Tantuni, Yelken Tantuni’de Yenmeli

Tantuni, Yelken Tantuni’de Yenmeli
, Sektörel
Akçakoca'dasınız ve karnınız aç. Ne yemek istediğinize bir türlü karar veremiyorsunuz. İşte bu noktada yolunuzu Yelken Tantuni'ye çevirebilirsiniz. Mersin'e gitmeden gerçek tantuninin tadına bakabileceğiniz bir yer burası. İsterseniz yemeğinizi terasta, isterseniz deniz kenarında yiyerek manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz

Mekana adım atar atmaz güler yüzlü insanlarla karşılaşıyorsunuz. İşletme sahipleri Uğur Üler ve Hanife Tetik, müşterileriyle tek tek ilgileniyor. Yelken Tantuninin serüveni geçmişe tantuninin memleketi olarak bilinen Mersin'e dayanıyor. 1987 yılında Mersin'de Fatih Tantuni olarak başlayan bu lezzet yolculuğu İzmir Kordon, Bursa Karacabey, Bilecik Bozüyük'e yayılıyor. Akçakoca'ya gelme sebepleri ise ortaya çıkardıkları bu eşsiz lezzeti tüm Türkiye'ye yaymak istemeleri. Bu duraklardan biri de Akçakoca… Yelken Tantuni’nin mutfağında harikalar yaratan Uğur Bey, Akçakoca'ya tatil amaçlı gelmiş ama sonra bir dükkan açma kararı alıyor. Ona bu yolculuğunda Hanife hanım ve eşi Gökhan bey eşlik ediyor. Uğur bey yaptıkları tantuninin lezzeti konusunda iddialı "Yelken tantuni olarak bu ürünü insanlarımızın güvendikleri bir yerde yemelerini öneriyorum" diyerek insanları uyarıyor. Yelken Tantuni’nin sadece lezzeti değil güler yüzüyle yapılan hizmeti de işletmenin başarısını arttırıyor. Bu konuda özen gösterdiklerini belirten Hanife hanım güler yüzlü hizmeti bir ilke edindiklerini ve işlerini ciddiye aldıklarının altını çiziyor. Tantuni ilk önce et ile yapılmasına rağmen tavukta kullanılarak çeşit ikiye çıkarılmış. Yelken tantunide ikisini de deneyebilirsiniz. Etlerini biftekten kullanırken, tavuk da bonfile kullanıyorlar. “Şuan farklı mekanlarda çok değişik servis edilse de gerçek tantuni lavaş içerisinde servis edilir” diyen Uğur Bey lavaş ve ekmekleri anlaşmalı oldukları fırından taze olarak alıyor. Tantuni de kullanılacak etler öncelikle özel bir sosla hazırlanıyor. Bu sosun ne olduğunu sorduğumuzda ise cevap alamıyoruz. Çünkü bu özel dokunuş bir lezzet sırrı. 15-20 dakika işlemden geçen et, daha yumuşak oluyor ve ağızda kolayca dağılabiliyor. Hazırlanan etler özel tava da kavruluyor. Ortası çukur tavada kavrulurken üzerine su serpiliyor. Bunun nedenini sorduğumuzda ise suyun üç görevini öğreniyoruz. Öncelikle tavanın çok ısınıp etin yanmaması, eti ve tavuğu yumuşak tutması ve buharında lavaş veya ekmeğin ısıtılması. Tavanın buharında ısınan lavaş ve ekmeğe soğan maydanoz ve domates ilave ediliyor. İsteğe bağlı nane kullanılabiliyor. Yanında limon ve süs biber ya da salatalık turşusu ile servis ediliyor.

Mekanın ismi Yelken Tantuni olarak geçse de, özel kahvaltısıyla da sizlere hizmet ediyor. Yaz aylarında açık büfe kahvaltıda, hem lezzet hem de ücret konusunda oldukça iddialılar. Mersin yöresine ait pişi ve etli talaş böreğini bulabileceğiniz bu mekan da kısa bir süre sonra Akdeniz bölgesine özel, kavurucu sıcaklarda sıkça tüketilen bici bici'yi de bulabileceksiniz. 

Yelken Tantuni’nin menüsü bunlarla sınırlı değil.. Izgara köfte, hamburger, et sote, tavuk çöp şiş, et çöp şiş, tavuk ızgara, Kiremitte köfte (İsterseniz kaşar ile), Çiğ köfte dürüm, kokoreç, sucuk ekmek ve daha bir çok çeşit, Yelken ayrıcalığı ile damağınızla buluşuyor.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...