1998’DEN BU YANA GÖRÜR OTOMOTİV

1998’DEN BU YANA  GÖRÜR OTOMOTİV
, Kültür Sanat
1998 yılında hizmete başlayan Görür Otomotiv, o günden bugüne Düzcelilere hizmet etmeye devam ediyor. Vasfi Görür, ülkede kriz olup olmadığını anlamak için otomotiv sektörüne bakmak gerektiğini belirterek, “ Ülkede kriz varsa önce bizim sektörümüz etkileniyor. İnsanlar önlerini göremeyince parayı harcamıyor ya da borca girmek istemiyor. Şirketler ellerindeki araçları nakite çeviriyor. Kriz bitince de yenisini alıyor” dedi.

1998 yılında hizmete başlayan Görür Otomotiv, o günden bugüne Düzcelilere hizmet etmeye devam ediyor. Vasfi Görür, ülkede kriz olup olmadığını anlamak için otomotiv sektörüne bakmak gerektiğini belirterek, “ Ülkede kriz varsa önce bizim sektörümüz etkileniyor. İnsanlar önlerini göremeyince parayı harcamıyor ya da borca girmek istemiyor. Şirketler ellerindeki araçları nakite çeviriyor. Kriz bitince de yenisini alıyor” dedi.

Vasfi Görür, Görür Otomotivin kuruluşundan bugüne nasıl geldiğini, yaşanan krizleri nasıl bertaraf ettiklerini anlattı.

ÖNCE DÜZCE’Yİ SONRA BOLU’YU AÇTIK

Görür Otomotiv 14.12.1998 de açıldı. 16 gün içinde satış yapmış olsak ta o yıl fatura kesmedik sonraki yıl başladık. O günden bu güne Düzce ve Bolu'da otomotiv sektöründe devam ediyoruz. Düzce’den 10 yıl sonra 2008’de Bolu’yu açtık.

OTOSAN YETKİLİLERİ DÜZCE AÇILMADAN KAPANDI DEMİŞTİ

1999 depreminden sonra Düzce’ye Otosan’nın üst düzey yetkililerinden gelenler oldu. Düzce’yi gezdirdik. Düzce’nin o durumunu, o halini gören yetkililer geri döndüğünde Düzce açılmadan kapandı demişler ama çok şükür bugünlere geldik.

FİRMAMIZI BORÇLU OLARAK AÇMADIK, KRİZLERDEN ETKİLENMEDİK

Ford’u ekonominin en sıkıntılı ve  deprem yaşadığımız dönemde açmamıza rağmen , borçsuz öz sermayemizle başladığımız için hiçbir yara almadan devam ettik. Türkiye sık sık ekonomik  krizler olan bir ülke. Kriz zamanlarında borçlu firmalar satışların da düşmesiyle birlikte  borçlarını çeviremiyor batma noktasına geliyor. Borcu olmayan ise sermayesi azalıyor, krizden sonra tekrar toparlama şansı daha yüksek oluyor.

1969’DA DİVAN ÜRETİMİNDEN EPİKA’YA

Aslında ticari başlangıcımız ve ağırlığımız farklı sektörde. 1969’dan bu yana ticaret-üretim yapıyoruz.  Ben divan yapıyordum. Kısıtlı sermayemize göre iş yapıyorduk ama ne kadar üretirsen o kadar satıyordun. Hem pazarlama bu kadar zor değildi, hem de karlılıklar daha iyiydi . Türkiye’de ilk ve tek çelik sistemli Kanepe-Koltuk-Çekyat üretimi  yapan  EPİKA markamız var. Şu an üretimin  %50’sini 25’in üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. 1969’da küçük bir atölyede divanla başlayıp şu an 25 ülkeye seri üretim yaparak  ihracat yapan bir yapı haline gelmek kolay olmadı . Ford’un servisi mobilya üretim yeri idi. Ticarette parayı kazanıp, Görür Otomotivi kurduğumuz iş divan-çekyat üretimiydi. O işten hala hevesimi alamadım. Otomotiv sektöründe o karlılıklar yok. Elbette üretim zor bir şey.  İşçi , malzeme , üretmek için yer , makina lazım ve bunların hepsini senin yapman, organize etmen gerekiyor. İğneden ipliğe herşeyi eksiksiz yapman gerekir. Basit bir iplik yoksa üretim durur. İşçiler kalifiye olmak zorunda. Usta-çalışan-ürün kalitesi-pazarlama gerçekten tüm bunları bir araya getirip para kazanmak  kolay değil. Çok şükür bu günlere geldik.

HER GEÇEN GÜN OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN KAZANCI AZALIYOR

Otomobil sektörü bizim yeni açıldığımız yıllarda daha güzel daha kazançlı bir sektördü. Her geçen gün daha da kazanç azalıyor. Şuan satıyoruz ama kazanmıyoruz. Maliyetler çok yüksek. Kalifiyeli işçi çalıştırman gerekiyor ve bu rekabet koşullarında karlılıklarda her geçen gün düşüyor. Yine de çok şükür.

MARKALAR ÇOĞALDI, REKABETTE ÇOĞALDI

Şuan otomotiv sektörünün en sıkıntılı dönemindeyiz. Markalar çoğaldı, markalar çoğaldığı gibi rekabette çoğaldı. Fırından ekmek çıkar gibi otomobil çıkıyor. En kolay alınan ve satılan mal otomobil.

KRİZDEN ÖNCE OTOMOTİV SEKTÖRÜ ETKİLENİYOR

Kriz mi oluyor? Önce bizim sektörümüz etkileniyor. Eskisi gibi değil artık çoğu insanda araç var. Bununla idare edeyim diyor. Önümü göreyim sonra alırım diyor. Vatandaş borçlanacaksa önünü görmeyince borçlanmıyor. Örneğin iş adamının bir kaç tane aracı oluyor. Sıkıntısı olduğu zaman ilk önce onu satıyor. İşler iyileştiği zaman sattığı aracı geri alıyor. Çünkü alıp satmak kolay.

BANKALAR KREDİ VEREREK SATIŞI KOLAYLAŞTIRIYOR

Bu işin dışından gelmiş biriydim. Bu firmayı yeni kurduğumda 6-7 bin liraydı araçlar. Vatandaşlar nasıl alacak bu otomobilleri, bu parayı nasıl bulacak diyordum. Ama öyle değilmiş. Bankalar kredi veriyor satışı kolaylaştırıyorlarmış. 

YILIN SONUNUDA İYİ KAMPANYALAR YAPILIYOR

Otomotiv firmalarının yıl sonu hedeflerini tutturmak için yaptığı kampanyalar ve insanların yılın son ayı araç alma alışkanlıkları dolayısıyla yılın en çok satış yapılan ayı aralık ayı.

HEDEFLER HİÇ ŞAŞMAZ

 Bizim sektörümüzde yıllık planlamalar var. Her yeni yıl da Ford’la yapılan toplantılar da 2017’de ne satacaksınız diye bize sorarlar. Biz de geçtiğimiz yıla göre hesaplamalarımızı yapar onlara hedefimizi bildiririz.  Otosan yetkilileri o rakamları gözden geçirirler ve kendi değerlendirmelerini de katıp o yılın satış ve üretim hedefini belirlerler. İşin hayret verici yanı 15 yıldır aylık ve yıllık bize verilen satış hedeflerinde hiç şaşma olmadı. Her ay başı şu kadar satış hedefiniz var diyor ve biz bu hedefleri tutturuyoruz. 

TİCARİ ARAÇLAR TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR

 Ticari araç üretimi  Courier başta olmak üzer Transit ve Kargo  ülkemiz de yapılıp tüm dünyaya ihraç edilmekte. Ford İhracatta yıllardır Türkiye’nin lokomotifi. Bineklerimiz de dünyanın farklı ülkelerinde üretilip geliyor. Almanya, Belçika, İspanya gibi ülkelerde üretiliyor.

BİR TEK YERE FABRİKA KURARAK RİSKE GİRMİYORLAR

Ford gibi Global firmalar Dünya ekonomisini çok iyi bilip takip ediyorlar. Bir tek yere fabrika kurmuyorlar. Hangi ülkelerde daha ucuz oluyor ona bakıyorlar.

BU SENE SATIŞLAR 1 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKAR

Otomobilde bir yükselme var. Geçen sene daha iyiydi satışlar bu sene 1 milyonun üzerine çıkacaktır.

2016 YILININ ÇOK İYİ GEÇTİĞİ SÖYLENMEZ

Biz ticaret yaptığımız için alt alta toplarız, kar mı ettik zarar mı ettik ona göre bakarız. 2016 yılının karlılık anlamında  çok iyi geçtiği söylenemez. Bu Türkiye genelinde öyle. 2017’den de çok fazla beklentim yok. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ve yaşanan olaylar herkesin şevkini kırıyor.

BANKALARDAN KREDİ ALIP HİÇ İŞ YAPMADIM

Ticaret yapan kişilerin farklı farklı düşünceleri olabilir. Ben bu güne kadar bankalardan kredi alıp iş yapmadım. Hatta Otosan’dan müdürün bir tanesi bana kaç para kredi kullanıyorsun dedi. Hiç kullanmıyorum dedim, inanamadı. İki tane plazamız , diğer üretim fabrikamız var. Bizim 1969’dan beri felsefemiz ayağını yorganına göre uzatmak ve özellikle kredi kullanmadan kendi öz sermayemiz ile büyümek. Acele etmemek. Acele edip  öz sermayesinin çok üstünde iş yapanları görüyoruz. Öte yandan 10 tane plazan  olsa ne olacak. Gözü yumduğumuzda hepsi bitecek. Bir çorap dahi götüremiyorsun. Kendi öz sermayenle büyüyüp insanlara aş vermek- iş vermek bizi mutlu eden bu. 200 kişi aileleriyle birlikte yaklaşık 1000 nüfusa aş vermek, bu ülkenin kalkınması yolunda vergi ödemek, faydalı olabilmek. İnsanı mutlu eden ve krizlere rağmen ayakta kalmasını , mücadele etmesini sağlayan şeyler bunlar.

TİCARİ ZEKA ALLAH VERGİSİDİR

Biz ilkokul mezunu insanlarız. Bizim yanımızda üniversite okumuş insanlar var. Üniversiteyi bitirmiş iş adamları da var. Çok zeki insanlar var ama deniyorlar başaramıyorlar. Ticari zeka ayrı bir şey, dengeyi sağlamak önemli. Allah vergisi bence bu.

2016’DA EN ÇOK FİESTA SATTIK

Ürün yelpazesi en çok olan markadır Ford. Dediğim gibi binek araç da ticari araçta mevcut bizde. Tabi binek aracı daha fazla tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıllar ticariler daha fazla satılıyordu. 2016 ‘da en fazla Fiesta  ve courıer sattık.. Bineklerde fiesta önde gider. Daha sonra focus. Fiestamızı gençler ve bayanlar daha çok tercih ediyor.

 

ÖNCE ŞEKLİNE BAKIYORLAR

İnsanlar önce şekline şemailine bakıyor. İçine ısındığında incelemeye başlıyor. Bu benim kendi gözlemim. Zaman zaman söylerim, insanların hayatta sahip olmak istediği önce bir ev, eş ve arabadır. İnsanlara çok daha fazla bir şey lazım değil aslında. Çok şükür Allah bize hayal edemediğimizden fazla verdi. Biz buna şükretmeliyiz.

2017 YILI 2016’DAN İYİ GEÇSİN

2017 yılının 2016 yılından daha iyi olmasını istiyoruz. İnşallah herkesi için daha iyi olur. Bugünkü gelişmelere göre 2017 yılı sıkıntılı bir yıl olacak gibi görünüyor dileklerimiz inşallah olmaması yönünde .

 

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...