DÜZCE TÜRKİYE’NİN PARLAYAN ŞEHRİDİR

DÜZCE TÜRKİYE’NİN PARLAYAN ŞEHRİDİR
, Dijital
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce’deki değişimi ve gelişimi anlatarak, “Düzce, yeşil ve mavinin en güzel uyumu, tarih ve turizmin birbirine entegre olarak geliştiği, tarımı, sanayisi ve kentleşmede yaşadığı önemli gelişmeyle Türkiye’nin parlayan şehridir” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce’deki değişimi ve gelişimi anlatarak, “Düzce, yeşil ve mavinin en güzel uyumu, tarih ve turizmin birbirine entegre olarak geliştiği, tarımı, sanayisi ve kentleşmede yaşadığı önemli gelişmeyle Türkiye’nin parlayan şehridir” dedi.

  DÜZCE EN HIZLI BÜYÜYEN VE GELİŞEN İLDİR

Ülkemizde birbirini rahatsız etmeden hem turizm alanında, hem sanayi alnında, hem de tarım ve ormancılıkta aynı anda büyüyen, gelişen başka bir vilayet, başka bir yöre bulunmamaktadır. Düzcemiz; bütün bu alanlarda planlamalarını gerçekleştirmiş ve bütün bu alanlarda kalkınma hamlesini başlatmış ülkemizin, en genç ancak en hızlı büyüyen ve gelişen illerinden birisi olmuştur.

GELECEK NESİLLERİMİZİ DÜŞÜNEREK HİZMET EDİYORUZ

Zengin bitki örtüsüyle, kültürel mirasıyla, etnik çeşitlilik ve zenginliğiyle birçok açıdan Türkiye’ye model olmuş bir kenttir. Düzce belediyesi olarak günübirlik işler yaparak değil, gelecek nesillerimizi düşünerek hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Etkin, verimli, vatandaş odaklı, hesap verebilen, katılımcı ve şeffaf hizmet anlayışıyla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefledik.

PRENSİPLERİMİZE BAĞLI KALDIK

Bizler gerçekleştirdiğimiz hizmetlerde kaynak kullanımında hizmet ve kalite, çalışan memnuniyeti, fırsat eşitliği, sosyal belediyecilik, çevreye, kültürel ve tarihi dokuya saygılı olma prensiplerine daima bağlı kaldık. Bundan sonra da bağlı kalmaya devam edeceğiz.

KALİTELİ HİZMET VE PROJE ÜRETMEK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

Vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayacak, kaliteli hizmet ve proje üretmek öncelikli hedefimizdir. Bu uğurda tüm imkanlarımızı ve kaynaklarımızı; adil, etkili ve verimli kullanmaya gayret ediyoruz. Bizler hizmet çizgimizi belirlerken halkımızla iç içe olmayı ve bire bir diyalog kurmayı tercih ettik. Var oluş amacımızın halkımıza hizmet olduğu bilincini, daima omuzlarımızda taşıyoruz.

HİZMETİN KALİTELİ VE YERİNDE OLMASINA DİKKAT EDİYORUZ

Şehirleri sadece insanlar yaşatmaz, aynı zamanda şehirler de insanları yaşatır. Bu sebeple bir hizmet üretirken, kaliteli olması kadar yerinde ve zamanında olmasına gayret ediyoruz. Düzce için yaptığımız tüm çalışmalarımız, hemşerilerimizin rahat ve huzuru bir yana taleplerini de karşılamak adına üretilen projelerdir.

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HER TÜRLÜ PROJE VE YATIRIM İNSANLARIN MUTLULUĞU İÇİN

Belediyelerin yönetim anlayışına ilişkin ‘temel ilkeleri’ insan odaklı hizmete göre belirlenmektedir. Belediyeler, halkın kentsel ihtiyaçlarını karşılayabilmek, ortak hayatın huzurlu, mutlu, refaha gider bir geleceğini sağlamak için vardır. Çünkü uygulanan ve düşünülen her türlü proje ve yatırım insanların mutluluğu ve refahı üzerine yapılmaktadır. Bu amaçla yerel yönetimlerin temel organı olan belediyeler, halkının gündelik yaşamını çağdaş kent koşullarına taşırken, geleceğinin gelişim modellerini de belirler.

BELEDİYE SINIRLARI İÇİNDE HER BİREY MUTLU YAŞAMALIDIR

Belediyecilik anlayışımız gereği; hangi şart altında olduğuna bakılmaksızın, hiçbir bahaneye sığınmadan halka hizmet sunulmalıdır ve bu temel ilke olarak belirlenmelidir. Belediye sınırları içinde yaşayan herkes en temel ihtiyaçlarından en modern yaşam biçimine kadar her alanda sorunsuz ve mutlu yaşamalıdır.

HALKIN MEMNUNİYETİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Düzce Belediyesi olarak, hizmetlerimizi belirlerken, halkın günlük  yaşamını kolaylaştırmayı, ihtiyaçlarını en etkin, hızlı ve verimli biçimde karşılamayı, hizmet kalitesini yükseltmeyi, halkın memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz.

BİRÇOK ALANDA ÖNEMLİ İŞLERİ PLANLIYORUZ

Bir kentin gelişme unsurları, elbette sadece fiziki yapılanma üzerine kurulmaz; kent içinde barındırdığı insanların bireysel, sosyal ve kültürel gelişimleri ile kalkınma esastır. Bu hizmet anlayışıyladır ki; yeniden yapılanan Düzce’de alt yapıdan ulaşıma, çevreden kültür hizmetlerine kadar birçok alanda önemli işleri planlıyoruz.

ORTAK BİR YAŞAM STANDARDI HEDEFLİYORUZ

Fiziki ve yapısal hizmetleri hayata geçirirken; belediyeciliği ‘yol, su ve kanalizasyon’ hizmetinden ibaret görmedik. Fen ve imar işleriyle birlikte sosyal belediyeciliği de bütünleştiren bir hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Şehri bir bütün olarak ele alarak, şehir merkezinden en köşelerine kadar ortak bir yaşam standardı hedefleyerek çalışıyoruz.

KENTİN HER NOKTASI BİRBİRİYLE İLİNTİLİDİR

Düzce özellikle 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinden sonra yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Alt yapının yeniden ele alınması, yeni mekansal alanların oluşturulması, fiziki yapılanmanın buna uyumlu hale getirilmesi planlamanın ilk aşamalarıdır. Sağlıklı, kaliteli ve uzun süreçli alt yapı unsurları, bunun üzerinde, yollar, kaldırımlar gibi üst yapı oluşumları fiziki gelişmenin olmazsa olmazlarıdır. Tüm bunların da şehir bütünlüğü düşünülerek yapılması gerekmektedir. Çünkü kentin her noktası birbiriyle ilintilidir.

PLANLAMALAR UZUN VADELERE, GELECEĞE GÖRE YAPILMAKTADIR

Düzce’nin iki büyük kent arasında bulunması, coğrafi yapısının dinamikleri gelişimi sürekli kılmaktadır. Her zaman ihtiyaçlara göre yenilenme kaçınılmazdır. Düzce Belediyesi olarak yapılan tüm hizmetler ve planlamalar uzun vadelere, geleceğe göre yapılmaktadır.

DÜZCE BELEDİYESİ OLARAK MÜKEMMELLİK ÇABALARINI DİKKATE ALIYORUZ

Öngörülen hedefte ise her zaman, kamu hizmetlerini, verimli, etkin ve kaliteli bir şekilde sunmak vardır. Tüm bunları yaparken de Düzce Belediyesi olarak süreklilik ve mükemmellik çabalarını dikkate alıyoruz. Düzce Belediyesi hem teknik birimleri hem de sosyal birimleri ile sorumlu olduğu vatandaşlarına karşı yaşamlarının kaliteleştirilmesine yönelik programları üretmektedir. Bunu yaparken de ‘birlikte yönetim anlayışı’ içinde vatandaşlarla iletişim halindedir.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK PROJELERİNİ GELİŞTİRİYORUZ

Çok ender rastlanacak şekilde Düzce’de 1999 yılındaki iki yıkıcı deprem konut ve işyeri stokunda büyük hasarlar oluşturmuştur. Sadece üst yapıda değil, alt yapıda da önemli tahribatlar meydana gelmiştir. Dolayısıyla Düzce bu tarihten sonra ‘yeniden yapılanma’ hamlesine girmiştir. Yeniden kentleşmenin çıkış noktası, ‘güvenli yapılar’ üzerine olmuştur. Depremin yıkıcı etkisi bize, ‘ binalar öldürmemeli’ gerçeğini göstermiştir. Dolayısıyla toplum artık, yeni gereksinimler, yeni yönelişler, daha iyi mekanizmalar ve hukukî araçlarla donatılmış yeni kent yorumlarını beklemektedir. Düzce belediyesi olarak bu normlara göre imar ve şehircilik projelerini geliştiriyoruz. Bunun için başta Düzce Belediye Meclisi olmak üzere her karar alıcı platformda imar planları ve bunun uygulamaları üzerine çalışmalar yürütüyoruz.

KÜLTÜR MERKEZİ KÜLTÜR-SANATIN MERKEZİ HALİNE GELDİ

Düzce’de ilk ihalesi 1996 yılında yapılan ancak 20 yıldır bitirilemeyen Düzce Belediyesi Kültür Merkezini, yoğun çabalarımız sayesinde bir yılda tamamlandık. 2014 yılında Düzce Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra ilk iş olarak Kültür Merkezi ihalesini yeniledik. 6 bin 745 metrekarelik bir alana sahip olan Kültür Merkezinde 2 adet salon, bale, folklor, müzik üniteleri, seramik ve heykel atölyesi, sergi salonu, bilgisayar odası, TV video salonu, okuma salonları, bürolar ve derslikler mevcut. Düzce Belediyesi Kültür Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler gününde yapılan resmi açılış töreninde önemli bir tiyatro gösterisine de ev sahipliği yaptı. Ünlü Edebiyat Araştırmacısı ve Yazar İskender Pala’nın “Jennifer’ın Düğünü” adlı eseri ile perdelerini açan Kültür Merkezi, devlet tiyatroları oyuncularını da Düzcelilerle buluşturdu. Birçok kültürel etkinlikle Düzce’ye yepyeni bir soluk kazandıran Düzce Belediyesi Kültür Merkezi anne ve çocukları için de okuma günleri ve çocuk oyunları ile kısa sürede kültür-sanatın merkezi haline geldi.

50 YILLIK TERMİNAL İHTIYACINI GİDERDİK

Düzce Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminalini, Darıcı Mahallesinde şehrin trafiğinden arındırılmış şekilde yepyeni bir sistem oluşturularak inşa ettik. 31 bin 500 metrekare alan içinde 21 araçlık şehirlerarası otobüs peronu, 13 adet otobüs park alanı, 52 araçlık minibüs peronu ve 33 araçlık park alanı ile şehirler ve ilçeler arası ulaşıma hizmet veriyor. Düzce’nin 50 yıldır ihtiyaç duyduğu “Şehirlerarası Otobüs Terminalinin tamamlanması ile birlikte sanayi ve üniversite şehri Düzce’de şehirlerarası ulaşımda yeni bir sayfa açılmasını sağladık. Ayrıca terminalin doğrudan TEM otoyoluna bağlanması ile birlikte Düzce, şehirler arası ulaşımda önemli bir aktarma noktası haline gelecek.

VİZYON PROJEMİZ 15 TEMMUZ ŞEHİTLER PARKI 

Düzce’nin ve Düzcelilerin yeni sosyal yaşam alanı olan 15 TEmmuz Şehitler parkımızı tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk. Bilindiği gibi Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan Eski Düzce Lisesi alanındaki parkın adını meclis kararı ile “15 Temmuz Şehitleri Parkı” olarak değiştirdik. 15 Temmuz Şehitleri Parkı tabelalarını da park girişindeki yerlerine yerleştirdik. Park içine oturma alanları, kafeterya, yürüyüş ve kaykay parkurları yaptık. Düzce’ye kazandırdığı yeni vizyonla vatandaşların yeni bir dinlenme alanına olan ihtiyacını bu parkla en iyi şekilde karşıladığımızı düşünüyorum. Görüyorum ki Düzce’nin vizyon projelerinden biri olarak lanse ettiğimiz bu park vasfını en iyi şekilde yansıtıyor. Tabii ki yaptığımız çalışmaların takdir görmesi bizi çok gururlandırıyor, daha çok çalışmamız için bizlere moral oluyor. Parkımızın tekrar hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE AKILLI EVLER YAPIYORUZ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Camikebir Mahallesinde inşa edilen “Kentsel Dönüşüm Projesi” kısa bir süre içinde tamamlandı. Düzce Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokol sonrası yapımına başlanan dönüşüm 7, 6 hektarlık alanda 198 konutun inşa edilmesi ile iki yıllık bir süre içinde tamamlandı. Hak sahipleri ile yaptığımız görüşmeler ve dairelerinin teslim edilmesinin ardından konut taleplerini değerlendirerek daireleri satıyoruz. Camikebir mahallesinde yepyeni bir teknoloji ile inşa edilen konutlarda TOKİ bir ilke de imza attı. Türkiye’de uygulanan kentsel dönüşüm projeleri içinde Düzce Camikebir kentsel dönüşüm projesinde modern yaşam alanları oluşturmak amacıyla dairelerde ‘akıllı ev’ sistemi kullanıldı.

ESİK SANAYİ ÇARŞISINDA YENİ BİR YAŞAM ALANI OLUŞTURACAĞIZ

Doğu-Batı ve Kuzey-Güney olmak üzere dört yönde gelişen ve büyüyen Düzcemizde sanayiyi şehir merkezinin dışına alacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği halinde yürüttüğümüz proje kapsamında Uzunmustafa ve Kültür Mahallelerinin D-100 karayolu güney kısmında kalan ‘eski sanayi çarşısı’ artık Düzce’nin yeni merkezi haline gelecek. 21 bin 640 hektarlık alan için hazırladığımız projede 800’e yakın konut, 5 yıldızlı bir otel, alışveriş merkezleri ve sosyal donatı alanları yer alıyor. Kentsel dönüşümün yapılacağı alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile birliket yaptığımız incelemede, bölgenin kent bütünlüğü açısından önemi, deprem bölgesi bir alanda eski binaların yoğun olarak bulunması ve yarattığı risk unsuru ile sanayi amaçlı kullanılmasının elverişsizliği konusunda ortak kanaate vardık. Dönüşüm için tüm hazırlıkları tamamladık.

TAŞ OCAĞINDA AYDA 60 BİN TON TAŞ İŞLİYORUZ

Belediyemizin şantiyesi Çınardüzü’nde yapılan üretim ile ayda 60 bin tondan fazla çeşitli boyut ve türlerde taş işlemesi yapıyor. Üretimin büyük bir kısmını bazalt agrega ve asfalt yapımında kullanılan taş mastik oluşturuyor. Kaldırım yapımında kullanılan plak taş üretimi için de günde yaklaşık 2 bin ton taş bloklar çıkarılıyor. Şantiye bünyesinde kurulan 1000 kW’lık trafo sayesinde Belediyemizin üretim üssü Çınardüzü’nde üretim kesintisiz devam ediyor.

HASTANE CADDESİ VE İSTANBUL CADDESİNİ BAZALTLADIK

Düzce’de ilk kez Boğaz köprülerinde uygulanan bazalt asfaltı geçtiğimiz yıllarda kullanıldık. İstanbul ve Hastane Caddesi üzerinde uyguladığımız bazalt asfalt dayanıklılığı ile bilinirken trafik yükünün yoğun olduğu şehir merkezinde yatırımların uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Ayrıca merkeze bağlı 56 mahallede ve 116 ayrı bölgede toplam 68 bin ton sıcak asfaltlama işlemi gerçekleştirildi. Asfaltlama çalışmalarında karayolları kriterlerine uygun şekilde üretim ve uygulama yaptık. Saatlik kapasitesi 60 metreküp olan, kilit parke ve beton üreten çift santralli şantiyemizde üretilen hammadde Düzce’nin tüm cadde ve sokaklarında kullanıldı. Günde 700 metrekare kilit parke üretimi yapan beton santrali, bazalt agrega ve beton üreten diğer santral ile birlikte çalışması halinde saatte 120 metreküp beton üretme kapasitesine ulaşabiliyoruz.

YENİ ULAŞIM AĞI HARİTAMIZI OLUŞTURDUK

Düzce’de yeni bir ulaşım ağı geliştirmek amacıyla bir harita oluşturduk. Hazırlanan plan çerçevesinde yürütülen çalışmalar sonucu özellikle şehir merkezi ve D-100 karayolu üzerinde ortaya çıkan trafik yoğunluğunu azaltmak ve alternatif güzergahların oluşmasını sağlamak amacıyla yeni akslar oluşturduk. Yeni çevreyolu ağının oluşturulması amacıyla kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması ile birlikte yol açma çalışmalarını da tamamladık.

Kuzey yönünde Çamköy- Karacahacımusa, Sancaklar-Körpeşler ve Beyciler-Metek TOKİ arasındaki alternatif yollar ile Güney yönünde Çay Mahallesi- Ela Bahriye Oral, Uzunmustafa-Rasim Betir Paşa Bulvarı devamı tamamlandı. Ayrıca çalışmaların devam ettiği TEM Otoyol bağlantısı ile Mimar Sinan Caddesi ile Cedidiye arası bağlantısı kamulaştırma işlemlerinde sona gelindi.

TEM OTOYOLU BAĞLANTISI TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Düzce Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminalinin açılması ile birlikte hız kazanan TEM Otoyol bağlantı inşaatı hızla tamamlanıyor. Düzce şehir merkezi, terminal ve Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) TEM Otoyoluna bağlantısını sağlayacak yolun çalışmaları Karayolları Genel Müdürlüğü ile Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizin işbirliğinde devam ediyor. Özellikle sanayi bölgesinin büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan bağlantı yolu sayesinde Düzce’nin şehir merkezi ve D-100 trafiği daha da rahatlayacak. Ayrıca Kalıcı Konutlar Bölgesi bağlantı yolu ile Haydar Gördebil Caddesi’nin de uzantısını oluşturacak yol sayesinde 5 kilometrelik bir bağlantı ile TEM Otoyoluna ulaşım sağlanacak.

Düzce’de biri Kaynaşlı’da diğeri Gölyaka’da olmak üzere iki TEM Otoyol bağlantısı var. Bu bağlantılar Düzce’de yaşanan trafik sorununa daha da büyük bir yük oluşturuyordu. Biz bu projenin hazırlığını yaptık ve inşaatını başlattık. Bu bağlantı sayesinde Bartın’dan yola çıkan vatandaşlarımız bile daha rahat bir yolculuk yapmış olacak. Yıllardan beri sorun yaşanan OSB’lerin Otoyola bağlanması daha da kolaylaşacak. Şehir içi trafiği de bu terminal ve bağlantı yolu çevresinde entegre ederek merkezi daha da rahatlatacağız.

2016’DA ALT YAPI ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERDİK

Düzce genelinde alt yapı yenileme çalışmalarına ağırlık verdik. 2016 ve 2017 yılı süresince toplamda kanalizasyon ana hat 11 bin metre, yağmur suyu hattı 20 bin 500 metre, kanalizasyon parsel bağlantısı 345 adet olmak üzere yaptık. Ayrıca içme suyu ana hattı 40 bin metre, 325 adet yeni abone bağlantısı yaptık. Daha önce yapılan çalışmalarla toplam 45 bin 560 metre içme suyu hattı yenileme ve yeni hat çekme işlemi yapılmış oldu. Bunun dışında yine tüm mahallelerde 39 bin 761 metre kanalizasyon hattı, toplam 34 bin 800 metre yağmur suyu hattı döşedik ve hada çalışmalarımız devam ediyor. Yağmur suyu hatlarının 2017 yılı içinde 75 bin metreye tamamlanmasını hedefliyoruz. Alt yapıda yapılan yatırımlar kapsamında 948 adet yeni içme suyu bağlantısı ile mevcut hatlarda 2 bin 218 arıza tamir ve bakımçalışması yaptık.

OTOBÜS SAYIMIZI 56’DAN 93’E YÜKSELTTİK

27 hat üzerinde 56 araçla verdiğimiz şehir içi ulaşım hizmetini, 34 adet 8 metrelik toplu taşıma aracı ile birlikte 3 adet körüklü otobüsü de ilave ederek daha da güçlendirdik. Düzce Üniversitesi, Kalıcı Konutlar ve Şehir merkezi arasındaki yüksek yolcu sirkülasyonuna yenilikçi çözümlerle hizmet sunmak için yeni otobüslerle birlikte filosumuzu 93 araca yükselttik. Beçi Kooperatifi araçlarının yenilenmesi ve Düzce Belediyesi denetimi altına alınması ile birlikte ulaşımda hız ve güvenlik alanında önemli adımlar attık.

Düzce şehir içi ulaşımında çevre dostu araçlar kullanılmasına özen gösteriyoruz. Bu nedenle ulaşım filosumuzda yapılan yenilikler kapsamında yüzde yüz elektrik enerjisiyle çalışan 12 metre uzunluğundaki otobüsler de şehir içinde seferlerine başlamış durumda.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ GİBİ KAPALI PAZARYERİ

Cumhuriyet Mahallesinde yapımı devam eden kapalı pazaryerini alışveriş merkezi niteliğinde yapıyoruz. Pazaryeri içeriğinde 10 ayrı işyeri, bayanlar lokali, fitness salonu, kütüphane ve sinema salonu yer alacak.Mmodern bir alışveriş merkezinde bulunan her türlü sosyal mekan belediyemiz tarafından inşa edilen kapalı pazaryerimizde de yer alacak. Sadece alışveriş alanının yanı sıra aileler için tam bir sosyal yaşam merkezi özelliklerinde olan kapalı pazaryerini Düzceli hemşehrilerimizin kullanımına sunacağız. İnşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bitireceğiz.

TÜRK VE DÜNYA SINEMASI DÜZCE’DE BULUŞACAK

Düzce’nin kültür –sanat ve bilim merkezi haline gelmesi ve bu doğrultuda projeler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Bu kapsamda sinema ve dizi sektörünün Düzce’yi bir sahne olarak kullanması için çalışmaya başladık. Bugüne kadar film Platosu’nda yapılan başarılı yapımlar ile adımızı duyurduk. İlimizin geleceğin film stüdyosu olması yolunda çalışmalarımız bulunuyor. TRT ve çeşitli finans kuruluşları ile görüştük.   Diriliş Ertuğrul”un Yapımcısı - Senaristi Mehmet Bozdağ ve ekibi ile bir araya gelerek proje alanı ve kompleksin içeriği hakkında bilgi verdi. Hazırlanan proje kapsamında toplam 300 dönüm arazi üzerinde Türkiye’nin yeni sinema ve dizi platformu Düzce olacak. Bünyesinde birçok projeyi barındıracak bu proje sayesinde Türk ve dünya sineması Düzce’de buluşacak.

ARKEOPARK KONURALP’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Konuralp’te uyguladığını Arkeopark Projesi kapsamında kent meydanında bulunan 2 bin 46 metrekarelik alanı ve devamındaki antik tiyatro ile entegre bir şekilde açık hava müzesi haline getireceğiz. Bu alanda yerli ve yabancı turistlerin yeni cazibe merkezi haline gelecek. Bu projeyle Konuralp’in çehresini değiştireceğiz ve tarihi vizyonunu geri kazandıracağız.

Konuralp’de yoğun olan yaşam alanlarının günümüz teknolojisi ile antik kent görüntüsünün örtüşmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Alt yapı çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlanan kentte yapılacak ‘Trekking Yolu’ sayesinde atlı kapı, kırk basamaklar ve açık hava müzesinin de yer aldığı bir güzergahı yeniden yapılandırılacağız. Ayrıca Düzce merkez ile Konuralp meydanına konumlandıracağımız bilgilendirme platformları sayesinde yerli ve yabancı turistler Konuralp yemekleri, el sanatları ve tarihi eserlerle buluşma fırsatı bulacak.

TARİHİ GÜN YÜRÜNE ÇIKARTACAĞIZ

‘’Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi’’ Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibe almaya hak kazanarak proje sözleşmesi imzalanmaya davet edildi. Konuralp tarihi kent meydanının turistik bir vizyon edinmesi, Kent belleği açısından önemli olan tarihi yapıların özgün hali ile sergilenmesi, somut olan kültürel mirasın belleklerde bir sonraki nesile doğru aktarılmasının sağlanması amacıyla uygulanacak proje ile Konuralp’ te bulunan Tarihi hamam, Ayan Topçuzade Mehmet Ağa Çeşmesi, Roma dönemine ait olan bir diğer tarihi çeşme ve türbenin restorasyonu yapılarak gün yüzüne çıkarılması sağlanacak.

İTFAİYE KOMPLEKSİ BU YIL İÇİNDE BİTECEK

Düzce belediyesi itfaiye müdürlüğü için yeni bir proje geliştirdik. Buna göre, Düzce merkez ve kalıcı konutlar bağlantı noktasında yeni bir itfaiye merkezi oluşturacağız. Azmimilli mahallesinde bulunan mevcut itfaiye müdürlüğünü de müdahale istasyonuna dönüştüreceğiz. İtfaiye merkezimizi Kalıcı konutlar bağlantı yolu üzerinde Kuyumcu Hacı Ali mahallesi sınırları içinde 9 bin metrekarelik alan içine kuracağız. Modern ve tam donanımlı olarak hazırlanacak olan yeni itfaiye müdürlüğümüz aynı zamanda bölge itfaiyesi olarak da hizmet verecek. Kompleks içinde bir eğitim merkezi de oluşturacağız. Yeni itfaiye müdürlük kompleksimizi 2017 yılı içinde tamamlayacağız.

MELEN SU PARK CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Melen Çayı üzerine inşa edileceğimiz eğlence parkı ve sosyal yaşam merkezi Türkiye’de bir ilke imza atacak. İki etaptan oluşan projede çalışmalar tüm hızıyla devam ederken ödüllü projemizin birinci etap çalışmalarının %50’lik kısmını tamamladık. Melen Çayı üzerinde yapımına başladığımız çelik asma köprü   İstanbul’da bulunan boğaz köprülerinin minyatürü olacak ve projenin kalanıyla bir bütünlük sağlayacak. İki tarafta oluşturacağımız yaşam ve eğlence alanlarını kurulacak tema parklarla canlandıracağız. Çeşitli medeniyetlerin mimarilerinden oluşacak eğlence parkları Düzcelilerin yeni yaşam alanı ve cazibe merkezi haline gelecek. 194 dönümlük arazi üzerine hazırladığımız proje kapsamında Melen Çayı üzerine yapay bir ada oluşturacağız. Ayrıca amfi tiyatro, kafeteryalar, kır düğünü evleri gibi sosyal alanlar ve sportif faaliyetlere deev sahipliği yapacak kompleks ile kapalı yüzme havuzu da inşa edeceğiz.

SHINING STAR ÖDÜLÜ MELEN SU PARKIN

Vizyon projesi olarak lanse ettiğimiz Melensu Park projemiz uluslar arası alanda ödüle layık görüldü. Türkiye’nin sayılı eğlence parkları arasında yer alacak projemize ATRAX Eğlence Fuarı tarafından ödül verildi.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...