İNSANI İNSAN YAPAN EĞİTİMDİR

İNSANI İNSAN YAPAN EĞİTİMDİR
, Dosya
Bir çiçeği sularken ona hayat veririz ve bunun yanında yeni hayatlar yaratırız. Minik bir yüreği hayata hazırlamakta buna benzer. O hayata ne kadar güzel hazırlanırsa ve sarılırsa geride yaşamaya değer iyi bir gelecek bırakır. İşte bu noktada o miniğin hayata hazırlanmasındaki en büyük etken aldığı eğitimdir.

Eğitim mi –öğretim  mi ? Talim mi-terbiye mi? İlim mi -ahlak mı? Disiplin mi -özgürlük mü? Sanat mı-spor mu? Talebe merkezli  mi-muallim merkezli  mi? Sınav mı-performans mı? Test mi –Klasik mi? Eğitimle ilgili çok şeyler sorulabilir, çok şeyler  tartışılabilir, çok sözler  söylenebilir.  Uzun uzun paneller, seminerler yapılabilir. Eğitim adına yapılacak, her yatırım, her  faaliyet, her girişim güzeldir, olumludur ve gecikmeden yapılmalıdır.

Çünkü, bir tay doğar doğmaz yürümeyi öğreniyor. Bir balık dünyaya geldiğinde kendi kendini besleyebiliyor. Bir ağaç da herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan filizleniyor ve büyüyor. İnsan doğduktan yıllar sonra bile kendi kendine yaşayamıyor. On beş ila yirmi yıl kadar bağımlı kalıyor. Aile desteği olmadan hayatta kalması bile mümkün olmuyor. Bunun temel nedeni ne olabilir? Neden diğer canlılar gibi hemen hayata katılmıyoruz?

İnsan birikimin ürünüdür. Diğer canlılardan farkı hep birlikte bir kültür oluşturmasıdır. Bu kültürün yeni bireylere aktarılması da eğitim sayesindedir.

Eğitim, insanı insan yapan değerler silsilesini nesilden nesile aktaran çok sağlam bir araçtır. Belki de insanların toplumsal varlık olması dolayısıyla bu kurum hiçbir zaman yıkılamamıştır. Eğitime olan ihtiyaç hiçbir zaman tükenmek bilmemiştir ve bitmeyecektir.

İnsan eğitimle doğmaz, ama eğitimle yetişir. İnsan, okuyarak bilir, yaşayarak öğrenir.

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. (M. Kemal Atatürk)

  

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...