SANAYİ DEĞİL YAŞANABİLİR BİR CUMAYERİ

SANAYİ DEĞİL YAŞANABİLİR BİR CUMAYERİ
, Gezi & Yorum
Cumayeri Recep Tuna’yla birlikte baştan aşağı değişmeye başladı. 3 yıl önce seçim beyannamesinde halka vaat ettiği tüm projeleri ve hatta fazlasını hayata geçiren Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna, konutlaşma, sosyal alan ve spor alanları oluşturarak yaşanabilir bir ilçe haline getirmek istiyor.

Cumayeri Recep Tuna’yla birlikte baştan aşağı değişmeye başladı. 3 yıl önce seçim beyannamesinde halka vaat ettiği tüm projeleri ve hatta fazlasını hayata geçiren Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna, konutlaşma, sosyal alan ve spor alanları oluşturarak yaşanabilir bir ilçe haline getirmek istiyor.

PAÇALARI SIVAYIP ARAZİYE ÇIKTIK

Bütün belediye başkanlıklarında olduğu gibi aday adaylığı sürecinde ve adaylık sürecinde beyanname biz de hazırladık. Beyannamemizde 16 tane projemiz vardı. Gelir gelmez bunların tamamını hayata geçirmek için planlama yaptık. Planlamayı bitirdik paçaları sıvayıp araziye çıktık.

ÖLÜM HABERİ BİZE İNTİKAL ETTİĞİ AN İTİBARİYLE TÜM İŞLEMLERİ BİZ YAPIYORUZ

İlçemiz acil ihtiyaç sıralaması yaptık ve gördük ki cenaze hizmetleri konusunda bir aciliyet vardı. Hiç vakit kaybetmeden hemen çalışmaları başlattık. Yaptığımız çalışmadan sonra gördüğümüz kadarıyla halkımız bu konuda çok memnun. İlçemizde herhangi birinin ölüm haberi bize intikal ettiği an itibariyle tüm işlemleri cenaze sahibi adına biz yapıyoruz. Cenaze sahibi sadece taziye kabul ediyor. Hava şartlarına göre çadırımızı kuruyoruz, çayımızı hazırlıyoruz, personelimizi oraya dikiyoruz, yemek işini tedarik ediyoruz. Gece 12.00’a kadar personelimiz cenaze evinde bulunuyor ve oradaki vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Cenaze sahibi de tüm bu işlemleri düşünmeden sadece taziye kabul ediyor.

İKİ BİNADA KÜLTÜR FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Kültür merkezi projemiz vardı. İki tane büyük bina kiraladık ve orada kültür faaliyetlerine başladık. Kursiyer anlamında 500 kişi kurs aldı ve halen kurslara devam ediyoruz. Bunların içerisinde çocukların sosyal faaliyetlerinden tutun bayanların boyama kursundan, resim kursuna varıncaya kadar özellikle ney kurslarımız, yağlı boya kurslarımız ve çocuklarımızın kuran eğitimi sürüyor. Günün belli saatlerinde yarım saat, bir saat, üç saat fark etmiyor yaş sınırlaması olmaksızın dini eğitim veriyoruz. Üniversite geçlerini kültür merkezimizde toplayarak bir sohbet edası altında dünyevi ve uhrevi sohbetler gerçekleştiriyoruz. Diyanetin personeli de bizlere bu konuda yardımcı oluyor. Halk oyunlarından tutun kemençe kursu, saz kursu bunların tamamı Kültür merkezimizde mevcut. Ayrıca geçmişte Kur’an dersi almamış esnaf ve büyüklerimiz var. Bunlarla ilgili akşam dersleri düzenledik. Her akşam esnaf ve büyüklerimize Kur-‘an dersi almaları konusunda da yardımcı oluyoruz.

KADİR GECESİNDE İFTARDAN SAHURA KADAR HEP BİRLİKTEYİZ

Her yıl Ramazan ayında bir dizi etkinlikler düzenliyoruz. Ramazan ayında, haftada 3 akşam dönüşümlü olarak ilahiler, halk oyunları, orta oyunları, tiyatrolar buna benzer etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Ara ara da farklı programlar yapıyoruz. Yani Ramazan ayının yaklaşık 15 güne etkinlikler düzenliyoruz. Toplu iftarlar yapıyoruz. Özelilikle3 yıldır düzenli olarak her Kadir Gecesinde iftarımızı yaparız. Ama sadece iftar yapmakla kalmayız. Halkımızla birlikte o geceye mahsus sahura kadar ibadetlerimizi sürdürürüz. Sahurda da sahur yemeğimizi toplu olarak yeriz ardından sabah namazını toplu olarak kılarız ve evlerimize gideriz.

ÇINAR AĞAÇ KÜTÜPHANESİNDE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIYORUZ

İlçemizde Çınar Ağaç Kütüphanesi olarak bir kütüphane oluşturduk. Çocuklarımıza ve gençlerimize sokak kütüphanesi yaptık. İlçemize kütüphane de lazım onu da yapacağız. Özellikle yazın orada çocuklar istedikleri süre boyunca kitap okuyor, okuması bitince de kitabı yerine bırakıyor. Çınar Ağaç Kütüphanemiz bu sene daha faal olacak.

2018 YILINDA ALT YAPI VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLAYACAĞIZ

Alt yapı üst yapı projelerimiz var. Belediyeler genellikle üstyapı yapmayı tercih eder çünkü daha gözle görülür. Biz ise alt ve üst yapıların tamamını bitirelim dedik. Bizden sonraki belediyeler bu alt yapı da olmamış demesinler diye. Haliyle biz alt ve üst yapıyı birlikte yapıyoruz. Cumayeri’nin 5’te 2’sindeki çalışmaları tamamladık. Alt yapı kısımları ise devam ediyor. Bu yıl içerisinde inşallah yoğun bir alt yapı çalışması yapacağız. 2018 yılının sonunda Cumayeri’nde alt yapı ve üst yapı kalmayacak şekilde çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz.

160 BİN M2 YOL YAPTIK..9 KM ALTYAPIYI TAMAMLADIK

Şuanda biz iki mahallemizdeki çalışmalarımızı bitirdik, geride 3 mahallemiz kaldı. O mahallelerinde aslında büyük bölümündeki çalışmalarımızı bitirdik. Örneğin biz şuana kadar yaklaşık 160 bin metre kare yol yapmışız. Bu ilçe belediyesi için az bir rakam değil. 9 kilometre altyapı çalışmasını bitirmişiz. Asfalt dışında beton yol çalışması yaptık. Kendimiz altına demir döşeyerek yola beton döktük. Beton yol asfalta göre 3 kat daha dayanıklı ancak çok fazla tercih edilmiyor. Tercih edilmemesinin sebebi asfalt kadar hızlı yürümemesi ama dayanıklılık anlamında bence tercih edilebilir. Zaman zaman bu beton yolları yapacağız. Sadece bunla kalmıyoruz tabi bir yandan kilit parke çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bir yandan da asfaltlamaya devam edeceğiz. Bundan sonra asfaltı toplu ihaleyle değil asfaltın kendisini alarak yapabiliyoruz. Geçtiğimiz sene kilit parke döşeme makinası aldık. Bu makine sayesinde kilit parkeyi daha hızlı döşeyebiliyoruz.

ARAÇ PARKURUMUZA 13 YENİ ARAÇ EKLEDİK

Kendi araç ekipmanımızı yeniledik. 13 araç kazandırdık Cumayeri’ne. Kamyonlar, otobüsler, zabıta aracı, vidanjör, sulama aracı. Toplam 13 aracı hizmet olarak sunmak için kazandırdık.

ŞEHİR STADIMIZI ATIL DURUMDAN KURTARDIK

Atıl duruma gelmiş bir şehir stadımız vardı. Biliyorsunuz önceki dönemde Cumayerispor da yoktu. Biz göreve gelir gelmez bunlara sahip çıktık. Şehir stadında çalışmalar yaptık. Tribünlerle ışıklandırmasıyla çok güzel oldu.

CUMAYERİSPOR’A DIŞARIDAN OYUNCU ALMIYORUZ

Cumayerispor bizden önce liglerde yoktu. Şimdi orta sıralarda gezen bir Cumayerispor takımımız var. Biz takıma dışarıdan oyuncu almıyoruz. Alt yapıyı oluşturduk. 10 yaşından itibaren alt yapıyla devam ediyoruz. Cumayerispor’a dışarıdan futbolcu almak yerine kendi çocuklarımızla başarıyı elde edeceğiz.

CUMAYERİ’Nİ SPORCU MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Düzce’de okullar arası hentbolda Cumayeri okulu Türkiye’de ilk 36’ya kadar kaldı. Düzce’yi temsil ediyor. Masa tenisinde çok iyiyiz. Atletizmde bir çok kategoride ilk 3’te Cumayerli sporcular var. Bunları işlemek gerekiyor. Yeterli değil biliyorum ama ferdi sporlar alanında bir çok branş var. Altyapıyı oluşturarak Cumayeri’ni sporcu merkezine dönüştüreceğiz. Önümüzdeki 5 yıla kadar inşallah milli sporcular yetiştireceğiz.

İŞ MERKEZİ BİNAMIZIN YÜZDE 90’I BİTTİ

İlçemizin tam merkezindeki iş merkezi projemizin yüzde 90 ı bitti. Düzce’nin en güzel binası oldu bana göre. İçerisinde alışveriş merkezleri olacak, bir katı belediye konferans salonu olacak. Dışı bitti içinde rötuşlarıyla uğraşıyoruz. Yaza hizmete açmış olacağız.

YÜKSEKOKUL BİNAMIZIN KAPASİTESİNİ 2500 YAPTIK

Cumayeri Meslek Yüksekokul’u için kapasiteyi artıracağız demiştik. Mevcut bina 230 kapasiteliydi, şuanda yaptığımız yeni binayla birinci eğitim kapasitesi sadece 2500 ‘e vardı. Bir bina daha yaparak kapasiteyi 5 bine çıkaracağız. Bu konuda rektör hanıma teşekkür ediyorum. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı, bize çok yardımcı oldu. Biz yeni binamızı yaptık. Öğrenci kapasitemizi arttırdık. Yeni binamızda yeni bölümler açılacak. Akademisyen olmadan bölümler açılamıyor. Bu konuda da Rektör Hocamız bize yardımcı olursa çok sevineceğiz.  

ÖĞRENCİLER YURT SIKINTISI ÇEKMEYECEK

Cumayeri’nde yeni bölümlerle birlikte artmasını planladığımız öğrenci sayısıyla birlikte, yaşanabilecek yurt sorunumuz için de önlemimizi aldık. Öğrencilerimiz, yurtlarıyla ilgili sıkıntı yaşamayacak. Kredi yurtlar kurumundan kiralanan bina var. İlk etap için bu yurt ihtiyacımızı karşılayacak. Öğrenciler geldikçe yurt yapacak girişimciler olacaktır.

CUMAYERİ YAŞANABİLİR BİR İLÇE OLACAK

Düzce ve bölgemiz teşvik bölgesinde ama ben Cumayeri Belediye Başkanı olarak ilçemde sanayi istemiyorum. Biz konutlaşma, sosyal alan ve spor alanları oluşturarak burayı yaşanabilir bir ilçe haline getirmek istiyoruz.

BU YIL İÇİNDE DEPOLARLA BİRLİKTE ARITMAMIZDA HİZMETE GİRECEK

Cumayeri’nin yıllardır çözümlenemeyen su sorunumuz vardı. Yıllardır biz yağmur yağdığında temiz su içmedik. Dere yataklarından gelmiyor bizim suyumuz, göz suyu. Yani güneş görmüyor ama yağmurlu havada çamur çıkıyor. Bu yıl içinde arıtmamız hizmete girecek hem de depolarla. Alttaki deponun da tamiratını bitirdik. Sadece arıtma sisteminin binası ve arıtması kaldı. En son sistem arıtmayı tercih ettiğimizden süreç uzadı.

KAĞNI ARABASI GİBİ DEĞİL KOŞAR ADIM GİDECEĞİZ

Biz sadece seçim beyannamesine göre çalışmadık. Popüler olan iki proje hazırlayıp seçime yakın şunu yapalım bunu yapalım demiyoruz. Biz 16 seçim beyannamesi yazdık ama 16’da bırakmadık. 20 yılı 10 yıla çekmek lazım. O kadar hızlı bir gelişim var ki o hızlı gelişimin olduğu yerde hızlı gelişime ayak uydurmak zorundayız. Bizden sonra gelecek nesli düşünmemiz lazım. Kağnı arabası gibi değil koşar adım gideceğiz. Var mı bu potansiyel bizde? Var. Üretken olmak gerekiyor, belki biraz da çılgın olmak …

MEHMET BAŞKANIN CESARETİ İDOLÜMDÜR

Recep Tuna olarak benim daha ilk dönemim. Geçmişte siyasi tecrübem yok. Herkesin bir gözlemi vardır.   Mehmet Başkanın cesareti her zaman benim idolümdür. Cesaretli olacaksınız. Rahmetli Özal "siz işe başlayın evrak takibi arkadan gelir" derdi. Biz de işe başlayalım arkası gelir. Projenizi hazırlayın başlayın arkası gelir.

MOTOR SPORLARI PİSTİ BİR TÜRKİYE PROJESİDİR

Motor sporları pist alanı var. Bu pist alanı sadece Cumayeri değil, Düzce değil , bir Türkiye projesidir. Tam kapasiteli faaliyete geçmesi 3 yılı bulabilir. Bu yıl içinde asfaltı döküp burada bir yarış yapmak istiyoruz. Türkiye’de bu pistin eşi benzeri yok, tek olacak. Dünyada da sayılı bir tesis var. İzmit’te pist var 1700 metre. İzmir’de var yine 2500 metre. Uluslararası olması için uzunluğunun 3600 ile 4100 metre olması lazım. Cumayeri’ndeki pistimizi 3850 metre yaptık. Bu pistin bir özelliği daha var. Hem motor hem otomobil sporu yapılacak. Uluslararası yarışlar yapılacak. Bize söylenen bilgilere göre ortalama yılda bu bölgeye 700 bin ile 1 milyon kişi gelecek. Düzce’ye gelen toplam turist sayısından daha fazla bu sayı. Düzcemizin bütün tanıtımını bu pistin etrafında yapabiliriz.

DÜNYADA DÜZCE GİBİ KISA MESAFELİ TURİZM ALANI KAÇ TANE VAR?

Güzeldere’yi, Samandere’yi kaç kişi biliyor? Konuralp’i kim biliyor? Raftingi bile bilmeyenler var. Biz buraya gelen yabancı ve yerli turistlere Düzcemizin tanıtımını yapacağız. Buraya sporseverler geldi, baktı ki buranın güzellikleri var, bir de gezeyim dese 3 günde Düzce’nin her bölgesini, Yedigöller de dahil bir çember içerisinde gezer ve gönül rahatlığıyla evine döner. Abant’ı da dahil etsek 65 kilometre. Dünyada böyle kısa mesafeli turizm alanı kaç tane var? Akçakoca’ya giden turistlere oradaki belediyeler yardımcı olacak. Kaynaşlı’da var motorsporları. Bunlar birbirinden kopmaz sporlar. O da orada tanıtımlar yapacak. Biz Gölyaka’nın tanıtımını yapacağız, Gölyaka’ya gidenler burayı tanıtacak. Bütün ilçeler yardımlaşmayla tanıtırsa Düzcemize belki de 3 -5 milyon turist gelecek. Biz burayı turizm beldesi yapacağız. Biz sanayi istemiyoruz. Gümüşova’da var, Düzce’de var, her yerde sanayi var. Biz sanayi getirmeyeceğiz. Kültürel projeler oluşturacağız. Yaşanabilir bir ilçe olacağız. Gönül rahatlığıyla yaşayacaklar.

ŞEHİR İÇİNDE ÇEKİÇ SESİ OLMAYACAK

Sanayi sitesi projemiz var. Kamulaştırma çalışmalarına başladık. Bu yıl içinde başlayıp sanayi sitesini bir yere toplayacağız. Mobilyacıları, kaynakçıları bir yere toplayacağız. Şehir içinde çekiç sesi olmayacak. İmalatçılar, tamirciler bir yere toplanacak. Yer belirlemesi yapıldı. Kendi yerimiz de var. Bu yıl kazmayı vuracağız. Otobüs terminali de onunla birlikte faaliyete geçecek.

KÜLTÜR MERKEZLİ BİR PAZAR YERİMİZ OLACAK

Pazaryeri projemiz var. Pazaryerimiz dere üzerinde. Yağmurlu zamanlarda sıkıntı oluyor. 2013’te 42 esnafımız selden zarar gördü. Pazaryerinin bulunduğu derenin üzerinde pazaryeri dışında binalar var köprüler var buranın yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. Pazaryerini buradan kaldırmamız şart oldu. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Pazaryerini modern bir pazaryeri yapacağız. Kültür merkezli bir pazar yeri projemiz olacak. Projesini bitirdik sadece altyapının ve de yerin tahsisiyle ilgili çalışmalarımız kaldı. Güzel bir yerde yapacağız.

3 KAT DAHA HIZLI TAŞ DÖŞÜYORUZ

2014 yılında kilit parke taşı döşeme makinası aldık. Daha önce kilit parke taşlarını çalışanlarımız el ile örüyorlardı. günde 750 metrakare el ile taş örebiliyorduk. Aldığımız makina sayesinde hem zamandan hem de çalaşınlardan tasarruf ediyoruz. Kilit Parke taşımız ile günde yaklaşık 2500 metrakare taş döşenebiliyor. Orada kullanacağımız işçilerimizi de ihtiyaç olan diğer bölgelere kaydırıyoruz. Kilit parke taşı makinası sayesinde hizmet bekleyen sokaklarımız daha hızlı, daha uzun ömürlü, temiz ve nezih sokaklar haline geliyor.

 

DEREYİ İKİ BUÇUK METRE GENİŞLETECEĞİZ

Cumayeri deresini 2 buçuk metre daha genişleteceğiz. Ana köprüye kadar 300 metrelik kısmı bitiyor, genişletilerek yapılıyor. Bizden sora sıkıntılar devam etmesin. Keşke bundan 15 yıl önce genişleseydi buralar. Dere yatağının kenarında mesire alanları yapılsaydı. Eskişehir’in porsuk çayı gibi olsun istiyor gönül. Dereden itibaren, yol, kaldırım ve yeşil alan oluşturulsaymış. Şimdiki projede yeşil alan çok oluşturulamasa da dereyi ıslah etmiş oluruz. Oradaki evlere bakıyorum, orada yaşayanlar kafasını kaldırsa  pazaryerinin demir binasını görüyorlar. Pazaryeri ve derenin ıslah ve çevre düzenlemesi projesi de bizim seçim beyannamemizde olmayan bir proje. Biz bu projeyi de hayata geçireceğiz.

BARAJIN ÜZERİNDE TEKNE TURLARI YAPACAĞIZ

Turizmle ilgili raftingimiz devam edecek. Onun dışında barajda handikap gibi görünen bir durum var. Ama bu handikabı da projeye çevirebiliriz. Mesela Urfa Halfeti’de barajın üzerinde tekne turları yapılıyor. Hafta sonu bir günde 10 bin kişi orada tekne turu yapıyor. Biz de barajımızın üzerinde bunu yapabiliriz. Çok güzel bir doğamız var. 35 milyonluk şehir yapılaşmasının tam ortasındayız.

ÖNCE HAYAL EDECEKSİNİZ SONRA BAŞARACAKSINIZ

Böyle bir yerde sadece raftingde 50 bin kişi ağırlıyorsak, tekne turunda 300 bin kişi ağırlayacağız. Raftign de ilk zamanlar hayal gibi görünüyordu ama oldu. Önce hayal edeceksiniz sonra başaracaksınız. Genel anlamda bütün olarak turizmi düşünüyoruz. Birbirine entegre olsun istiyoruz. Efteni Gölü’nün de projesi var bu da çok önemli bizim için. Yaylalarımız var, oralar faaliyete geçecek. Kaplıcalar faaliyete geçecek. Onun dışında Kaynaşlı’nın topuk yaylası var. Şelaleler var, akarsular var, spor alanlarımız var. Buralar düzenin gelişimi için çok önemli. Biz bunları başarabiliriz.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...