DÜZCE’NİN YÜKÜNÜ ÇEKİYORUZ

 DÜZCE’NİN YÜKÜNÜ ÇEKİYORUZ
, Gezi & Yorum
20 yıldır S.S. Düzce Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığı görevine yerine getiren ve kurduğu sistemle sorunsuz bir işleyişi sağlayan Orhan Yılmaz, Kooperatifin bugünlere nasıl geldiğini, 146 ortak ve 400 araçla iş paylaşımını nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı.

20 yıldır S.S. Düzce Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığı görevine yerine getiren ve kurduğu sistemle sorunsuz bir işleyişi sağlayan Orhan Yılmaz, Kooperatifin bugünlere nasıl geldiğini, 146 ortak ve 400 araçla iş paylaşımını nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı.

146 ORTAK 400 ARACIMIZ VAR

S.S. Düzce Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin kesintisiz 20 yıldır başkanlığını yapıyorum. Kooperatifimizde 146 tane ortak 400 tane araç var. 400 araç demek Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova ve Kabalak insanlarının ekmek yemesi demek. Bu 400 aracımıza, Düzce’deki fabrikalardan aldığımız işleri pay ediyoruz.

BU KOLTUKTA SEVGİYLE OTURMASAM BU DÜZENİ SAĞLAYAMAZDIM

Bu iş baba mesleğim benim. Ben bu insanları çok seviyorum. Bu koltukta sevgiyle otuyorum. Eğer bir gün bu koltuğa faydasız olduğuma inanırsam burada durmam, arkadaşlarımdan izin ister giderim. Ben bu işe başlarken bir tane beyaz saçım yoktu. Burada da doğru dürüst bir kooperatif yoktu. Şimdi ise bu bulunduğumuz alan tamamen kooperatifimize ait. Burayı satın aldık.

BU ALAN KENDİ ARAZİMİZ

Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi binasının bulunduğu bu alan kendi arazimiz. Düzce’nin lojistik araç ihtiyacı olan fabrikaların hepsi bizden memnun. Divapan, Pekintaş, Erciyas Boru, Teknorot, Masdaf, Çelik Yay, Aluform Pekintaş, Oltan Fındık gibi büyük firmalara iş yapıyoruz. Onların yükünü taşıyoruz.

TEŞVİK TEN ÖNCE KURULAN FABRİKALAR OLMAZSA OLMAZIMIZ

Düzce’deki fabrikaların dışarıdan gelen ihtiyaç malzemelerini de yine biz getiriyoruz. 5084 sayılı teşvik kanunuyla Düzce’ye kurulu olan fabrikalardan ziyade daha önce Düzce’de yer alan fabrikalar, işte bunlar bizim olmazsa olmazlarımızdır. Bu fabrikaların her gün 8-10 tane müşterisi sana gelse aya çıkarsın. Mesela bu gün 30 araba Divapan’a hizmet verecektir. Yani 30 arabanın sahibi şoförü Divapan sayesinde ekmek yiyeceklerdir.

BAZI FİRMALAR NAKLİYESİNİ DIŞARIYA YAPTIRIYOR

Ama bazı firmalar var ki Düzce’nin bütün nimetlerinden faydalanıyor ancak nakliyesini başka illerdeki nakliyecilere yaptırıyor. Bize teklif bile etmiyor. Biz teklif etsek cevap vermiyor.   

TÜM GİDERLERİ 146 ORTAK KARŞILIYORUZ

Kooperatifimizde ikişer veya 3’er aracı olan arkadaşlarımız var. Onun dışında dışarıdan gelip burada işi alıp gönderdiğimiz araçlar var. Burada kurduğumuz çok güzel bir sistemimiz var. Tüm giderlerimizi ortaklarımızla birlikte karşılıyoruz. Yani aylık 25 bin tl gider var diyelim 146 ortağa bölünür, kişi başına ne düşerse herkes üzerine düşen miktarı öder. 

SIRA SİSTEMİYLE İŞLERİ BÖLÜŞTÜRÜYORUZ

İşleyişimiz aslında çok basit ve oldukça düzenli. Kimseye hak geçmesin diye sıra sistemi var. Kamyoncu arkadaşlarımızın oturup zaman geçirdiği salonumuzda bir tahtamız var ve o günün işleri o tahtaya yazılıyor. Bununla da kalmayıp o günün işleri anons sistemiyle okunarak arkadaşlarımıza duyuruluyor. İş okunur buradakiler ben giderim der. En son iş kaldı sıra baki okunur . Giden olmadı diyelim, o zaman bir yıldız verilir joker kağıdı gibidir. O yıldızlı işi yapan arkadaşımız geri geldiğinde listedeki istediği herhangi bir işi alır. Sonra liste yine en baştan alır ve döngü devam eder. Burada düzeni sağlayamazsan, insanlara eşit iş dağılımı yapmazsan, bu insanları bir arada tutamazsın.

HERŞEYİ BİZ YAPARSAK ESNAF NASIL PARA KAZANACAK

İstesek buraya ihtiyacımız olan her şeyi kurabilirdik. Bir yemekhane, yıkama yağlama.. Bunların hepsini kaldıracak bir yapıya sahibiz ama yapmıyoruz. Çünkü her işi biz yaparsak sanayideki esnaf ne yapacak, yemek yediğimiz lokantanın sahibi ne yapacak. Biz istiyoruz ki hepimiz para a kazanalım. Onlarla hasım olmak istemiyoruz.   

ARAÇLARIMIZDA 450 BİN LİRALIK YÜK SİGORTASI VAR

Bizim buradan çıkan her araç 450 bin lira yük sigortası yapılıyor. Araç buradan çıktığı an itibariyle sigorta devreye girer. Bütün araçlarımız sigortalı olarak yola gider. Taşıdığımız malzemelerin ederi genelde 200 ile 400 bin arasında oluyor. Eğer araçtaki yükün başına herhangi bir kaza gelirse sigorta hemen zararı karşılıyor. Ayrıca araçlarımız fabrika giriş çıkışlarında iş güvenliği ve iş sağlığı kurallarına önem veriyor.  

HANGİ KAMYON NERDE KALIRSA KALSIN MÜŞTERİYE ZAMAMNINDA YÜKÜNÜ TESLİM EDİYORUZ

Ayrıca kamyonlarımızın hepsi kaskolu. Biz ne olursa olsun, teslim edeceğimiz malı yolda bırakmayız. Diyelim ki kamyon yolda kaldı. Hemen yerinden kaldırır yedek araç ile müdahale ederiz. Nerde kalırsa kalsın, hangi ilde hangi yolda kalırsa kalsın mutlaka müdahale eder ve zamanında malı teslim ederiz. Biz taşıdığımız malın her zaman arkasındayız.

ŞİKAYET GELİRSE GEREĞİNİ ANINDA YAPIYORUZ

Müşterilerimizden genellikle şikayet gelmiyor. Ancak gelen şikayet olursa da anında değerlendirip gereğini yapıyoruz. Zaten çalıştığımız fabrikaların müdürleriyle ben kendim sürekli görüşüyorum. Şikayetlik bir durum olursa anında haberimiz oluyor. Bu çok sık yaşadığımız bir durum değil. 

 

TANAP’TA 45 ŞOFÖRÜMÜZ BİRİNCİ OLDU

Biz Türkiye’nin en büyük Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesi olan doğalgaz projesine 45 araç verdik 45. Kooperatifimizin araçları bu projede birinci oldu. 45 tane araç TANAP için çalıştı. Bu projede eğitimler aldılar. Bir şoförün eğitim maliyeti 2 bin 500 TL idi. Bu eğitim bir hafta sürdü ve bu eğitimin bedeli olan kişi başı 2bin 500 TL’yi kooperatif olarak biz ödedik. Eğitim için Düzce’ye geldiler Konsopa Otel’in altındaki salonu kiraladık, arkadaşlarımıza fiili eğitim verdiler. Sonra formula 1 pistine gitti şoförlerimiz, gece gündüz ileri sürüş teknikleri, yağışlı yolda araç kullanımı, devrilme, yorgunlukla mücadele konularında eğitim aldılar. Şoförlerimiz gidip geldikten sonra biz araba kullanmayı bilmiyormuşuz dediler. Bizden araç talep edenler bunların hepsini biliyor. Bizim giden şoförlerimizin hepsi eğitimlidir.

 

 

 

İŞ SAĞLIĞI VE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİNE DİKKAT EDİYOR

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...