Dondurma ve Yöresel Ürünleri ile Kaliteyi Sunuyor

Dondurma ve Yöresel Ürünleri ile Kaliteyi Sunuyor
, Sektörel
Dünyada dondurmayla anılan iki şehir; biri Roma, diğeri Kahraman Maraş! İtalya’nın Roma dondurması kadar bilinen, Kahraman Maraş’ın dövme dondurması MADO ile dünyanın tanıdığı bir tada ve markaya dönüştü. MADO serüvenine geleneksel dövme dondurma ile başlayan Osman Ağa’dan bugüne 5 kuşaktır savunulan ilke MADO’nun adında birleşti.

Kahraman Maraş’tan Dünya’ya yayılan dondurma kültürü artık Düzce’de. Yenilenen yüzü, kaliteli kadrosu ile Düzce’de Düzcelilere dondurma kültürünü aşılamaya çalışan MADO, o gizli tadı ile bir adım önde. MADO ayrıca, tadını damakta bırakan lezzetleri ile de yöresel tatlarında vazgeçilmezlerinden biri. 

MADO, o gizli sözleşmede bir kaşık dondurmayla çocukluğuna dönen herkesle işbirliği içine girdi. Ne sütünden ne de salebinden ödün vermedi. Ne kadar büyüdüyse o kadar da sadık kaldı geçmişine. Tam 150 yıldır, lezzet serüveni içinde yol alan MADO, bugünlere sayısız öncü adım atarak, zor köprüler geçerek, engeller atlayarak geldi.

Kahramanmaraş Dondurması, 70’lerin sonuna kadar, teknik bilgi ve modern ekipmanlardan yoksun, küçük ölçekli işletmelerde geleneksel yöntemlerle, malzemelerin elle işlenmesiyle yapılıyordu. MADO için teknolojiye geçişin mihenk taşı, 1965 yılında Kahraman Maraş’ta açılan buz fabrikası oldu. Fabrika o yıllarda hem şehir hem de MADO için devrim niteliği taşıyordu. Bu sayede yaz kış dondurma yapılabilecek, dondurma tutkunları bu eşsiz lezzeti tatmak için yaz aylarını beklemek zorunda kalmayacaktı.

Dondurma dünyada kendi kültürünü yaratırken, Türkiye’deki temsilcisi MADO da başka hiçbir dondurmada kullanılmayan dövme ustalığının verdiği koyu kıvam, Kahraman Maraş’ın zengin coğrafyasında beslenen keçilerin sütü ve bölgedeki yabani orkidenin kökünden elde edilen sahlebin verdiği tat, gerçek dondurmanın tadını yani  MADO’yu yarattı. Türkiye’de dondurmanın adı, MADO oldu.

Bugün Modern tesislerde üretilen MADO dondurması, 150 yıllık serüveninde gelenekselden günümüze dünya standartlarında bir gelişme gösterdi. Gelişen ve büyüyen Düzce’ye de bu lezzetin serüveni geçtiğimiz yıllarda gelmiş olsa da Düzceli Mado’yu çabuk benimsedi. Katırların sırtında getirilen kar ile başlayan bu lezzet serüveni Düzce’de Hastane Caddesi’nde Girişimci Ahmet Dönmez ve Ali Rıza Çelikarslan ile damaklara ulaştı. 

Düzce’nin son zamanlarda artan Cafe trendine MADO’da eklendi. MADO, yöresel tatlarının yanı sıra güler yüzlü kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Firmanın Müdürlüğünü üstlenen Haydar Dönmez ise kadroda bulunan herkesin güler yüzlü olması için elinden geleni yapıyor. 

Mutfağında ki lezzetler ise MADO kültürünü bilen, daha önce MADO firmalarında görev almış isimlerden oluşuyor. Çeltik Kebabı, Kahraman Maraş Ekşili Kebabı gibi adından sıkça söz ettirecek yemeklerin tadı damaklarınızda kalacak. MADO’ya gittiğiniz zaman, kendi fırınında üretimini yaptığı lezzet dolu ekmekleri, börekleri ve kuru pastaları sıcacık ve taze bir şekilde önünüze geldiğini göreceksiniz. 

Bir müşteri olarak kapıdan girdiğinizde sanki bir protokol üyesi  gibi karşılanıyorsunuz.  Güler yüzlü personel tarafından size masanıza kadar eşlik ediyor.  Masalardaki mumlar, personelin ilgisi birçok yerde bulamadığınız huzurlu bir ortam… Masanıza oturduğunuzda size iki menü getiriliyor…  Biri dondurma menüsü diğeri yemek menüsü… 

Yemek menüsünden seçtiğiniz lezzet, alanda uzman aşçılar tarafından kısa bir süre içerisinde hazırlanıp, geleneksel  bir titizlikle size getiriliyor. Bakır yada güveç  sunumuyla yaptığınız lezzet yolculuğunu  Mado’ya özgü kahve ile taçlandırabilirsiniz. 

Tercihiniz yemek değil tatlıdan yana ise, ağzınıza layık, damağınıza uygun bir dondurma çeşidi mutlaka bulacaksınız.   4 katlı Ballı Bademli dondurma  mutlaka denemeniz gereken mükemmel bir tat.  Ya da özel olarak yapılan kadayıflı dondurma… Ya da … Çeşitler o kadar çok ki size ve damağınıza uygun bir tat bulamamanız mümkün değil. 

 

 

Düzce kaçırılmayacak fırsattı

MADO’nun Düzce’de yeniden doğuşu, Kurtköy ve Yeni Bosna MADO’nun da sahipleri olan Ahmet Dönmez ve Ali Rıza Çelikarslan  imzasıyla gerçekleşti.  Düzce’de zaten var olan MADO’yu baştan yaratan bu ikili,  var güçleriyle gecelerini gündüzlerine katarak, MADO’nun eşsiz tatlarını Düzce halkıyla buluşturmak için çalıştı ve  yenilenmiş yüzüyle Düzce MADO’yu tekrar açtı.

Dönmez ve Çelikarslan “ Düzceliler zaten MADO kültürünü dondurmasını ve yöresel tatlarını biliyordu. Bizde kaliteyi, güler yüzü ve lezzeti ayaklarına sunmaya çalıştık” deseler de, yenilenen mekana girdiğiniz zaman, emeğin, profesyonelliğin ve sevginin dokunuşlarını hissedebilirsiniz.  

Dünyada dondurmalarıyla anılan iki şehirden biri Roma, diğeri Kahraman Maraş.  İşte bu kahraman Maraş dondurmasının Düzcelilerle buluşmasının iki kahramanı olan Dönmez ve Çelikarslan, kısa bir sürede Düzcelilerin damağına bu tadı ulaştırdı. İnsanlar bir çok dondurma çeşidini artık  MADO’da tadıyor. MADO’nun içinde gördüğünüz tüm tatlar lezzetler MADO tarafından yapılıyor.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...