Düzce’nin Ekonomik Değerleri ve Fırsatları

Düzce’nin Ekonomik Değerleri ve Fırsatları
, Güncel
Düzcemiz; Ankara ile İstanbul'un tam ortasında, doğasıyla, tarihiyle, deniziyle, modern şehir yapılanmasıyla yemyeşil bir cennet olarak adeta keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir. Bunun yanı sıra Düzce ekonomi sektöründe de önemli potansiyel ve değerleri sahiptir. Ülkemizde birbirini rahatsız etmeden hem turizm alanında, hem sanayi alnında, hem de tarım ve ormancılıkta aynı anda büyüyen – gelişen başka bir vilayet, başka bir yöre bulunmamaktadır.

Düzcemiz; bütün bu alanlarda planlamalarını gerçekleştirmiş ve bütün bu alanlarda kalkınma hamlesini başlatmış ülkemizin, en genç ancak en hızlı büyüyen ve gelişen illerinden birisi olmuştur. Düzce zengin bitki örtüsüyle, kültürel mirasıyla, etnik çeşitlilik ve zenginliğiyle birçok açıdan Türkiye’ye model olmuş bir kenttir. Birçok bakanlık pilot uygulamalarını Düzce’de gerçekleştirmiş ve doğru sonuçlara ulaşmıştır. 

Sanayi alanında da Düzcemiz son yıllarda çok büyük bir ilerleme kaydetmiştir. 5084 sayılı Teşvik Kanunu’yla birlikte Düzce’de sanayi yapılanması olağanüstü artış göstermiş, ülkemizin başka hiçbir bölgesinde örneğine rastlamadığımız bir sanayi yapılanmasını ortaya çıkarabilmiştir. Sanayi yapılanmasının tamamını önceden planlayarak hiçbir doğal güzelliğini kirletmeyecek türlerden seçmiş ve tamamına yakın kısmını organize sanayi bölgeleri içerisinde toplamayı başarabilmiştir. 

Düzce, özellikle şehirleşme açısından çok ciddi bir gelişme içerisindedir; son 10 yılda nüfusunu 3 kat arttırmıştır. Batıya yakın bir kent olmasına rağmen gecekondulaşmaya daha önce sahne olmuş alanlara yakın olmasına rağmen Düzce hiçbir şekilde gecekondulaşmaya ya da çevreyi kirleten herhangi bir sanayileşmeye kapılmadan hızla ilerliyor. Düzce büyük sanayi kentleri arasında kalan, ‘steril bir ada’ gibidir. 

Düzce Türkiye de ilk kez İl Kalkınma Planını gerçekleştiren yine ilk kez üst ölçekli planlarını çevre düzeni planlarını gerçekleştiren ve alt ölçekli nazım imar planlarını bu üst ölçekli planlara uyumlu hale getiren yine Turizm Mastır Planlarını yapan Kalkınma Planını yapan müstesna kentlerden birisidir. 

Tüm siyasi ve sosyal politikalarda olduğu gibi ekonomi politikalarında da en temel faktör:  ‘insan’ odaklı bir anlayışla HEDEF koymaktır. Dolayısıyla ekonomik gelişmenin kaynağı ve hedefi olarak İNSANI esas almak gerekir. Hangi model olursa olsun, ekonomik misyon; insanlarımızın refah ve mutluluğunun artması olmalıdır.  Düzce; genç ve dinamik nüfusu, zengin doğal kaynakları, girişimci ruhlu insanları, tarihi ve tabii güzellikleri ve jeostratejik konumu nedeniyle büyük bir ekonomik kalkınma potansiyeline sahiptir. Özellikle Teşvik Yasası ile birlikte canlanan birinci ve ikinci Organize Sanayi Bölgeleri Düzce’nin ekonomik dinamiğini oluşturmaktadır. Tüm fabrikaların üretime geçmesi durumunda istihdam hedefi mevcut sayının iki katına çıkacaktır. Tartışılmaz bir gerçek var, o da; ekonomik kalkınma modelinin yatırım ve üretim seferberliği üzerine oluşturulmasıdır. Böylelikle mal ve hizmet üretiminin artması, işsizliğin azaltılması, gelir adaletinin sağlanması söz konusu olacaktır. Türkiye’nin en genç İLİ olan Düzce’nin ekonomik potansiyelleri bu politikayla şekillendirilmelidir. Bu değişim ve gelişimi Düzce’de görüyor ve gelecek adına daha da umutlanıyorum.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...