20 TL’YE ÇIKMASIN AMA 7 TL’YE DE DÜŞMESİN

  20 TL’YE ÇIKMASIN AMA 7 TL’YE DE DÜŞMESİN
, Güncel
Düzce Ziraat Odası Başkanı ve Ziraat Odaları Koordinasyon Kurul Başkanı Ramazan Öztürk, fındık fiyatlarını emanete bırakılan fındıkların belirlediğini söyleyerek, “Büyük firmalar tüccara baskı yapıyor. Fiyatı düşüreceğim emanetteki fındığı bozdurun diyor. Tüccar üreticiyi fiyat düşecek diye korkutuyor ve fındığı bozduruyor. Fındık 20 TL olsun demiyoruz ama 7 TL de olmasın” dedi.

16 yıldır Ziraat Odası Başkanlığı yapın Ramazan Öztürk, Düzce’de fındıkla ilgili yapılan çalışmaları, fındık fiyatlarının neden sürekli inip çıktığını, üreticinin yaptığı hataları anlattı.

16 YILDIR BAŞKANLIK YAPIYORUM

Ben Ramazan Öztürk Düzce İl Ziraat Odası Başkanı ve Ziraat Odaları Koordinasyon Kurul Başkanlığı yapmaktayım. Kaymakçı köyünde oturuyorum 20 yıl Kaymakçı köyü Muhtarlığı da yaptım. Sonrada Başkanlığa geçtim, 16 yıldır başkanlık yapıyorum.

2015 YILINDA DÜZCE 300 MİLYON ZARAR ETTİ

 Türkiye fındığının %10 nu nu Düzce fındığı oluşturmaktadır. Tabi bazı yıllarda %12,13 oluyor.

2015 yılı ürünü fındığımızdan Düzce ili olarak 300 milyon zararımız var. Bu zarar fındık fiyatlarına bağlı olarak ortaya çıktı. Fındık 14 TL’den, 8 TL’ye düşünce Düzce’nin zararı 300 milyon oldu.

Bu ilk bakışta Düzce çiftçisinin zararı olarak görülüyor ama biz bu açıdan bakmıyoruz. Düzce’nin zararı olarak bakıyoruz. Çünkü çiftçi parayı Düzce’de harcayacağı için Düzce esnafının zararıdır. Piyasada en basit örnek vermek gerekirse inşaat satımlarında bile bir gerileme oldu.

FİYATIN 20 TL’YE KADAR ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Bu yıl 2016 rekoltemizi Düzce’de 58 bin ton olarak tespit ettik. Fakat bu tespit Mayıs ayında yapıldı.  Biz son 100 yılın en sıcak Mayıs ayını yaşadık. Bundan dolayı fındık rekoltesi tahminlerden düşük oldu. Türkiye genelinde de 468 bin ton olan rekolte tahmini bizim tahminlerimize göre 370 bin ton civarında. Türkiye’nin yılda ihraç ettiği fındık 600 bin ton. Burada 220-230 bin ton civarında bir açık var. 20 bin ton geçen seneden çiftçinin elinde fındık kalsa 200 bin ton bu sene Türkiye çiftçisinin fındık açığı var. Bu durum alıcıya yansıyacağı için hali ile Avrupa’ya da yansıyacak. Bu büyük bir ölçüde fındık fiyatlarına da yansıyacak. Eğer çiftçimiz fındığı elinde tutabilirse istatistikler şunu gösteriyor; Fındığın %70’i Eylül ve Ekim aylarında piyasaya sürülüyor. Bu aylarda fındık emanete verilmezse, çiftçi elinde tutabilirse, ihtiyacı kadar satarsa, bunlarda başarılı olursak bu fiyatlara yansıyacak. Bu şartlar yerine getirilirse ben fiyatın 20 TL’ye kadar çıkacağını düşünüyorum. Çiftçiler mutlaka sabırlı olmalı. Eğer bunları başarabilirsek fındık fiyatı 16 TL’nin altına düşmez. Biz her yıl bu konularla ilgili çalışma yapıyoruz. Sonuçlar iyi olunca her şey iyi ama olumsuz olunca biz kötü oluyoruz.

EMANETÇİ FİYATI DÜŞÜRMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPAN

Ordu’da fındık ile ilgili gizli bir toplantı yapıldığı söyleniyor. Fındık fiyatının 15 TL’nin üzerine çıkartılmaması için çalışma yapılacağı söyleniyor. Ben çiftçilerimize sesleniyorum. Emanete verdiğiniz fındığın parasını ödeyecek olan adam yüksek fiyattan ödememek için elinden gelen her şeyi yapar. Fiyatı düşürür. Düşük fiyattan ödemeye çalışır. Çok oyunlar var bu konuda. Tüccar çiftçiyi arıyor. Gel fındık paranı al, ben bu işi bırakıyorum diyorlar ya da fındık fiyatı düşecek diyerek korku salıyorlar. Ve çiftçinin fındığını düşük fiyattan almaya çalışıyorlar.

EMANETE VERDİKLERİ FİRMAYA KAYYUM ATANDI

FETÖ Terör örgütüne bağlı bir firma çiftçilerimizden bin 200 ton emanet fındık aldı. Çiftçilerimiz soruyor bu emanet fındıklar ne olacak. Buraya kayyum atandı ne olacağını göreceğiz. Ama emanete vermenin kötü taraflarını ben anlatıyorum.

GEÇEN SENE 1000 ÇİFTİ DİLEKÇE VERMEDİ DESTEKLEME ALAMADI

Çiftçilerimize devlet tarafından ödenen alan bazlı gelir desteği de var. Çiftçiler 31.12.2016 tarihine kadar tarım il müdürlüğüne dilekçeler ile müracaat edip bu haktan yararlanmaları gerekiyor. Geçen sene bin civarında çiftçi dilekçe vermediği için bundan yararlanamadı. Çiftçilerimizi uyarıyorum mutlaka bu dilekçeleri ilgili yerlere versinler.

KÜLLEME HASTALIĞI İLE İLGİLİ ZİRAAT FAKÜLTESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK

Biz ziraat olarak çiftçilerimize ilaç ve tohum satışımız var. Piyasada denge oluşturmak için, başka firmaların uçuk fiyata satmasının önüne geçebilmek için piyasaya giriyoruz, çiftçilerimizi ezdirmemek için. Bu sene Mayıs ve Haziran ayları çok yağışlı gitti. Fındıklarda külleme hastalığı meydana geldi. Külleme hastalığı ile ilgili Ziraat Fakültesi ile işbirliği yaptık. Çiftçilerimiz için ilaç getirdik ve dağıttık. Külleme hastalığına karşı ne yapılması gerektiğini akademisyenler tarafından çiftçilerimize anlattık.

FINDIK TİMİMİZ KÖYLERDE ÇALIŞIYOR

Bünyemizde çalışan 2 tane ziraat mühendisi var. Ziraat mühendisleri köyleri dolaşarak çiftçilerimize fındık toplamadan tutunda, fındığın naylon çuvalda bırakılmamasına kadar birçok konuda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca biz ziraat odası olarak fındık hasat timi kurduk. Bu tim ziraat mühendislerinin kontrolünde köylerde çalışma yaptı.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ İLE TOPRAK ANALİZİ YAPIYORUZ

Çiftçilerin ürünlerinin arttırılması için yani bir dönüm araziden 100 kilo değil de nasıl 200 kilo ürün alırızı nasıl başarabiliriz diye de çalışma yapıyoruz. Yine ziraat mühendisleri ile toprak analizi yaptırıyoruz. Şu anda Düzce’de ziraat odasından başka hiçbir yer bu konuda çalışma yapmıyor. Biz ne yapıyoruz. Çiftçilerimize fındık bahçesinden toprağın nasıl alındığını gösteriyoruz. Bunu arazide gösteriyoruz. Bu sene Bolu tarım il müdürlüğü ile anlaştık. Oraya gönderiyoruz, sonuca göre bahçeye hangi gübreler atılmalıdır, hangi mevsimde atılmalıdır, hangi ilaçlar kullanılmalıdır gibi çalışmaları çiftçilerimiz için yapıyoruz.

BİZ LİSANSLI DEPOCULUK İSTİYORUZ

16 yıldır oda başkanıyım, 16 yıldır emanet işine önem veriyoruz. Biz lisanslı depoculuk istiyoruz. Düzce’de bunun alt yapısı var. Lisanslı depoculuk deyince çiftçilerimiz fındığı emanete vermeyecek, gidip bu depolara verecek. Ben tüccara emanet verilmemesi için lisanslı depoculuğu çok önemsiyorum.

KASMI AYINDA AÇILINCA BAŞARISIZ OLDU

Lisanslı depoculuk daha önce Düzce’de denendi ama başarısız oldu. Başarısızlığın nedeni Kasım ayında açılması. Zaten fındığın %70’i Eylül ve Kasım aylarında satılıyor. Bir sonraki yılda rekolte çok düşük olduğu için depolara fındık gelmedi ve hükümet tarafından bu iş başarısız gibi görüldü. Çiftçi fındığını getirmiyor algısı oluştu ve kapatıldı. Bunun tekrar faaliyet geçmesi emanet olayını ortadan kaldıracaktır.

BÜYÜK FİRMALAR TÜCCARA EMANETTEKİ FINDIĞI BOZDURUN DİYOR

Büyük firmalar Türkiye’de belli. Bunların kendi aralarında anlaşması çok kolay oluyor. Fındık fiyatını kendi aralarında belirliyorlar mesela 15 TL’yi geçmeyeceğiz diyorlar. Geçen sene de böyle bir oyun oynandı. Bu büyük firmalar tüccarlara diyor ki emanette ki fındıkları bozdurun, fındık fiyatlarını düşüreceğim. Tüccarda fındık fiyatı düşecek diyerek çiftçiyi korkutuyor ve emanette ki fındığı bozduruyor. Bu durum fındığın fiyatını 5 TL aşağıya indirdi.

FİSKOBİRLİK TEKRAR GÜNDEME GELMELİ

FİSKOBİRLİK’in tekrar gündeme getirilmesi gerekiyor. Mutlaka yanlışları vardır ama devlet bu yanlışları düzeltebilir. Tekrar FİSKOBİRLİK desteklenirse devlet tarafından fındık fiyatlarına da yansır bu durum.

ÇİFTÇİLER ÖNLERİNİ GÖREBİLMELİ

Fındığın 20 TL’ye çıkmasını isteyen yok ama 7 TL’ye de düşmesin. Devlet alım yaparak bu durumu dengeleyebilir. Çiftçi zaten fındığı 20 TL’ye satamıyor. Bunu belli kişiler satıyor. Çiftçiler için makul fiyat 14-15 TL. Çiftçiler önlerini görmeli. Önlerini görebilsinler ki ona göre iş yapabilsinler. Bir sene 15 TL’den olunca  işlerini ona göre ayarlıyor, sonraki sene fiyat  7 TL olunca, çiftçi zor durumda kalıyor.

ÇİFTÇİLER MALİYETİ DÜŞÜREBİLİR

Çiftçilerin 1 ton fındığı varsa kendileri toplasın. 3 kişi çok rahat bir haftada toplarlar. Çiftçimizin maliyeti düşürmek için bazı şeyler yapması lazım. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...