EĞİTİM VE KALKINMA

EĞİTİM VE KALKINMA
, Dosya
Her alandaki kalkınmanın temel unsuru ‘eğitimdir’. Beşeri sermayeyi etkin kullanmayan toplumların/ülkelerin hiçbir şekilde rekabet şansları yoktur.

 

İnsan çok kompleks aynı zamanda çok değişken bir varlıktır. Bu yüzden O’nu bir eşya veya makine gibi kategorize etmek doğru değildir. Allah’ın insana vermiş olduğu zeka ve kabiliyetler de insanların yüzleri gibi farklı farklıdır. Yeteneksiz insan yoktur, farklı yeteneklerde insan vardır. Herkes her şeyi yapamaz. Hayatın anlamını kavrama ve yaşadığının farkına varma, eğitilmiş insana ait bir özelliktir.

Verim ve başarı için sadece hayatın bir döneminde ve sadece okullarda veya kurumlarda alınan bilgi eğitim olarak yeterli olmaz, bu eğitimin sürekliliği, değişen şart ve ihtiyaçlara göre yenilenmesi de elzemdir. İnsanın kendini geliştirmesi çok önemlidir ve öğrenmenin sınırı yoktur ve bence en kalıcı ve etkili eğitim görkemli binalarda, en süslü sözlerle, en meşhur hocalarla verilenler değil, verenin bildiğini hissettiğini gönülden inanarak aktardığı eğitimdir.

Bilmek aklın ihtiyacıdır ruhun ihtiyacı değil. Ruhun ihtiyacı hissetmektir, inanmaktır, sevmektir. Bu sebeple eğitimin muhakkak manalandırılması ve ahlaki bilgelikle beslenmesi gerekir. Dengeli, yeterli, sürekli beslenme diyebiliriz buna ve ancak bu dengeyle hakikate ulaşabiliriz.

İnsanın yetişmesinde kilit nokta saygıdır; farklılığına saygı, fikirlerine saygı, hayallerine saygı göstermek gerekir. Eğitimde başarı için kişinin yeteneğine, cinsiyetine, yaşına, ilgilerine, kapasitesine göre yönlendirilmesi ve sevdiği alanda uğraşması gerekir. Eğitimin her kademesinde kesintiye uğramadan yürütülecek çalışmalar, öğrencilerin özgün düşünce güçlerini ortaya çıkaracak, onları kalıplara sokmayacak, özgürce kendilerini ifade edebilecekleri şekilde olmalıdır. Öğrencilere beyinlerini bir sürü bilgi ile doldurmak yerine çocuğu görmeye, aramaya, sormaya, denemeye, sonuçlandırmaya alıştırmalı ve toplumda, hayatlarında kullanabilecekleri bilgiler verilmelidir.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...