Akçakoca’da Balık Yemek, Mustafa’nın Yeri Demek…

Akçakoca’da Balık Yemek, Mustafa’nın Yeri Demek…
, Sektörel
1993 yılında balık komisyonculuğu ile başlayan yolculuk, Akçakoca Liman mevkiinde aile işletmesi olarak kurulan ve dört masadan oluşan balık lokantasının ardından bugün Akçakoca’nın en işlek caddesi üzerinde bir restoranla son buldu.

Mustafa’nın yeri sahibi Mustafa Topuz 1993 yılında su ürünleri satış komisyonculuğu ile başladığı iş hayatına, Türkiye’nin hemen hemen her yerine balık komisyonculuğu yaparak devam ederken, 2003 yılında Akçakoca’nın Liman mevkiinde 4 masadan oluşan minik bir lokanta açarak sektör değiştirdi. Eşi ve iki oğlu ile birlikte girdikleri yeni sektör, aslında yabancı olmadıkları, yıllardır haşır neşir oldukları balıkla ilgili olduğundan çok da zorlanmadılar. 2003 yılında 4 masayla başlayan macera, zamanla 12 masaya ve 200 kapasiteli bir restorana dönüştü. 

Aile üyeleri el ele verip, bu küçük işletmeyi büyüttükçe büyüttü. Sevgi ve huzurun hakim olduğu mekanda, damak tadına da önem verip, balık tabaklarına ekledikleri mutlulukla, müşteriden tam not aldı. 

2013 yılında, bulundukları mekan, kendilerine yetmeyince, daha ferah bir mekana geçerek şimdiki adresinde müşterisiyle buluştu. 

Otantik bir dekorasyon anlayışıyla dizayn edilen iç mekanı, modern bir anlayışla düzenlenen teras tamamlarken, mekanın yanı başında bulunan yeşili bol çay bahçesiyle de yeşil alan tercihi olan müşterilerine çeşitli fırsatlar sunuyor.

Denize sıfır mekana girdiğiniz an itibarıyla aile sıcaklığını hissetmemeniz mümkün değil. Antikalarla süslenmiş ahşap ağırlıklı konsepti ile doğanın tüm varlığıyla birlikte kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. 

Yaklaşık 100 kişi kapasitesi bulunan Mustafa’nın yeri, hafta içi 6, haftasonu 16 personelle hizmet veriyor. Günlük taze balıktan oluşan menü, mevsimsel balık çeşidine göre değişiyor. Mekana gittiğinizde özellikle bir tercih yapma isteği duymuyorsunuz. Çünkü şoklu stoklama yapılmadığından, o gün denizden hangi balık çıkmışsa menüde o yer alıyor. Yıllardır tercihlerini Mustafa’nın yeri’nden yana kullanan müşterileri, zaten böyle bir talepte bulunmuyor. Tercihi bu işin ustası olan Mustafa ve Hasan Topuz’a bırakıyor. Şefler neyi önerirse onu yiyor.  

Mustafa’nın yerinin en ünlü menüsü yöresel kahvaltısı. Yolunuz sabah saatlerinde Akçakoca’ya düştüyse ve kahvaltı yapacak bir yer arıyorsanız, doğru adres Mustafa’nın yeri. Çünkü 20 çeşit soğuk, 4 çeşit sıcak kahvaltı mevcut. Üstelik yöresel tat olan mıhlama da kahvaltı isteğinizle birlikte masanızda yerini alıyor. 

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte müşteri sayısında yoğun bir artış yaşansa da, Mustafa’nın yeri’nin asıl müdavimleri, yaz kış tercihini bu mekandan yana yapıyor. Çevre illerden gelen müşteriler, balık yasağının yaşandığı dönemlerdeki fiyat artışından etkilenmiyor çünkü fiyatlar sabit. 

Yazın müşterinin en çok tercih ettiği çeşit ızgara balık. Eşsiz bir tad olan balık, mükemmel bir sunumla birleşiyor ve Akçakoca’da balık yemek, Mustafa’nın yeri demek oluyor.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...