FINDIK VE DÜZCE

FINDIK VE DÜZCE
, Güncel
Düzce’de ekonomi sektörleri içinde tarım sektörünün, tarım sektörü içinde de fındık tarımının önemli bir yeri bulunmaktadır. Fındık tarımı Karadeniz Bölgesi`nde yaklaşık 2 milyon üreticinin geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Düzce’de ekonomi sektörleri içinde tarım sektörünün, tarım sektörü içinde de fındık tarımının önemli bir yeri bulunmaktadır. Fındık tarımı Karadeniz Bölgesi`nde yaklaşık 2 milyon üreticinin geçim kaynağını oluşturmaktadır. Düzce İlimizde tarım alanlarının yüzde 84’ ü fındık üretimine ayrılmıştır. Düzce üretim alanı bakımından Türkiye’nin 6. ili, 2014 yılı verilerine göre üretim miktarı açısından Türkiye’de 4. sıradadır. Nasıl Düzce fındık konusunda Türkiye’nin önde gelen yörelerinden birisiyse, Türkiye de fındıkta dünyanın lideridir. Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, dünya fındık ihracatının yüzde 80’ini gerçekleştiren ülkemizde fındığın 17 çeşidi yetiştiriliyor. Fındık sektörü ihracatta da 2023 hedeflerinin üzerinde bir performans izliyor.

Düzce’de fındık sadece tarımsal bir ürün değil, yaşamın her alanında etkisini gösteren, vatandaşlarımızın kültürüne etki etmiş stratejik bir üründür. Fındık üretimi, fındığın verimliliği ve fiyatı Düzce de yaşayan bütün vatandaşlarımızı genel olarak etkiliyor. Fındık fiyatları, fındık üretimi iyi olduğunda ilimiz bundan olumlu etkileniyor. Aksi durumda tersi durumlar gerçekleşiyor. 

Fındık bahçelerinin genelde yaşlı olması, ocakların ise sık dikili olmasından dolayı Trabzon, Giresun ve Ordu illerindeki verim düzeyi Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinin verim düzeyine göre daha düşüktür. Sakarya ve Düzce illerindeki üreticilerin işletme büyüklükleri ve verim düzeylerinin daha yüksek olması nedeniyle bu bölgedeki dikim alanları hızla artmaktadır.

2009 yılında Fındık Stratejisinin bir parçası olarak 2001/3267 sayılı Kararnamede değişiklik yapan 2009/15531 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile fındık dikim alanları yeniden belirlenmiştir. Artvin, Düzce, Giresun, Kastamonu, Kocaeli , Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak Bartın, Gümüşhane  illeri ve ilçelerinin 1 inci ve 2 nci sınıf tarım arazilerinde, %6`dan daha az eğimli 3 üncü sınıf tarım arazilerinde, fındık bahçesi tesis edilmesine ve yenilenmesine izin verilmeyeceği hüküm altına alınmıştır. 750 metre rakımın üzerindeki tarım arazileri için getirilen sınırlandırma kaldırılmıştır.

Geçim kaynağı olarak diğer tarım ürünlerinin önünde bulunan fındık konusunda, kalitenin artırılmasına yönelik, toprak tahlilleri ile fındık dikim ve bakım konularında ciddi çalışmalar yapılmaktadır. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...