DEVLET TABAN FİYATI BELİRLEMELİ

DEVLET TABAN FİYATI BELİRLEMELİ
, Güncel
Yüzde 97’sinin fındık ile geçimini sağladığı Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş, fındıkta fiyatın çok dengesiz olduğunu ve devletin sabit taban fiyat uygulaması yapması gerektiğini belirtti.

Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş, fındıkla ilgili üreticinin sorunları ve devletten beklentilerini anlattı.  Fındık fiyatlarının sabit olmadığı ve sürekli bir iniş çıkış yaşadığını için üreticinin gelecek planlaması yapamadığını belirten Keleş, devletin acilen sabit taban fiyat belirlemesi ve fındık üreticisinin önünü görmesine destek olması gerektiğini belirtti.

YÜZDE 97’Sİ FINDIKLA GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Cumayeri’nde vatandaşın yüzde 97’si fındık ile geçimini sağlıyor. Açık arazi miktarımız oldukça azdır. Bu nedenle insanlar fındıkçılığa yönelmiştir.

FINDIK FİYATLARI DEĞİŞKEN OLMAMALI

10-15 seneden beri fındıkta çok fazla dalgalanma meydana geliyor. İyi kazanç elde ediliyor gibi görünmesine rağmen, fındık çiftçisi beklediğini alamıyor. Açık arazimiz fazla olmadığı ve çok fazla üretim çeşidi olmadığı için üreticinin sıkıntısı büyük. Üretici bir yıl boyunca sadece fındığa endeksli yaşıyor. Fındık fiyatlarının  bu kadar değişken olmaması lazım.  Aksi takdirde üreticimiz büyük sıkıntılar yaşıyor.

FINDIK HASTALIKLARINA DEVLETİN MÜDAHİL OLMASI LAZIM

Fındık üreticisi sadece fiyat sorunuyla uğraşmıyor. Bakın birkaç yıldır, küllenme hastalığı, Amerikan beyaz kelebeği gibi ürüne zarar veren bir çok hastalıkla da mücadele etmeye çalışıyor. Bunların hepsi verimin etkileyen şeyler. Amerikan beyaz kelebeği ve son olarak fındıkta küflenme ortaya çıktı. Buna bilimsel anlamda devletin müdahil olması lazım. Ferdi işletme sahibi müdahale edipte ortadan kaldıracı bir sorun değil bu. Bir alan olarak düşünün. Bu alana komple müdahale edilmesi lazım. Üretici tek tek müdahale edemiyor. Yani bir bahçe sahibi ilaçlamasını yapsa da yan bahçenin sahibi yapmıyor. O zaman da sizin yaptığınız ilaçlamanın bir etkisi kalmıyor.

 

TÜRK İNSANININ ÜRÜNLERİ HEP Bİ ELEŞTİRİLİYOR

Nedense bizim Türk insanının elinde olan ürünler mutlaka bir sebepten dolayı eleştiri konusu oluyor ve bunlar bize olumsuz yansıyor. Yok aflatoksin yok küllenme.. Hep bi bahane var..

 

KÖYLÜ UCU UCUNA DENK GETİRİYOR

Fındık üreticisinin işi gerçekten çok zor. Ben de bir üreticiyim. Bu sene iki buçuk ton fındık topladım ama 12 milyar masraf ettim. Çeşitli masraflar giderler oluyor. 6 bin TL toplamasına verdim. 6 bin TL de ilaçlamasına, temizlemesine, dalına otuna masraf ettim.  Topladığın 2,5 ton fındığın 1 tonu masrafa gitti. 1 buçuk ton fındık kaldı bana. 12 liradan satsam fındığı  18 bin TL yapar. Bu 18 bin TL eğer ben fındık dışında başka bir yerden gelir elde etmiyorsam bana nasıl yetecek.  Üreticinin sağlık giderleri var mesela. Bunları karşılamak için Tarım bağkuru yaptıracak. Bunun aylık ödemesi en az 450-500 TL. Çocukların masrafı var, giyimi var, yemesi içmesi var, okulu var, ailenin masrafı var. Hepsini toplayın, kar zarar hesabı yapın, köylü ucu ucuna denk getiriyor. Ya da getiremiyor.

DEVLET TÜCCAR OLMAZ

Ben devletime külfet olmuyorum. Eğer ben üretici olarak köyde üretim yapmasam, şehre gideceğim. O zaman devlet bana iş verecek, ev verecek, para verecek. Yani ben şehre insem istihdamın içinde yer alacağım. Yani + 1 olacağım.  Köyde olunca kendim üretiyorum kendi evimde ya da babadan kalma evimde yaşıyorum. Herhangi bir iş talebim olmuyor. Devletime de yük olmuyorum. Ama en azından benim ürettiğime değerini verecek bir fiyat belirlenmesi gerekir. Bunu devlet yapmayacak tabiki. Devlet tüccar olmaz.  Ancak belirleyici olabilir. Geçmişte FİSKOBİRLİK hep siyaset yaptı. Piyasa da 1 TL ise 1 buçuğa aldılar. Tüccar fındıktan kar elde ettiği dönemler FİSKOBİRLİK fındıktan zarar etti.

TABAN FİYAT POLİTİKASI UYGULAMASI LAZIM

Devletin yapacak olduğu şey, taban fiyat politikası uygulaması lazım.  Fındığın marketteki fiyatı 50 TL, tüccar üreticiden alırken 10 TL. Fındıkta fiyat çok dengesiz, istikrarlı bir fiyat olmalı. Vatandaş hesabını ona göre yapmalı. Yani vatandaş gelecek sene fındıktan kaç lira kazanacak bu seneden az çok tahmin edebilmeli ve gelecek planını ona göre ayarlamalı. Düğün yapacaksa, yada yatırım yapacak ev alacak araba alacaksa planlayabilmeli.  Bu gün serbest piyasa fındık 20 TL olunca bir sene sonra 30 olur mu diye heveslenmemeli. Bu yıl taban fiyat 10 lira oldu.. Tüccar üstüne 2 lira koydu. 12 lira oldu. Seneye de 11 lira taban fiyat olsa tüccar da 2 lira koysa fındık 13 lira yapar diye hesap yapabilmeli üretici. Böylelikle bir sonraki fındık sezonunda eline ne kadar para kalacağını az çok tahmin eder ve ona göre yaşar.

FINDIK BÖLGEMİZDE HERKESİN DERDİ

Düzce ilinde ben fındık ile uğraşmıyorum diyen insanlarda fındık ile uğraşıyor. Cumayeri’nde yüzde 97 olabilir ama diğer ilçelerde yüzde 50’dir fındık ile uğraşan. Fındık bizim bölgemizde herkesin derdi. Esnafından, öğrencisine, memurundan işçisine herkesi ilgilendiriyor.

FINDIK DOLAYLI YOLDAN ANA FİRMAYA ULAŞIYOR VE FİYATI O BELİRLİYOR

Fındık üreticisi  alternatifi olmadığı için fındığını emanete verecek. Emanete fındığı veriyoruz koyacak yerimiz olmadığı için. Emanete verilen fındığın dezavantajı şu. Adam bakıyor Cumayeri’nde 7 bin ton fındık üretiliyor. Bunun 3 bin 500 tonu işlemden geçmiş. Geride 3 bin 500 ton daha fındık var. Bunu emanete veriyor ama emanete verdiği tüccarda ihracatçı firmaya emanete veriyor. İhracatçı firma tüccara fındığını 14 TL’den bozuyorum diyor. Fındık fiyatının düşmesinin ve artmasının nedeni bu. Fındık dolaylı yoldan ana firmaya ulaşıyor ve fiyatı o belirliyor.

 

TÜCCAR 14’TEN SATACAĞI FINDIĞI NEDEN 15’TEN ALSIN

Bir diğer problem ise üretim alanında. Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz yeri geldiğinde 800 bin ton fındık üretiyor ama pazarlama problemi çekiliyor. Vatandaşlarımızda şöyle bir anlayış var. Elinde 5 ton fındık varsa diyor ki tüccara sen bunu benden 15 TL’ye alacaksın. Bunu tüccar 15 TL’den niye alsın ki kendisi  14 TL’ye satacaksa. Burada bu işin ticaretini yapan insanları da düşündüğünüz zaman devlet burada müdahil olmalı. Fındık fiyatı istikrarlı bir fiyata dönüştürmeli.

FINDIK İLE İLGİLİ YETKİLİLER MUTLAKA ÜRETİCİLERİ DİNLEMELİ

Fındık madem bir üründür, üstelik ithalatı gerektirmeyen bir ihraç üründür bunu bir ayıklamak düzenlemek lazım önce.  Fındıkta denge iyi kurulmalı. Bu iş ile ilgilenen birkaç tane kurum var. Bunların devletin yetkililerini ikna edemediklerine inanıyorum. Fındık ile ilgili yetkililer mutlaka üreticileri dinlemeli.

CUMA’DAN CUMARTESİ’YE FİYAT NASIL DEĞİŞİYOR?

Cuma günü 12 TL olan fındık Cumartesi günü 11 TL oluyor. Bir bakıyorsunuz sonra ki gün 12,5 TL. Ne oluyor da  nasıl oluyor da bir gece fiyat değişiyor. Buna kim karar veriyor ve neye göre karar veriyor?  Bunun bir sabit fiyatı olsun, vatandaşlarda bilsin, hesaplarını ona göre yapsınlar. Vatandaşlar önlerini görmeli.

FINDIK MALİYETİ YÜKSEK BİR ÜRÜN

Fındık maliyeti çok olan bir ürün. Toprağa diktiğiniz anda 50-60 sene ürün veriyor. Ama iyi bakmak lazım, gereken özeni göstermek lazım. Makine var diyorlar ama yüzde 80 meyilli arazide makine ne işe yarar. İnsan gücü gerektirir.

FINDIK KÖYLERİNDE YAŞAYANLARIN OVADA YAŞAYANLAR KADAR DEĞERİ YOK MU?

Fındık başlı başına bir dert. Bunu yerli bir üretim kabul ediyorsak, Karadeniz fındık ile geçimini sağlıyorsa, devlet fındığın üzerinde üreticiye yararlı politikaları hayata geçirmeli. Fındık ile ilgili üretim yapan köyler dağ köyleri. Alt yapısı olmayan köyler. Fındık üretimi yapan köylere bakın birde ova da yer alan köylere bakın. Alt yapıları bir mukayese edelim. Fındık köylerinde evi olanlar ulaşım sorunu çekiyorlar. Alt yapı sorunu yaşıyor, su sorunu yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın ovada yaşayan insanlar kadar ilgiye ihtiyacı yok mu?

KÖYELRİN SOSYAL ANLAMDA İHTİYAÇLARI GİDERİLMELİ

3-4 dönemdir aynı hükümet var. Dağ köylerini geçtim ova da merkezde ki köyler bu hükümet iradesinde vatandaşlar almaları gerekeni almamışsa zaten eksik, eğer aldılarsa sıranın bize gelmesi gerekir. Devlet politikası olarak, Doğu Karadeniz’den Batı Karadeniz’e kadar dağ köylerinde yaşayan fındık ile uğraşan herkesin sosyal anlamda ihtiyaçları giderilmeli. Merkezlerde yaşayan nasıl faydalanıyorsa bu köylerde yaşayanlarda yararlanmalı. Su yok, elektrik yok.  Devlet vatandaş ilişkisi diye bir şey var. Devlet fındık üreticilerine destek çıkmalı. Yardımcı olmalı. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...