İNSANLAR GELECEĞE BAKAR, BAŞKANLAR GELECEKTEN İNSANLARA

İNSANLAR GELECEĞE BAKAR, BAŞKANLAR GELECEKTEN İNSANLARA
, Dosya
Dünya artık bilgi, teknoloji ve erişim anlamında ulusal sınırların aşındığı bir çağa girmiş bulunuyor. Yerel yönetimlerde artık bakış açılarını değiştirmeye başladı. Hayata bir pencereden bakan değil; hayatın kendisi olan bir anlayışı yavaş yavaş sahiplenerek, gerçeğe dönüştürüyorlar.

Dünya  artık bilgi, teknoloji ve erişim anlamında ulusal sınırların aşındığı bir çağa girmiş bulunuyor. Yerel yönetimlerde artık  bakış açılarını değiştirmeye başladı.  Hayata bir pencereden bakan değil; hayatın kendisi olan bir anlayışı yavaş yavaş sahiplenerek, gerçeğe dönüştürüyorlar.

Vatandaşlar artık yol, kaldırım, çöp, temizlik gibi klasik belediye hizmetlerine zaten tam ve eksiksiz olmalı gözüyle bakıyor. Bu nedenle de belediye hizmetlerinde çıta yükseliyor.

Yerel yönetimler artık çağdaş dünya kentlerinin hizmet ve proje standartlarını yakalamak,  teknolojik gelişme ve sistemleri kamu hizmetinde kullanmak, yönetimde ve karar mekanizmalarında katılımı ve ortak aklı oluşturmak zorunda.

Yeni nesil belediyecilik, kamu hizmet kalitesini arttıran ve yerel yönetimlere yeni ufuklar açan Akıllı Kent Yönetim sistemlerinden, Yavaş Kent uygulamalarına kadar teknolojik ve ekolojik yenilikleri sahiplenen, dünya standartlında ve kalitesinde hizmet üreten, dünya ölçeğinde hibe ve finansman olanaklarını bulan, yönetime tüm paydaşların katılımını sağlayan, hesap veren, yani kararlarda ve bütçe kullanımında şeffaf olan yeni modelin adıdır.

Çağdaş kent yönetiminde ve kalkınmasında sadece kamu gücünü ve imkanlarını kullanmak artık yeterli değildir. Yerel yönetimlerin özel sektörü ve yatırımcıyı da işin içine çektiği, işbirliği yoluyla kent kalkınmasını sağladığı ve dünya çapında projeler ürettiği ölçüde başarılıdır.

 İnsanlar geleceğe bakarlar. Başkanlar ise hayal edilmiş bir gelecekten bugüne ve insanlara bakmalıdır.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...