GÜMÜŞOVA BİR SANAYİ KENTİ OLMA YOLUNDA

GÜMÜŞOVA BİR SANAYİ KENTİ OLMA YOLUNDA
, Kültür Sanat
Düzce’nin sanayi alanında parlayan yıldızlarından biri olan Gümüşova İlçesi, yatırımcının ilgi odağı olmaya başladı. Gümüşova OSB ile yeni bir vizyon kazanan ilçe, Oyuncak OSB için de en iyi alternatiflerden biri durumunda. Yakın ilçelerin işsizlik sorunun çözecek olan Gümüşova, aynı zamanda doğanın da güzelliklerinden nasibini almış bir ilçe.

Düzce’nin sanayi alanında parlayan yıldızlarından biri olan Gümüşova İlçesi, yatırımcının ilgi odağı olmaya başladı. Gümüşova OSB ile yeni bir vizyon kazanan ilçe, Oyuncak OSB için de en iyi alternatiflerden biri durumunda.  Yakın ilçelerin işsizlik sorunun çözecek olan Gümüşova, aynı zamanda doğanın da güzelliklerinden nasibini almış bir ilçe.

2014 yılında Belediye Başkanı olarak göreve gelen Ahmet Azap, Belediyenin eski dönem borçlarının tamamını ödeyerek, seçim dönemi Gümüşovalılara verdiği sözleri tuttu. Seçim beyannamesinde yer alan vaatlerinin yüzde 95’ini hayata geçiren Başkan Azap, kalan iki yıl içinde farklı projeler için kolları sıvadı.

Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Gümüşova’yı ve yapılan çalışmaları dergimize anlattı. 

6 MİLYON TL BORCU ÖDEDİK

Gümüşova Belediye Başkanı olarak seçilip, göreve geldiğimde, ilk hedefim mali borçları ödemek oldu. Çünkü Belediyenin resmi kurumlar hariç piyasa borçları 6 milyon TL civarındaydı. Bu borçların tamamını ödedik.  

KAYNAKLARI İYİ YÖNETMEYİ ÖĞRENDİK

Benim ilk dönem Başkanlığım. Doğal olarak bu konuda çok tecrübeli değilim ancak, göreve gelir gelmez iyi bir ekiple kolları sıvadık ve bu ilçeye nasıl daha iyi hizmet ederizin planlamasını yaptık. Önceliğimiz piyasa borçlarını ödemek oldu.  Bu süreçte kaynakları iyi yönetmeyi öğrendik. Bizden sonra gelecek olan Başkanlar bizden daha iyi yapacaklardır.

SEÇİM VAATLERİMİZİN %95’İNİ YERİNE GETİRDİK

Seçim dönemi Gümüşovalılara ne vaat ettiysek nerdeyse tamamını yaptık. Vaatlerimizin gerçekleşme oranı yüzde 95’tir. Ancak seçim beyannamemizde bulunmayan projeleri de hayata geçirdik.  

DİĞER İLÇELER BİZDEN DAHA FAZLA PAY ALIYOR

İlçe nüfusumuz az olduğu için, bizim karşılaştırmamızın Çilimli, Kaynaşlı Gölyaka ile yapılması yanlış olur. Onların genel bütçeden aldıkları pay bizden yüzde 50 fazla. Biz 7 bin nüfusa göre bütçe alıyoruz onlar 9 bin nüfusa göre bütçe alıyor. 5 yıla vurunca onlar bizden 6 trilyon daha fazla para alıyorlar.

ELİMİZDEKİ ARSALARI PARAYA ÇEVİRDİK

Biz iller bankasından az pay alıyoruz diye boş durmuyoruz tabi. Kendimize yeni kaynaklar üretiyoruz. Her ilçe kendi imkanını değerlendiriyor. Biz elimizdeki arsaları paraya çevirdik. Kaynaklarımıza ekledik.

MERKEZDEN ÖNCE OSB’NİN YOLUNU AÇTIK

Sanayi bölgesinin imarını düzenledik. Oraya 3 bin 200 metre yol yaptık. Hatta merkezi yapmadan önce OSB bölgesinin yolunu yaptık. Çünkü o yolu yapmazsan gündeme getiremiyorsun. Yatırımcı bize geldiği zaman herşeyi hazır bir Sanayi bölgesi buluyor. İkna olması daha kolay hale geliyor. OSB yolunun yarısını açtık.  

OSB’DE 3500 ÇALIŞAN VAR

İlçe sınırlarımızı için ki OSB’de toplam 3500 çalışan var. Bizdeki fabrikalar kalıcı fabrikalar, büyük işletmeler. Yani üç beş yıl sonra tası tarağı toplayıp gideyim buradan diyecek yatırımcılar değil. Buraya ciddi anlamda büyük paralar harcayarak yatırım yapıyorlar.

OYUNCAK OSB İÇİN EN UYGUN YER GÜMÜŞOVA

Biliyorsunuz Düzce için bir oyuncak OSB yatırımı konuşuluyor. Bu yatırım için en uygun yer Gümüşova. Biz bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık çoktan.  İmarı tamamlanmış, yolu, alt yapısı tamamlanmış bir sanayi alanı yaratıyoruz.

YATIRIMCI BİZE GÜVENİYOR

Organize sanayi bölgesine sanayiciyi çekmek zor bir iş. İnsanı ikna edip cebinden parayı alıyor, yerine arazi veriyoruz. 7 bin nüfuslu ilçenin belediye başkanıyız. Yatırımcı bize güveniyor ve alıyor. Bir yatırımcı  60 dönüme yakın arazi aldı jandarmanın oradan. Çünkü biliyor ki bu belediye başkanı yatırımcının her zaman arkasında duracak, ona zorluk değil kolaylık sağlayacak. Karşılıklı güven çok önemli bu noktada.  

800’E YAKIN DAİRE YAPILDI

Bizim en büyük başarımız buraya geldiğimizde sanayinin ve Gümüşova’nın imarını düzenlemek oldu. Bir inşaat yapılınca hem ekonomiye katkısı var, hem sosyal hayata. Bizden önce Gümüşova’ya bizden önce 500 daire yapılmamış. Biz geldik bir yılda 800’e yakın daire yapıldı ilçeye.

İMAR PLANI İÇİN PROFESYONEL BİR ÇALIŞMA YAPTIK

Gümüşova’da biz göreve geldiğimizde 1 müteahhit vardı, şimdi 20’nin üzerinde müteahhit var. Burada imar düzenlemesini yapmasaydık olmazdı. Gümüşova zemini itibari ile Konuralp’ten bile daha sağlam. İki depremde bir bina bile yıkılmadı burada. Zemin etüdü yaptırdık, bize 20 kata kadar izin verebilirsiniz dendi. Yeniden imar planı yapıldı, uçak getirip ilçenin havadan fotolarını çektirdik. Profesyonel bir çalışma yaptık. Dışarıdan gelen müteahhitler çalışma şekillerimizi görünce size madalya vermek lazım diyorlar.

RÜZGARA GÖRE SANAYİYİ OTURTTUK

İlçeyi konumlandırırken, yapılaşmayı sağlarken, en çok halkımızı düşündük. Gümüşova’da yaşayanlar kötü hava solumasın istedik. Rüzgara göre sanayiyi oturttuk. Yerleşim yeri ayrı, sanayi bölgesi ayrı. Yani rüzgar estiğinden Gümüşovalılar sanayi kirini solumayacak. 

10 KİLOMETRE YOL AÇTIK

Gümüşova’da 11 km yol var. Biz buna 10 kilometre de yol ilave ettik. Vatandaşlarla anlaştık yollarını açtık.

SU PROJEMİZİ HAZIRLADIK İLLER BANKASINI BEKLİYORUZ

İmar planı hazırlıyoruz ama yaptıklarımızın arkasını boş bırakmadık.  Gümüşova’da 2014 de konut ve su sorunu vardı. Herkes bunlardan bahsediyordu. Biz bunları ince eledik sık dokuduk. Su ile ilgili proje hazırlanıyor. İller bankasına bizim su sorunumuz var yapın deyince yapılmıyor. Projesini hazırlayın diyorlar. Biz de projemizi hazırladık. Yerlerin tahsisini aldık hazineden. Her şeyimizi hazırladık iller bankasına yolladık cevap bekliyoruz. Önceden bugünü geçirelim de oldu bitti maşallah deniyordu ama şimdi öyle bir şey yok.  Biz 70 bin nüfusluk planlanmış bir ilçe için çalışmalarımızı yaptık.

ARAÇ PARKURUMUZUN EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLADIK

 Araç parkurumuzun eksiklikleri vardı.  Onları tamamladık. 15 tane yeni araç kazandırdık belediyemize. Vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Şimdilik araç anlamında eksiğimiz yok gibi.

HOŞ GELDİN BEBEK PROJEMİZ DEVAM EDİYOR

Hoş geldin bebek projemiz var. İlçemiz nüfusuna kayıtlı bir ailenin bebeği dünyaya geldiği zaman, bebek arabası, çocuk  bezi, ıslak mendil, gibi ihtiyaçlarını karşıladığımız bir paketle evlerine ziyarete gidiyoruz.  Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Hoş geldin Bebek projemiz devam ediyor.

HER MAHALLEYE PARK YAPIYORUZ

İlçemizde yaşayan çocuklarımızı da düşünüp onlar için yeni oyun alanları yapıyoruz. Bizim her mahalleye bir park projemiz vardı, onları tamamlıyoruz. 4 tane yeni park yaptık. Olanları da elden geçirip onardık ve yeniledik.   

AQUAPARKIN DA OLDUĞU BİR MESİRE ALANI YAPACAĞIZ

İlçemizde Aqua parkın dahil olduğu bir mesire alanı yapmak istiyoruz. 60 bin metrekarelik bir alan var, oraya yapmayı düşünüyoruz. Şuan proje aşamasındayız. Botanik parkı, piknik, yürüyüş alanları, macera parkı düşünüyoruz, paintbal gibi. Orman bakanlığının mevzuatı ölçüsünde yapacağız. 2 aylık bir yaz sezonu var burada. Bu sezonu değerlendirmek istiyoruz.  Yap işlet devret modelini düşünmedik, belediye olarak biz işletmek istiyoruz.  

1000 ÖĞRENCİYE TABLET VERDİK

Eğitime önem veriyoruz. İlçemizde eğitim gören çocuklarımıza elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz ay ilçemizde 1000 ortaokul öğrencisine tablet hediye ettik. Tablet dağıtımına devam etmeyi düşünüyoruz.

KİMSEYİ GERİ ÇEVİRMİYORUZ

İnsanlar bize istedikleri zaman ulaşabiliyor. Biz kimseyi geri çevirmiyoruz, ayrımda yapmıyoruz. Elimizden geldiği kadar işleri çözmeye çalışıyoruz. Ben burada değilsem Başkan yardımcılarım burada oluyor. Kim gelirse gelsin işini çözmek için uğraşıyoruz.

İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ YERLERDE KANALİZASYON YAPIYORUZ

Kanalizasyonla ilgili bir sorun yaşamadık.  Parça parça ihtiyaç duyduğumuzda yapıyoruz. Şuanda sorun olan bir yerimiz yok.  

YÜZDE 95’İNDE DOĞALGAZ VAR

Doğalgaz ile ilgili ilçemizde bir sorun yok. Yüzde 95 doğalgaz hattı tamamlandı. İlçemizdeki evlerin tamamına doğalgaz verdik.

1500 KİŞİLİK BİR CAMİ YAPACAĞIZ

Merkez camisini söküp yenilemek istiyoruz. Halk eğitim ve öğretmenevi var aynı alanda onları başka yere aktaracağız. Sonra merkez camisini kaldırıp yeni bir cami yapacağız. Mahalle camileri küçük yetiyor. Ama ilçe merkezine büyük bir cami yaptığımız gerekiyor. 1500 kişilik bir cami yapmak istiyoruz. 

PAZARYERİNİ İYİLEŞTİRSEK Mİ YENİLESEK Mİ KARAR VEREMEDİK

 Pazaryeri ile ilgili bir sıkıntımız var biliyorsunuz. İlçemizde çok güzel bir pazaryerimiz var. Ancak pazarcı esnafı yağmur yağdığı zaman ıslanıyor. Pazaryerinin üzeri uzay çatı ile örtüldüğü için sepken vuruyor. Bu soruna çözüm aradık ama 500-600 bin lira iyileştirmek için harcamak gerekiyor. 1 trilyona zaten yenisi yapılıyor. O yüzden arada kaldık, iyileştirsek mi, yenisini mi yapsak karar veremedik. Ona çözüm aranıyor.

UZAY ÇATIYA MÜDAHALE EDEMİYORUZ

 Görünüşü çok güzel ama kullanıma çok uygun değil. Mühendislik veya mimari sadece tek kriter değil, kullanışlı mı değil mi o da önemli. Bizim pazaryerimiz yapılırken estetik ön planda tutulmuş ama rüzgarı, yağmuru, sepkeni hesaplanmamış.  Üstü kapalı alan olarak güzel bir alan, çok geniş bir alan. Ama çatının kanatları havada biraz daha kanatlar aşağıda olsaydı rüzgarı ve sepkeni keserdi. Uzay çatı olarak tasarlanmış. Bu çatılarda bir yere müdahale edemiyorsunuz.

PAZAR ARABASI PROJESİNİ TEKNİK OLARAK HAYATA GEÇİREMİYORUZ

Pazar arabası projemiz vardı, hayata geçiremiyoruz. Bunun sebebi ekonomik olarak değil ama teknik sebepten dolayı kaldı. Pazaryerinde kadınlar aldıkları malzemeleri ellerinde taşımasın diye pazaryeri arabaları yapmak istiyorduk ama zemin uygun değil. Bayanlar için iyi olacaktı hatta market arabalarını aldık koyduk. Ama projeyi bir türlü hayata geçiremedik. Bu bizim eksiğimiz şuana kadar yapamadık. Ama çözüm arıyoruz.

BELEDİYEMİZDE E-DEVLET UYGULAMASI YAPIYORUZ

2015 yılından bu yana Belediyemizde e -devlet uygulaması yapıyoruz. Vatandaşlarımız borcunu ödemek için Belediyemize gelmek zorunda kalmıyorlar. Su parasını, emlak vergisini ödemek için e-devlet sistemini kullanabiliyorlar ve ödemelerini bu sistem üzerinden yapıyorlar. Belediyemize ait web sitesinden giriş yapıyorlar. Önce sicil numarasını öğreniyorlar. Ya da e devletten de giriş yapabiliyorlar. Borç sorgulanabiliyor, Evlilik başvurusu yapılabiliyor, istenen evrakları öğrenebiliyorlar. Belediye hizmetlerinin çoğunu internet ortamından yapılıyor. Şu anda Gümüşova’nın yüzde 30’u bu sistemi kullanıyor. Önümüzdeki yıl seviye yüzde 50’ye çıkar diye düşünüyoruz.

YOL VE SUYU TAMAMLAMAMIZ LAZIM

Önümüzdeki iki yıl için yarım kalan parke taşı ve yolları tamamlamak istiyoruz. Suyu tamamlamak istiyoruz. Mesire alanını bitirmek istiyoruz. En azından yol ile suyu bitirmemiz lazım. Mesire alanını bitiremesek bile yol ve suyu bitirmek istiyoruz.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...