyor. Yetkili servise gidip te arabasını garantiden dolayı yaptıran insanların yüzdesel oranını karşılaştırırsan devede kulak kalır. Genelde kullanıcı hatası diye geçer ya da yüzde 30 indirim yapıyoruz değerler. Zaten onu sanayide yaptırsan yüzde 50 ucuz yaptırırsın.

İNİSİYATİF OLARAK MÜŞTERİNİN YANINDAYIZ

Yedek parçadan kaynaklı bir hasar olursa ücretsiz olarak sigorta kapsamındadır. Diyelim ki yedek parçayla ilgili bir sorun yaşandı araçta. Ancak firma bu durumu kabul etmedi. Tüketici hakem heyetine gidip şikayet edebilirsiniz. Onların göndereceği bir bilirkişi tarafsız olarak konuyu inceler ve kimin haklı olduğunu tespit eder. Servislerde ise bu bilirkişi servislerin görevlendirdiği bilirkişilerdir. Biz bu gibi durumlarda zaten inisiyatif olarak müşterinin yanındayız. Sürekli insanlardan mal tedarik eden bir firmayız, bizi kaybetmek istemezler.

GEREKİRSE KENDİ CEBİMİZDEN KARŞILARIZ

Türkiye’nin en tanınmış lastik markalarını satıyoruz. Lastikte arıza çıkmışsa fabrikaya yollarız, fabrika eğer kullanıcı hatası diyorsa, biz de kullanıcı hatası olmadığını biliyorsak, biz kendimiz araya gireriz ve kendi cebimizden karşılarız.

BURANIN ADI A.C AKSAN OTOMOTİV

Buranın adı A.C Aksan Otomotiv. Biz Ahmet’in, Mehmet’in, Ayşe’nin tabelası altında hizmet vermiyoruz. O tabelanın altında hizmet eden insanlar yarın bir gün orayı satabilirler. Muhatap bulamayabilirsiniz. Biz 57 yılından bu yana Düzce’de hizmet veriyoruz. Dışarıdan baktığımda benim güvenilirliğim onlardan üstün diye düşünüyorum.

SERVİSİ NE KADAR GÜVENEBİLİRSEN BİZE DE O KADAR GÜVENMELİSİN

Ben Düzce’de 3 tane servis sayabilirim size arabaya çok ucuz marka yağ koyuyorlar. Bizdeki fark, aracın başına istediğinizde gidebiliyorsunuz. Aracınızda kullanılan her şeyi görebiliyorsunuz. Servislerde siz araca ne yağ kullanıldığını bilemiyorsunuz. Bizde ise bunu görüyorsunuz. Servisi ne kadar güvenebilirsen bize de o kadar güvenmelisin. Yetkili servislerde mükemmel hizmet veren de var. Şikayetçi olanda var. Düzce’de ki yetkili servise gitmeyip başka illere gidenleri biliyorum.

BİN 800 LİRAYA YAPILAN BAKIMI BEN 700 LİRAYA AYNI MALZEMEYLE YAPIYORUM

Sanayi çarşısında, Türkiye çapında çok iyi ustalar var. Gittiğimiz firmaları az buçuk araştırmamız lazım. Güvenilir, kurumsallığı tamamlayabilmiş firmalar tercih edilmeli. Bu anlamda tüm müşterilerimiz içini rahat tutsun. Yetkili servisten daha iyi hizmet vereceğime garanti veriyorum. İddia etmiyorum, gerçekleri söylüyorum. Bin 800 liraya yapılan bakımı ben 700 liraya aynı malzemeyle yapıyorum.

150 LİRAYA SATTIĞIM LASTİĞİ BUGÜN 190 LİRAYA BEN ALIYORUM

Ekonomik dalgalanma bizleri tabi ki etkiledi. Dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için ve dolar bazlı çalıştığımız için etkilendik. 1 Kasım’da 150 liraya sattığım lastiği bugün 190 liraya ben satın alıyorum. Ülkede şuan devalüasyon oldu ama söyleyemiyoruz. Piyasa direk etkileniyor.

ÖNEMLİ OLAN BİR İŞİN YASAYLA OLMASI DEĞİL

Kış lastiği uygulaması var. Önemli olan bir işin yasayla olması değil. Önemli olan can güvenliğimiz açısından ne kadar önemli olmasıdır. Yaz lastiği ile kış lastiği arasında büyük fark var. Aracın fren mesafesi, yol tutma derecesi bakımından çok önemlidir. Kendi canınızla alakalı bir önleminiz yoksa zaten devletin almış olduğu yasa çok önemli değildir. Normalde aracı kullanıyorsanız, araca kış lastiği takmalısınız. Ticarilerde bu zaten zorunlu. Bazıları kışın aracını kullanmayabildiği için binek araçlarda zorunlu olmayabilir. Fakat kaza anında sigorta şirketleri bunu soruyor. Bu ucu açık bir durum. Zorunlu değil ama cezada yiyebilirsiniz. Bazı kasko firmalarının kış lastiği yoksa masrafı karşılamadığı söyleniyor ama tam bir bilgi sahibi değilim bu konuda.

KIŞ LASTİĞİ GÜVENİLİR SAĞLAM BİR YERDEN ALINMALI

Kış lastiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum kauçuk yapısının uygun olup olmadığıdır. Diş yapıları önemli, vakum kanallarının sayısı, lastiğin bulunabilirliği ve yol tutuş özellikleri çok önemli. Kış lastiği güvenilir sağlam yerlerden alınmalı. Bilindik bir marka olması bence iyi olur.

Kış lastiğini diğer lastikten ayıran en büyük özellik vakum yapısı, diş özellikleri, kauçuğun 7 derecenin altına düştüğünde bile özelliğini kaybetmemesi. Yakıt tüketimi ve yol tutuşu önemli.

 

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...