Düzce Önemli Bir Sanayi Şehri Olacak

Düzce Önemli Bir Sanayi Şehri Olacak
, Güncel
Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce’nin 1999 yılında yaşadığı deprem felaketlerinin ardından yaralarını sardığını, 2004 yılında teşvik kapsamına alınmasıyla birlikte de büyük mesafeler kat ettiğini belirtti. Vali Fidan, “1999 yılında art arda yaşadığı depremlerle büyük acılar ve kayıplar yaşayan Düzce, aradan geçen 16 yılda devletimizin ve hükümetlerimizin büyük destekleriyle yaralarını hızla sarmıştır. Özellikle 2004 yılında teşvik kapsamına alınmasıyla birlikte sanayiden ticarete, eğitimden sağlığa, turizmden gençlik ve spora her alanda büyük mesafeler kat etmiştir” dedi.

DİNAMİK VE POTANSİYELİ OLAN EN GENÇ İL

Düzce’nin dinamik ve potansiyeli olan en genç il olduğunu belirten Vali Fidan, “ Düzce farklı kültürlere sahip insanların uzun yıllardır huzur içinde ve kardeşçe yaşadığı özel bir şehirdir.  Yüz yılı aşan bir süreçte Kafkaslardan, Balkanlardan ve başta Karadeniz bölgemiz olmak üzere Anadolu’nun dört bir köşesinden gelen insanlara kucak açmış, farklılıkları zenginlik kabul edip, hoşgörüyle bağrına basmış, barışın, sevginin ve kardeşliğin şehridir.  Eşsiz doğal güzelliklere, birçok bakımdan avantajlara sahip,  dinamik ve potansiyeli olan Türkiye’nin en genç ilidir Düzce” dedi. 

 

SANAYİ VAR, TARIM VAR, TURİZM VAR

Düzce’nin lokasyonu bakımından sanayiciler için artısı bol olan bir il olduğunu belirten Vali Fidan, “Düzce, Türkiye’nin en önemli iki büyük kentinin ortasında, ana ulaşım hatlarının üzerindedir. Düzce’de sanayi var,  tarım var, doğa var, deniz var, turizm potansiyeli var” dedi. 

 

SANAYİ ŞEHRİ OLMA YOLUNDA 

Önemli bir sanayi şehri olma yolunda Düzce’nin hızla ilerlediğini belirten Vali Fidan, “Düzce, sahip olduğu stratejik konumu ve yatırım avantajları nedeniyle aynı zamanda önemli bir sanayi şehri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Özellikle 2004 yılında 5084 sayılı “Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamına alınması ve coğrafi konumunun verdiği büyük avantaj ile Düzce yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Düzce Anadolu’yu İstanbul ve Avrupa’ya bağlayan ana ulaşım aksı üzerinde bulunmanın avantajlarından da yararlanarak, zaten geleneksel olarak güçlü bir altyapının bulunduğu, lojistik merkezi olma yönünde çaba göstermelidir” dedi. 

624 SANAYİ TESİSİ VAR 

624 sanayi tesisinde 30 bin kişinin istihdam edildiğini belirten Vali Fidan, “İl genelinde kurulu bulunan 624 sanayi tesisinde yaklaşık 30 bin kişi istihdam edilmektedir. Ayrıca 800 işyerine sahip Küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır. İl merkezinde  1. ve 2. OSB faal olup, Gümüşova İlçemizde “Düzce-Gümüşova Islah  OSB” ve Çilimli İlçemizde “Çilimli OSB” nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır. Merkezi Düzce’de olan 133 firmanın 2015 yılı ihracatı 93.821.000 $ olarak gerçekleşmiştir. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın faal üye sayısı 2.949, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası’nın faal üye sayısı 496’dır” dedi. 

 

İMALAT SANAYİNDE 30 BİN ÇALIŞAN VAR

Düzce’de imalat sanayide çalışanların sayısının 30 bini bulduğunu belirten Vali Fidan, “ İlimizde sayısal olarak en fazla tesise sahip ve istihdam sağlayan sektörler; tekstil sanayi, metal-makine sanayi, gıda sanayi, orman sanayi, mobilya sanayi, kauçuk-lastik-plastik sanayi, maden sanayi, inşaat sanayi, otomotiv sanayi ve kimya ilaç sanayisidir. Bu imalat sanayi sektörleri başta olmak üzere, imalat sanayinde çalışanların sayısı yaklaşık 30.000 kişidir” dedi. 

SANAYİ YATIRIMLARI BELİRLİ DÜZEYE ULAŞTI

Düzce’de sanayinin belirli bir düzeye eriştiğini ve bundan sonraki yatırımların çevreye duyarlı olması gerektiğini belirten Vali Fidan, “İlimizde sanayi yatırımları, teşvik kanunlarının da etkisiyle belirli bir gelişim düzeyine erişmiştir. Bundan sonraki sanayi yatımlarının yüksek katma değer üreten, teknoloji yoğun, çevreye duyarlı olmasına özen gösterilmelidir. Sanayinin planlı bir şekilde ve sanayi bölgelerinde gelişmesi sağlanmalıdır. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün sağlanmasına yönelik tedbirler de geliştirilmelidir” dedi. 

 

FINDIK VE TARIMDA TÜRKİYE 6. SI BİR İL DÜZCE 

Düzce’nin fındık ve tarımsal üretimde Türkiye 5. Si olduğunu belirten Vali Fidan, “Yüzölçümünün yarısı ormanlarla kaplı olan ilimizde orman ürünleri ve mobilya sektörleri de önemli istihdam potansiyeline sahiptir. Düzce aynı zamanda bir tarım kentidir. Fındık, tarımsal üretimde ağırlıklı yere sahiptir. İlimiz,  62 bin hektarlık üretim alanı ile Türkiye 6. sı, yıllık ortalama 60 bin ton üretimi ile de Türkiye 5. si konumundadır” dedi.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...