SAĞLIKLI” OLMAK AYRICALIKTIR

SAĞLIKLI” OLMAK AYRICALIKTIR
, Dosya
Düzce’nin tek Özel Sağlık Meslek Lisesi Özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Düzce’de 500 öğrencisine sağlık eğitimi veriyor. Okul İdarecileri Maksut Balta, Mehmet Doğan ve Okul Müdürü Ahmet Koçbay, el ele verip Sağlık sektöründeki ara eleman açığını gidermek için çalışıyorlar.

ALANINDA UZMAN KADROSUYLA500 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİYOR

     Okulumuz D 100 karayolu üzeri  Çilimli sapağında şehir merkezine 7 km uzaklıkta olup, Gümüşova Gölyaka Cumayeri  Çilimli ilçelerinin tam ortasında Anayol üzerinde olması nedeniyle de ulaşım her noktadan kolayca sağlanmaktadır.

Okulumuz, üç katlı binasıyla, geniş bahçe ve kantiniyle öğrencilerimizin teneffüs ve öğle tatillerinde rahat ve dinlenebilecekleri, çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri bir ortama sahip.

    Okulumuz ayrıca 24 kişilik sınıf ve geniş  koridorlarının yanı sıra, konferans salonu, mesleki laboratuvarları, yemekhanesi, spor salonu ile modern çağın eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir.

500’ e yakın öğrencimize, her biri alanında uzman, bir müdür üç idareciyle birlikte 25 öğretmen ve bir uzman psikologla hem mesleki hem de kültürel hizmet ( Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türkçe, Tarih Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Beden Eğitimi, Müzik, İngilizce dersleri) vermekteyiz.

 

İŞİNİZİ İYİ YAPARSANIZ TERCİH EDİLEN OLUYORSUNUZ

     Düzce’ de ilk ve tek Özel Sağlık Meslek Lisesiyiz. Aslında bunun eğitime ve sağlık sektörüne çok büyük artıları vardır.  İşinizi iyi yaptığınız ve kendinizi iyi anlattığınız müddetçe tercih edilen oluyorsunuz.

    Tabi ilk olmak; yetiştirdiğiniz öğrenciler insan hayatında önemli bir rol oynayacağı için bu işi Düzce ilinde yapmak  hizmet için manevi açıdan çok büyük bir onur. Bunu tarif etmek, bunun tanımını yapmak mümkün değil:

 

BİZİ TERÇİH ETMELERİNİN EN BÜYÜK NEDENİ VERDİĞİMİZ BİREYSEL EĞİTİM

    Bizim tercih edilmemizin önemli nedeni, öğrencilerimizin mezun olduklarında ellerinde bir mesleklerinin olması. Ülkemizde sağlık elemanı açığının olması ve bu açığın kapatılması için ihtiyaç duyulması. Ama en önemli nedeni okulumuzda dört yıllık eğitim-öğretim süresinde öğrencilerimize verdiğimiz bireysel eğitim. Biz öğrencilerimizi birey olarak görür, onlarda gizli kalmış ilgi alanlarını, yeteneklerini keşfeder öğrencilerimizi iyi bir birey olarak vatanına milletine örf ve adetlerine bağlı ülkesini ve mesleğini seven ahlaklı bir öğrenci olarak yetiştiririz.

    Hafta sonları ücretsiz olarak verdiğimiz ÖSS kurslarıyla ( Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden) onları diğer lise öğrencileriyle yarışacak durumda bilgiyle donatıyoruz.

    Kısaca en büyük sınavın hayat sınavı olduğunun bilinciyle hareket ederek öğrencilerimizi geçmişteki hiçbir başarı ya da başarısızlıklarıyla yargılamıyor, onları hem mesleki hem de bireysel donanımlarıyla hayata hazırlıyoruz.

 

BU DİPLOMANIN DİĞER DİPLOMALARA NAZARAN BÜYÜK ÖNCELİĞİ VAR

     Öncelikle bizden mezun olan öğrenci KPSS’ ye girerek alanında devlete atanabilir, KPSS’ siz olarak özel sektörde alanında diğerlerinden daha kolay iş bulabilir. Çünkü tüm öğrencilerimiz mesleklerinde eksiksiz yetişiyorlar. Ayrıca diğer tüm Lise mezunlarının çalışabileceği işlere de girebilirler. Kısacası bu diplomanın iş alanında diğer diplomalara nazaran büyük önceliği vardır.

    Okumaya devam etmek isteyen öğrencilerimiz ÖSS’ ye girmeden yalnız ortaöğretim not ortalamasıyla- ki okulumuzda verdiğimiz bireysel eğitimle öğrencilerimizin derslerindeki başarıları üstündür- alanlarına ait iki yıllık yükseköğretim kurumlarına sınavsız giriş hakları vardır. Bu bölümler Diyaliz’ den Fizik Tedavi’ ye, Laboratuvar’ dan Sağlık Kurumları İşletmeciliği’ ne kadar yerleşebilecekleri 18 alan mevcut dur.

    Ayrıca bizim Özel Sağlık Meslek Lisemizden mezun oldukları için ÖSS ile diğer lise mezunlarının okudukları tüm üniversite ve bölümlere girebilirler.

    Tüm bunlara ilaveten kendilerine ÖSS2 de verilen ek puanla branşlarına yönelik 4 yıllık üniversitelere de kolayca yerleşebilirler. Yerleşebilecekleri ek puanlı bölümler “ Hemşirelik, Fizyoterapi, Sosyal Hizmet, Beslenme ve Dietetik, Sağlık Yönetimi, Ebelik, Çocuk Gelişimi, Afet Yönetimi, Odyoloji, İş Sağlığı, Ergoterpi, Dil ve Konuşma Terpisi, Gerantoloji” dir.

    Gördüğünüz gibi “ Sağlıklı” olmak ayrıcalıktır.

 

ÇOK ZEKİLER; AMA, DOĞRU YÖNTEMİ BULMAKTA ZORLANIYORLAR

    Emeği ile geçinenlerin yoğun yaşadığı bir il Düzce. Zor koşullarda geçiyor hayat. Velilerimiz  bu koşuşturmacanın içinde hepimiz gibi çocuklarına yeterli zamanı ayıramıyor. Ama çocukları için en iyisini yapmaya, onların eğitimlerini desteklemeye çalışıyorlar.

    Öğrencilere gelince aslında onların da velilerinden çok farkı yok. Yoğun çalışan aileleriyle gelecekleri arasında bocalıyorlar. Çok zekiler; ama, doğru yöntemi bulmakta zorlanıp çalışmıyorlar yeterince.

    Tabii ki bu nedenle her öğrenci Özel Sağlık Meslek Lisemizin ayrıcalığını yaşayamıyor.

 

SAĞLIK ALANINDA ARA ELEMAN EKSİKLİĞİNİ GÖRDÜK

Yaptığımız çalışmada, İlimizde sağlık alanında ara elaman eksikliği olduğu gördük,  sağlık sektöründen, ailelerden ve öğrencilerden de bu alana karşı yoğun taleplerini gözlemledik  ve bu ihtiyaca cevap vermek için Özel sağlık meslek lisesini Düzce iline kazandırmaya karar verdik.  

        AİLE, EĞİTİME NASIL BAKIYORSA ÇOCUĞUN ALT YAPISINI DA ÖYLE HAZIRLIYOR

    Öncelikle eğitim bildiğiniz gibi aileden başlıyor. Bizim buradaki öğrencilerimiz biraz daha yetişmiş olarak bize geliyorlar. Bu nedenle ilköğretim döneminin çok daha iyi geçmesi  gerekiyor. Esas burada anne-baba eğitimi de çok önemli, çünkü aile, eğitime nasıl bakıyorsa çocuğun alt yapısını da öyle hazırlıyor. Veli özel okula verdim işim bitti dememeli, okulu ve çocuğunu da denetlemeli. Sağlam bir ilköğretim temel bilgisi tamamlanmamış bir öğrencinin 12.sınıfın sonuna kadar hiçbir destek almadan başarıyı yakalaması çok zor. Bu nedenle binanın temeli  ne kadar sağlam olursa üstüne sağlam bina yaparsınız, aksi halde bina çöker olaya böyle de bakabiliriz.

HÜKÜMETİMİZ ÖZEL EĞİTİME ÖNEM VERİYOR VE DESTEKLİYOR

Biliyorsunuz artık hükümetimizde öğrencilerimiz verimli olsun diye ikili eğitimden tekli eğitime geçiyor. Bu çok önemli bir uygulama olacak.

    Tüm bunların yanında bizim gibi özel öğretim kurumları ellerinden geleni yapıyor; ama devlet özel kurumlara desteğini daha da arttırır, özel öğretim desteğini daha geniş kitlelere yayarsa eğitimde başarı daha kısa sürede gerçekleşir. Hükümetimiz bu nedenle eğitim bütçesini bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla artırmaya gitti, bu da  iyi bir gelişme.

 

İLİMİZ EĞİTİMDE HAKKETTİĞİ YERDEN UZAKTA

     Bu değerlendirmeyi Düzce’nin ÖSS’deki başarı sırasına baktığımızda kolayca yapabilir ve durumun çok da iyi olmadığını söyleyebiliriz.

     Bu durum sadece liselerle ilgili değil. TEOG sonuçlarını da il bazında değil de Türkiye genelinde değerlendirirsek ÖSS’ deki tabloyla karşılaşırız.

    Biz, 9.sınıfta bize gelen öğrencilerin önce ilköğretim eksikliklerini kapatıyoruz, sonra müfredatımızı veriyoruz.

    Özetle ilimiz hakkettiği yerden uzakta.

 

EĞİTİM ALANINDA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPACAĞIZ

Eğitim alanında başka yatırımlar da  düşünüyoruz, şu aşamada mevcut okulumuzun yan tarafın da, dört katlı 60 derslik 1500 öğrenci kapasiteli yeni yaptığımız okulumuzun kaba inşaatını bitirdik. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılına yetiştirilip hizmet verilecektir. Ayrıca yine ilimizde eksikliğini hissettiğimiz Eğitim ve Sağlık sektöründe yatırım yapmayı düşünüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...