DİL EĞİTİMİ AMERİKAN KÜLTÜR’ÜN İŞİ

DİL EĞİTİMİ AMERİKAN KÜLTÜR’ÜN İŞİ
, Dosya
Düzce’de 2011 yılında eğitime başlayan Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları her geçen yıl eğitim alanındaki yatırımlarına yenilerini ekleyerek, İngiliz Kültür ve Başarı Etüt Merkezi’ni de bünyelerine eklediler.

Gürkan ve Hakan Karakaya Kardeşlerin el ele verip Düzce’de öncülük yaptığı yabancı dil eğitimlerinde, en öncelikli konu öğrencilerin İngilizce konuşabilmelerini sağlamak. Bunun için Türkçe konuşmanın yasak olduğu Let’s Go Cafe’yi bile kurmuşlar.

DÜZCE’DE DİL KONUSUNDA EKSİKLİK VARDI BİZ GİDERDİK

2006 tarihinde Düzce’ye geldik. İlk eğitim sektörüne girişimiz 2011 yılında oldu. İyi bir hizmet sunduğumuzu düşünüyorum. Buraya gelmemizde Düzceli olmamızın etkisi büyük. Düzce’de böyle bir eksiklik vardı. Bunu tespit ettik ve bu yönde bir girişim yapmak istedik. İyi bir adım attığımızı düşünüyorum. Bu yönde eksikliği kapattık.   Amerikan Kültür’ü kurduktan sonra İngiliz Kültür’ü kurduk.  2011 yılından bu yana her yıl öğrenci sayımızı giderek arttırdık ve İyi rağbet gördük. Bu yıl velilerimizden gelen talep doğrultusunda Başarı Etüt merkezini açtık. Başarı Etüt Merkezimizi kurarak da doğru bir adım attığımızı düşünüyoruz. Bizim asıl alanımız İngilizce olduğu için Başarı Etüt Merkezinde de İngilizce eğitime ağırlık veriyoruz. Velilerimizde bu durumdan çok memnun.

 

AMERİKAN KÜLTÜR DİL KURSLARI

DİL BİR MEDENİYETTİR

2011 yılında Amerikan Kültür’ü kurduk. 1-2 senede bu konuda tecrübelendik. Neden dil öğrenemediğimizi araştırdık. Yabancı dil öğrensek de kullanamadığımızı gördük. Sadece sınıfa gir ders anlat modeli ile olmayacağını fark ettik ve bu konuda çalışmalar yaptık.  Dil bir medeniyettir ve dil öğrenmenin en doğru yolunun pratikten geçtiğini,  pratik eksikliğini fark ettik.

LET’S GO CAFE’DE TÜRKÇE KONUŞMAK YASAK

Düzce’de  İngilizce eğitim alan arkadaşlarımızın İngilizce konuşulabilecek bir alanın olmadığını gördük. Böylece Let’s go Cafe’yi açtık.  Sadece İngilizce konuşulan bir alan yarattık. Biz bu cafeyi 2014 yılında kurduk. Ondan bir yıl sonra üniversite içerisinde böyle bir yer düşündük. Bir proje yazdık. Düzce Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı öğrencilerin ve Türk öğrencilerin bir biriyle konuşup anlaşması ve bunu yaygınlaştırmaktı amacımız. İşte bu amaçla Orta kafenin orda Kütük ev  diye bir alan oluşturduk. Yine bu alanda sadece yabancı dil konuşuluyor. Yabancı dil öğretmenleri ve yabancı öğrenciler için kültür gecesi düzenledik. Üniversitenin yabancı öğrenciler sorumlusu Şeref bey de çok yardımcı oldu bu konuda bize.   Biz Düzce’de İngilizce dilinin konuşulduğu alanlar yaratıyoruz. Bu alanlar yabancı bir yer imajı çiziyor. Şuanda da halen faaliyetlerimiz sürüyor.

KÜTÜK EVDE ÜCRETSİZ DİL EĞİTİMİ VERİYORUZ

Kütür evde ücretsiz bir eğitim veriyoruz. Aynısını Düzce merkezdeki Let’s Go Cafe’de de yapıyoruz.  Tüm Düzce halkına ücretsiz İngilizce eğitimi veriyoruz. İnsanlarda şöyle bir algı var. Biz orada sadece İngilizcemi konuşacağız diyorlar ve çekinip gelmiyorlar.  Gelen oluyor ama büyük çoğunluğu gelmiyor. Bununla birlikte ilk defa kurumumuzu ziyaret eden bir öğrenci Amerikan Kültür’de sadece İngilizce konuşuluyor diyebiliyorlar. Bu işi yapabilsin diye dışarıdan bir tane yabancı konuşmacı arkadaşımız var. Düzce üniversitesinde yabancı bir öğrenci. Çekoslavakyalı. Aksamı da Amerikan İngilizcesine yakın. Gerçekten Amerikalı veya İngiliz birini bulamıyoruz. Üniversiteden 3 arkadaşımızın görevi akşamları öğrencilere ücretsiz bir şekilde konuşma eğitimi vermek. Buraya rahatlıkla gelerek kafede çayını yudumlarken karşısında pratik bir şekilde konuşabileceği birini bulabiliyor arkadaşlarımız.

PRATİK YAPMAZSAN İNGİLİZCE KONUŞAMAZSIN

Kafedeki olay araba kullanmaya benziyor. Arabayı kullanmazsan öğrenemezsin. Dilde öyle. Pratik yapmalısın sık sık. Bunu kullanacaksın ki öğreneceksin. Her veli çocuğunu yurt dışına gönderecek bütçeye sahip değil, çocuklar buraya gelip gayret ederse İngilizce konuşmayı rahatlıkla öğrenebilir. Sadece kafede çalışıp İngilizce öğrenip gidenler var.  

ÖĞRENCİLERİMİZ TÜM ŞUBELERİMİZDEN ÜCRETSİZ YARARLANABİLİYOR

Dil bilmek bence bizim ülkede bir meslek.  Amerikan ve İngiliz Kültürler’in çok güzel bir özelliği var.  İstanbul’daki herhangi bir Amerikan veya İngiliz Kültür şubesine gidip oradan ücretsiz yararlanabilir. Her ilde şubelerimiz var. İktisattan veya işletmeden mezun oldunuz iyi derece İngilizce öğrendiğinde, formasyon ve eğitim belgesi verebiliyoruz. Bu belge Milli eğitimden onaylı.

TESOL’DEN MEZUN OLAN ÖĞRETMENLİK YAPABİLİYOR

TESOL diye öğretmenlik programı var. 6 aylık eğitimin sonunda nerede isterse İngilizce öğretmeni olabiliyor.  Bizim gibi kurslarda Milli eğitimden onaylı öğretmenler çalıştırmak zorundasınız. TESOL programından mezun olan öğrenci, dil okullarında resmi olarak öğretmen olabiliyor. Devlette de sözleşmeli olarak çalışabiliyor. Bu sertifika dünyada da geçerli bir sertifika.. Resmi olarak yurt dışından patentini alıp yetki verebiliyoruz.

TESOL SERTİFİKALARINI SADECE BİZ VERİYORUZ

100 bin civarında İngilizce öğretmeni açığı var şuan. Devlet ister istemez İngilizce bilen sertifikalı kişilere yöneliyor. Yurt dışından da alınabilir bu sertifika ama Türkiye içinde sadece İngiliz Kültür ve Amerikan Kültür şubeleri veriyor. Amerikan Kültür bir sınav merkezidir . Düzce’de resmi sınav merkezi statüsünü almadık. Biz sınavların eğitimlerini veriyoruz  ve sınav merkezlerine yönlendiriyoruz.  Düzce’de potansiyel olmadığı için sınav merkezi açmıyoruz. O sistemi kurmak belirli bir bütçe gerektiriyor.

DÜZCE ARTIK DİLİN ÖNEMİNİN FARKINDA

  Düzce 6 yıl önce başladığımız gibi değil. Daha önce sadece çalışan memur geliyordu,  ama şuanda çalışanlardan çok öğrenciler geliyor. Artık veliler de duyarlı. Her şeyden önce dilin öneminin farkında. Arapça Çince, Almanca. Düzce hızla ilerliyor. İnşallah eğitim konusunda böyle devam eder.

BİZ KOLEJ TADINDA BİR EĞİTİM VERİYORUZ

Çocuklara yönelik programlarımız var İngilizce üzerine. Temel amacımız İngilizceyi sevdirmek. Öğrencileri  periyodik olarak bir seviye yükseltmek. Anlama seviyesini ileri düzeye taşımak. 13-14 yaşından sonra da konuşmaya yönlendirmek. Kendi ana dili gelişmeye başladığı için o süreçte ikinci dili öğrenirken zorluk yaşayabiliyor çocuklar. Kendi ana dilinde kelime dağarcığını genişletirken, ikinci dili aynı anda vermek zor oluyor. Ama kelime bilgisini alt yapısını oluşturmak önemli. Dili tercih eden öğrenci konuşmaya kısa sürede başlıyor. Gerçekçi olmak gerekirse 13-14 yaşından sonra ciddi ivme kazanıyor. Orta düzeyden daha ileri düzeyde konuşmaya başlıyor. Üniversiteye gitmeden önce gençler dil olayını çözerse ciddi avantaj sağlarlar. Bir öğrenci Diyelim ki Marmara üniversitesini kazandı. Öğrencinin karşısına 1 yıl  hazırlık çıkıyor. Eğer dil bilse bir yıl eğitim görmeyecek. İstanbul’da bir yıl okumak en az 30 bin tl.   Maddi boyutunu geçiyorum , öğrenci okulu bırakmak zorunda bile kalıyor hazırlıkla uğraşırken.

BURADAN ÖĞRENMEDEN GİTMEK YOK

  Biz sertifikaları verirken hak etmeyene vermiyoruz sınav yapıyoruz. Özellikle konuşma bizdeki en büyük kriter. Bir kur ücretsiz hakkı var öğrencinin. Buradan öğrenmeden gitmek yok. Kalanlar olabiliyor nadirde olsa. Dil olarak çok büyük bir yelpaze. 35 ülkeden yabancılar geldi Düzce’ye proje yazdık. Bunları bizim öğrencilerimizle sınıflara dağıttık.

BİZİM DERDİMİZ İNGİLİZCE ÖĞRETMEK

Bizim hafta sonundaki öğrencilerimiz kolej öğrencisi ağırlıklı. Öğrencilerimize  eğer gerçekten çalışacaksan gel diyoruz. Çalışmayacak öğrenciyi çağırmıyoruz. Bizim derdimiz İngilizce öğretmek.     Biz eğitim sistemimize güveniyoruz. Ortamımıza güveniyoruz.  Biz seviye tespiti sınavı yapıyoruz. Sınıf seviyeleri çok önemli burada. Bizim kişiselde 10 tane grubumuz var ve  26 kadrolu öğretmenimiz var. Kolej niyetimiz var kendi yetiştirdiğimiz öğretmen arkadaşlarımızla devam etmek istiyoruz.

AMERİKAN KÜLTÜR DÜNYANIN EN BÜYÜK DİL OKULU

Türkiye genelinde en yaygın ve aslında dünyanın en büyük dil okullarından birisi Amerikan Kültür. Birinci neden genel merkezinin olması. Herhangi bir uyuşmazlıkta genel merkezle iletişime geçilebiliyor. Şubeler arasında değişim olabiliyor. Mezun olduktan sonra tüm Amerikan ve İngiliz Kültürde eğitime devam edebiliyor ücretsiz. Uygulamalı eğitim adı altında tek dil eğitimi. Gerçek anlamda uygulamalı eğitim veriyoruz. Her seviyede bir veya iki defa bir otele götürüyoruz.  15   öğrencinin orada replikleri oluyor. Ezberliyorlar biri resepsiyonda, biri otel restoranında çalışıyormuş gibi uygulamalı eğitimi yapıyorlar. Kur içinde bir veya iki kez bu tür uygulamalar oluyor. Bu eğitimler kafemizle birleştiğinde sonuca varabiliyoruz.  İngilizce bir bütündür. Kitap öğretmen ve sınıfla sınırlı kalmıyor. Konuşmaya dayalı bir bütün bu.

SERTİFİKALARIMIZ ULUSLARARASI

Bizden alınan dil sertifikaları uluslararası alanda geçerli. Sırf hobi amaçlı İngilizce öğretmeni olmak isteyenler olabilir. C1 den mezun olduktan sonra öğrencilerimiz öğretmenlik eğitimini alıp bu işi noktalayabilirler. Amerikan kültür ile İngiliz kültür arasında aksam farkı var. Sınav farkı var.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...