Düzce’nin Markası Pastacı

Düzce’nin Markası Pastacı
, Sektörel
Kalitesiyle, müşteriye sunduğu konfor ile temizliği ile alanında kendini ispatlamış bir marka Pastacı. Sektöre en dipten başlayan Beşir Özalkan, daha önce bir pastane de ustalık yapmış ve Pastacı’nın hikayesi böyle başlamış. Merdivenin en alt basamağından en tepeye çıkan Özalkan, bu gün Düzce’de 3 şubesiyle sektöründe lider konuma gelmişve bir marka yaratmış durumda.

2002 yılında dönemin ünlü Pastanelerinden Rüyam Pastanesinde ustalık yaparak tanışmış aslında hamurla. 2003 yılında yanındaki ortağı ile Büyük Cami karşısında küçük bir yer açmış. Düzceli işte ilk defa Pastacının o inanılmaz lezzetiyle tanışmış.  Sonrasında ikinci dükkan ve finalde Pastacı Bistro…

Hem kafeterya, hem restoran havasını aynı anda yaşayabileceğiniz bir mekan olan Pastacı, yöresel tatlar ve uluslararası tatların birleştiği bir nokta. O kadar çok çeşit var ki hangisini tadacağınızı şaşırıyorsunuz.  Kahvaltıdan tutun da, başlangıçlar, salatalar, tostlar, sandviçler, burgerler, pizzalar, makarnalar, ana yemekler ve tabiki tatlılar… Yani ne yemek isterseniz isteyin, Pastacı’nın menüsünde damak tadınıza uyan bir çeşit mutlaka bulabiliyorsunuz. 

Düzce’de artık bir marka olan Pastacı, her yaştan her gruptan insana hitap edebilen ender mekanlardan bir. 

 Mekanın içi kadar mutfağı da tertemiz. “Titizlik ve hijyen bu işin kuralı” diyen Beşir Özalkan,  mutfakta kesinlikle ucuz malzeme kullanmadıklarının altını çiziyor ve ekliyor, “Çünkü müşteri artık eskisi gibi değil. Kalitenin ne olduğunu, tadın ve lezzetin ne olduğunu anlayabiliyor. Bizim pastalarımızdan bir dilim yiyen, bir daha bizden vazgeçmiyor. O avantajımız var”.

1400 metrekare üzerine kurulu bir yer olan Pastacı Bistroda, hem depo, hem imalathane, hem satış yeri, yönetim büroları ve Barış Bey’in ofisi hepsi bir yerde.  Diğer 2 şube Düzce merkezde. Biri  Büyük Cami karşısında, bir tanesi Cedidiye Camii karşısında. 

Hedef kitleniz nedir? Sorusuna  ilginç bir cevap veriyor Beşir Bey, “Hedef kitlemiz herkes. Bizim küçük müşterimiz de var. Okuldan ya da dershaneden çıkıp buraya gelen 8-9 yaşında bile müşterimiz var. Gelip oturuyorlar, dondurma yiyorlar. Yaşlı insanlar da geliyor. Her kesime ve herkese hitap ediyoruz. Böyle bir sınırlamamız yok” diyor ve mekanda ki müşterilere baktığınız zaman bunun ne kadar doğru olduğunu kendi gözlerinizle de görebiliyorsunuz. 

 Pastacı Bistro, bünyesinde gıda mühendisi barındıran ender işletmelerden bir tanesi. Çünkü işlerine o kadar önem veriyorlar ki,   Personelin sağlığından, doktor muayenelerinden, vücut temizliğinden, saç sakal temizliğine kadar her şeye dikkat ediyorlar. Gıda mühendisi ile birlikte, bütün ürünleri ham madde halinden, üretim ve son haline gelene kadar kontrol altında tutuyorlar.  

Bunun dışında Kültür sanat ve sosyal projelere önem veren Pastacı, gerçekleştirdikleri destek ile markalarının da farklılığının altını çizmiş oluyorlar.

Pastacı Düzce’de  örnek, lider ve öncü bir firma. 85 personelle tüm Düzce’ye hizmet ediyor.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...