Yığılca Şelaleleri | Bilgin'nin Rotası

Yığılca Şelaleleri | Bilgin'nin Rotası
, Gezi & Yorum
Geçirdiğim açık kalp ameliyatı nedeniyle 2-3 ay kadar rotamızı geçmiş mazilerimize çevireceğiz. Bu nedenle şimdiden, siz okuyucularımdan özür diliyorum.

Yattığım yerde düşünürken, beni en çok etkileyen rota olarak Yığılca şelaleleri aklıma geldi. Gelin hep birlikte, her biri için özel zaman gerektiren, birkaç rotadan oluşan, Yığılca şelalelerini gezelim.

 Yığılca gezilerimde, beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan dostlarım var. Her seferinde bana rehberlik yapan; Savaş CANDAN, Sercan TEMİZEL ve Emrah CANDAN’la Yığılca’yı daha iyi tanıyorum.    

  En meşhuru SAKLIKENT ŞELALESİ.  Güneşli bir sonbahar günü Yığılca’nın içinden geçip, tabelaları izleyerek hareket ettik. İlçe merkezinden 7 km uzaklıkta olan şelale, Yağcılar köyü yolu üzerinde. Arabadan indikten sonra 40 metre kadar patika yoldan yürüyünce, ormanın tam ortasında, yaklaşık 60 Metreden süzülen şelale, etrafında ki sarı kırmızı yapraklar ve ağaçların arasından, huzur veren bir sesle akıp gidiyordu.     

       Yine bir sonbahar günü, ilçe merkezinden 3 km uzaklıkta, Hacıyeri Köyü sapağında arabadan inip 30 metre kadar yürüdük. Biraz aşağıya indiğimizde KEMERBENTİ ŞELALESİ yüksek sesle bize hoş geldiniz diyordu. Fotoğraflarımızı çektikten sonra aynı yol üzerinde yolumuza devam ettik. İlçe  merkezinden 8 km uzaklıkta, Bekirler Köyü yolu üzerinde bulunan BALABALON ŞELALESİ’ne geldik.    

        Yığılca ilçe merkezine indiğimizde ikindiyi geçmişti. Çayımızı yudumlarken, Sercan şehrin içinde bir bent olduğunu söyledi. Hemen gidelim dedik. Yolu olmayan BENT ŞELALESİ’ne tarla yollarından ulaştığımızda gözlerime inanamamıştım. Antalya Manavgat şelalesini andırıyordu. Üstelik hemen şehrin içindeydi. Alacakaranlıkta, uzun pozlama fotoğraflar çektik.

       Bir ilkbahar günü gittiğim Yığılca’da, ilçe merkezinden 17 km uzaklıkta, Yoğunpelit Köyü yolu üzerinde arabayı park ettik. 700 metre çam ağaçları, kekik kokuları içindeki patika yoldan YOĞUNPELİT ŞELALESİ’ne ulaştık. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra, geriye dönüp 50 metre kadar  geldikten sonra, patika yoldan sağa doğru 10 Metre gidince, ağaçların arasından süzülen MENGEN ŞELALESİ ile karşılaştık. Biri sağda, biri solda, huzur veren sesleri ile durmadan şarkı söylüyorlardı. 

       Bir yaz günü Yığılca’dan Yedigöller yoluna doğru hareket ettik. 28 km geldikten sonra, tam tepeye gelmeden, sola orman içine doğru döndük. 3 km kadar gittikten sonra arabayı park ettik. Yanımızdan akan yılançatı deresinin kenarından 800 metre yürüdükten sonra YILANÇATI ŞELALESİ’ne geldik.

       Yığılca doğal bir cennet. Daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok şelalesi ve doğal güzelliği var. Bir başka rotada buluşmak ümidiyle, hoşçakalın. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...