Türkiye Artık Teknoloji Üretecek

Türkiye Artık Teknoloji Üretecek
, Güncel
65. Hükümet'in bir icraat ve reform hükümeti olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “ Türkiye artık dünyaya teknoloji üretecek” dedi.

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  ekonominin, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdüğünü anımsatarak, böylece OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olma başarısını gösterdiğine dikkati çekti.

 

“TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLÜ DİNAMİKLERE SAHİPTİR”

Sanayi sektörünün ilk çeyrekte yüzde 5,9 oranında büyümesini sevindirici bir diğer gelişme olarak yorumlayan  Özlü,  şunları kaydetti, " Sanayiye ve üretime dayalı bir büyüme, nitelikli, sıhhatli ve sürdürülebilir bir büyüme anlamına geliyor. Türkiye'nin son dönemde ortaya koyduğu büyüme performansı, gerçekten de takdiri fazlasıyla hak ediyor. Çünkü hem bulunduğumuz coğrafyada çok zorlu bir süreç yaşanıyor hem de küresel ekonomide hala ciddi sıkıntılar bulunuyor. Bu konjonktüre rağmen büyümeye devam etmemiz, Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü dinamiklere sahip olduğunu gösteriyor. Ekonomide ve siyasette sağlanan güven ve istikrarın önemi, böyle günlerde çok daha iyi anlaşılıyor. Ancak elbette, ülke olarak, daha kat etmemiz gereken çok mesafe var. Büyümenin lokomotifi olan sanayi sektöründe, katma değeri artırmamız gerekiyor. Katma değeri artırmanın yolu da teknolojiden geçiyor. "

 

“ÜRETTİĞİ TEKNOLOJİYİ DAHA FAZLA TİCARİLEŞTİREBİLEN BİR ÜLKE OLACAĞIZ.”

Türkiye'nin daha fazla teknoloji üreten ve ürettiği teknolojiyi daha fazla ticarileştirebilen bir ülke haline getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Özlü, ihracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payının en az yüzde 15 seviyesine çıkartılması gerektiğini söyledi.

Özlü, nisan ayında, yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payının yüzde 3,5 olarak gerçekleştiğini anımsatıp, aynı ürünlerin ithalat içindeki payının ise yüzde 16,8 olduğuna dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti: "İşte hep birlikte odaklanmamız gereken yer burasıdır. Bakanlık olarak vizyonumuz, Türkiye'yi dünyanın en önemli teknoloji üretim üslerinden birine dönüştürmektir. Yüksek gelir grubuna dahil ülkelerden biri olacaksak, teknoloji üretme ve ticarileştirme kapasitemizi muhakkak artırmalıyız.

Türkiye, bu hedefini başarma yolunda çok büyük mesafeler kat etti. Ar-Ge'ye ayırdığımız kaynak her geçen gün arttı, artmaya da devam ediyor. Yenilikçi bir ürünle ilgili, fikir aşamasından üretim aşamasına kadar, her türlü desteği sağlayan mekanizmalarımız kurulmuş durumda. Biz de bu mekanizmaları daha iyi işleyen bir yapıya kavuşturacağız.

Birçok yeni mekanizmayı, enstrümanı da geliştireceğiz ve sanayicilerimizin, girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız. Özellikle TÜBİTAK'ı yeniden yapılandırarak, bilim, teknoloji ve yenilik eko-sisteminde köklü değişiklikleri hayata geçireceğiz."

 

"TÜRKİYE, DARBE DÖNEMİNİN MAHSULÜ OLAN BİR ANAYASA İLE YOLUNA DEVAM EDEMEZ."

Bilim ve teknolojide başarılı ülkelerin ortak özelliklerinin başında, demokrasi kültürlerinin ve hukuk standartlarının yüksekliğinin geldiğini, bilim ve düşüncenin özgürlükçü bir ortama ihtiyaç duyduğunu belirten Özlü, "Girişimciler, yatırım yapabilmek için güvenilir bir hukuk sistemine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, Türkiye'nin önündeki en önemli konunun yeni anayasa olduğuna inanıyorum." dedi.

 

“GÜÇLÜ DEMOKRASİ, GÜÇLÜ EKONOMİNİN OLMAZSA OLMAZ BİR ŞARTIDIR.”

"Güçlü demokrasi, güçlü ekonominin olmazsa olmaz bir şartıdır. Türkiye, darbe döneminin mahsulü olan bir anayasa ile yoluna devam edemez." değerlendirmesinde bulunan Özlü, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, artık yeni, sivil ve demokratik bir anayasayı hak ediyor. Mevcut parlamentonun üzerindeki en önemli vazife budur. Ancak bu süreçte, STK'larımızın da daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini ve yeni anayasa talebinizi, daha güçlü bir şekilde dile getirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Demokratik ülkelerin başarılarında sivil toplum kuruluşlarının çok önemli bir rolü bulunuyor.

 

“TÜRKİYE BÜYÜYOR”

Türkiye’nin başkanlık sistemine geçeceğini söyleyen Bakan Özlü, “Türkiye, Başkanlık sistemine geçerek çok daha etkin çok daha verimli bir yönetim modeline kavuşacak. Türkiye’nin Gücüne Güç katacağız. Türkiye ekonomisi çok güçlü bir yapıya sahip. Çevremizde karışık ortam yaşanıyor buna rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 4.8; büyüdü Türkiye son 26 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Mayıs ayında ithalatımız yüzde 3.8 oranında azaldı ihracatı yüzde 9.6 oranında arttı. Ekonomimizin bu gücünü daha da arttıracağız; çok daha rekabetçi yenilikçi teknoloji ihraç edecek. Türkiye artık teknoloji üretecek ve dünyaya teknolojilerini Türkiye üretecek” dedi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, 2016 yılı Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 arttığını belirterek "Arındırılmamış endekste ise artış yüzde 7 olarak gerçekleşmiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,6 artmıştır. Sanayi üretimindeki artış, Mayıs ayında piyasa beklentilerinin de üstünde gerçekleşmiştir. Böylelikle Nisan ayında biraz hız kesen sanayi üretimi, Mayıs ayında güçlü şekilde büyümüş, hatta bir önceki ayda yaşanan yavaşlamayı da telafi etmiştir. Nisan ayına dönük sanayi üretimi değerlendirmemizde de belirttiğimiz gibi sanayi üretiminin Mayıs ayı itibariyle büyüyeceğini bekliyorduk. Nitekim kapasite kullanımındaki artışlar, iç tüketime dönük veriler ve kredi oranlarındaki artışlar, Mayıs ayı itibariyle sanayi üretimindeki artışı işaret ediyordu" açıklamasında bulundu.

"ÜLKE BÜYÜMESİNDE YATIRIMLARIN DAHA FAZLA PAY ALMASI GEREKİYOR"

Sanayi üretimindeki eğilimin, ülke büyümesinin sanayinin öncülüğünde gerçekleşeceğini, büyümenin yönünün ve şiddetinin sanayi üretimi tarafından belirleneceğini gösterdiğini kaydeden Bakan Özlü, "Alt kalemleri incelediğimizde, özellikle yatırım malı üretimindeki artış sevindiricidir. Zira yatırım malı üretimindeki artış, ekonomiye olan güvenin artmaya başladığının da somut bir göstergesidir. Ülke büyümesinde yatırımların daha fazla pay alması, büyümenin orta ve uzun vadedeki sıhhat ve kalitesini de artıracaktır. Yatırım ortamını iyileştirmek ve yatırımcının karşılaştığı zorlukları aşmak amacıyla vergisel düzenlemelerden destek ve teşvik uygulamalarına kadar açıkladığımız eylemleri teker teker hayata geçiriyoruz. Bir başka deyişle, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen, üretim yapmak isteyenlerin önüne turkuaz halı seriyoruz. Sayın Başbakanımızın bayram öncesinde açıkladığı ekonomik müjdeler, ülkemizde üretim yapan kesimler için de önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde, sanayi yatırımlarını artırmak amacıyla attığımız adımlar ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi sonucu hizmetler sektöründeki canlanma da, sanayi üretimi üzerinde olumlu yönde etkili olacaktır" ifadelerinin kullandı.

BAKAN ÖZLÜ “DÜZCE’NİN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”

Düzce’nin geleceğinin çok parlak olduğunu belirten Bakan Özlü, “Düzcelilerin ihtiyaç duyduğu projeleri süratle hayata geçireceğiz. Uzun yıllar Düzce’nin gündemini işgal eden devlet hastanesi, otogar inşaatı, Otoban OSB bağlantı yolu, kültür merkezi, kalıcı konutlarda ki iş yerleri konusunda önemli mesafeler aldık. 2016 yılı sonunda bu konuları Düzce’nin gündeminden çıkarmış olacağız. Akçakoca’ya yat limanı yapılması, yeni mesire alanları oluşturulması ve doğal güzelliklerimizin milli park ilan edilmesini hayata geçireceğiz. Kuracağımız OSB’lerle Düzceli gençlere iş imkanı sağlayacağız.   Düzce Kültür Merkezi İnşaatının çözümünü bizzat takip ediyorum. Hedef, yıl sonuna kadar Kültür Merkezini hizmete sokmaktır.   Düzce Güney Çevre Yolu ihalesi yapıldı, yer teslimi yapıldı ve firma çalışmalarına başlıyor. Çilimli ilçe girişi için kavşak projesi hazırladık. İnşallah bu projeyi   tamamlayacağız.   Düzce’nin geleceği çok parlak. Düzce’yi güzel günler bekliyor. 65. hükümet her anlamda yatırımların önünü açan icraatçı bir hükümet olacak. Emin olun bu yatırımlardan Düzce hakkını fazlasıyla alacak” dedi.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...