Eş Şeyh Aliyyü-l Müslahiddin Hazretleri, Oğulları ve Torunları Türbeleri

Eş Şeyh Aliyyü-l Müslahiddin Hazretleri, Oğulları ve Torunları Türbeleri
, Dosya

Rivayetlere göre (H.862. M. 1484) senelerinde doğduğu ve Horasan’dan geldiği sanılmaktadır. Soy itibariyle Zeynel Abidin Oğullarından Bakir / Bakir’in oğlu, Yahya / Yahya’nın soyundan geldiği söylenmektedir.

Anadolu'ya gelerek Ankara'da Hacı Bayram Dergah'ında ve İstanbul Fatih Külliseyinde İlim tahsilinde bulunan Aliyyü-l Müslahiddin Hazretleri, Kastomonu'da meftun bulunan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleriyle tanışıp arkadaş olmuştur. (H.904. M. 1526) senesinde İstanbul-Ankara yolculuğunda Bolu'nun Elmalık Köyü'nden geçerken büyük islam mutasavvıfı Halveti Tarikatı pirlerinden Şeyh Tokat-i hazretlerinin dergahına uğrayarak 12 sene kalıp Tokat-i Hazretlerine hizmette bulundukları rivayetler arasında yer almaktadır.

Sonra Şeyh Aliyyü-l Müslahiddin Hazretleri, irşad nasihadde bulunmak üzere Çilimli İlçesi Yukarı karaköy'üne gönderilir. Buranın o günkü adı "Kokabelli" imiş. Bu mubarek zat uzun bir süre burada insanları Kur'an-a ve islama davet etmiştir. Burada Vefat etmiştir. Vefat ettiği yere türbesi yapılarak defnedilmiştir.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...