6 Kıtada 120’den Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

6 Kıtada 120’den Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor
, Sektörel
1923 yılında temelleri atılan grup şirketi Pakmaya, 1973'te ilk Pakmaya fabrikasını İzmit-Köseköy'de, 1986'da İzmir-Kemalpaşa'da ikinci, 1990'da Düzce-Cumayeri'nde üçüncü maya fabrikasını açtı. 1981 yılında ilk ihracatına İran’a 51 ton kuru maya ile başlayan Pakmaya, bugün ise %100 yerli sermaye ile 6 kıtada 120 ‘den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

1923 yılında Prof. Mustafa Nevzat Bey'in kendi adını taşıyan ilaç laboratuvarını kurmasıyla Pakmaya Firmasının temelleri atıldı.  Türk ilaç sektörünün öncü ve köklü kuruluşu Mustafa Nevzat İlaç San. A.Ş.'de uzun yıllar ilaç ve ilaç hammaddeleri üretimi yaparak titiz, dikkatli ve hijyenik sinai üretim deneyimi kazanan grub , 1973'te gıda sektörüne girmeye karar vermiş ve ilk Pakmaya fabrikasını İzmit-Köseköy'de işletmeye açtı.

Türkiye'de fırıncılık sektöründe fenni maya kullanımı bu tarihten itibaren Pakmaya'nın öncülüğünde yaygınlık kazandı ve fenni maya ekmek üretiminin vazgeçilmez unsurlarından biri oldu.

İlk fabrikanın ardından; 1986'da İzmir-Kemalpaşa'da ikinci, 1990'da Düzce-Cumayeri'nde üçüncü maya fabrikasını kuran şirket, Türkiye dışındaki ilk yatırımını 1998'de Romanya'nın Paşcani şehrinde gerçekleştirdi. Tüm Pakmaya fabrikalarında üretim, en yüksek uluslararası hijyen ve kalite standartlarına uygun olarak, bilgisayar kontrollü sistemler ile yapılıyor. Yaklaşık 1000 kişilik deneyimli bir kadroya ve çağın en gelişmiş teknik donanımına sahip bu tesislerde, kaliteden ödün vermeyen bir anlayışla yaş, aktif kuru ve instant maya çeşitleri üretiliyor.

Kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü istikrarlı büyümeyle 250 bin ton yaş maya eşdeğerinde bir kapasiteye ulaşmış bulunan Pakmaya, dünyanın sayılı büyük maya üreticisi arasında yer alıyor.

Pakmaya, ekmek mayası üretimi ile birlikte 1986 yılından beri; fırıncılık, pastacılık ve değirmencilik ürünleri alanında da faaliyet gösteriyor.

Grup Şirketlerinden As Gıda bünyesinde yürütülmekte olan bu faaliyetler çerçevesinde, ekmek katkı maddeleri, ekmek miksleri ve yardımcı maddeleri, pudra şekeri, hamur kabartma tozu, şekerli vanilin gibi pişirme yardımcıları üretiliyor.

As Gıda ayrıca değirmencilik sektörüne yönelik olarak un katkı maddeleri ve un zenginleştiriciler alanında da faaliyet gösteriyor.

Pakmaya, Pak Grubu şirketlerinden olup, kökleri Cumhuriyetin kuruluş yıllarına dayanıyor. Pak Grupdaki diğer şirketler, hamur geliştiricileri ve diğer gıdalar üreten As Gıda, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın en büyük kuşe karton fabrikaları Kartonsan ve Mel (Macedonian Paper Mills SA), Selka, Esnek ambalaj imal eden Intermat ve yem hammaddeleri üreten Integro A.Ş.‘dir.

 

İLK PAKMAYA FABRİKASI 1923’TE KURULDU

Prof. Mustafa Nevzat Bey’in kendi adını taşıyan İlaç Laboratuvarını 1923 yılında kurması ile temelleri atılan grup şirketi 1973 yılında Kocaeli’de ilk Pakmaya fabrikasını kurdu.

1986’da İzmir- Kemalpaşa’da ikinci maya fabrikası, 1990’da Düzce -Cumayeri’nde üçüncü maya fabrikası, 1998’de Romanya’da dördüncü maya fabrikası açıldı. 

 

MAYA ÇEŞİTLERİ DÜNYANIN 4 BİR YANINA GÖNDERİLİYOR

Fabrikanın üretimini yaptığı ürünler , piyasada yaş ve kurumaya şeklinde bulunuyor. Kuru ürünler, aktif kurumaya ve instant kurumaya olarak üretiliyor. Yaş maya iç piyasa için üretiliyor ve yakın ülkelere ihraç ediliyor. Kuru ürünlerin ise neredeyse tamamı dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

 

120’DEN GAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Pakmaya 1981 yılında ilk ihracatına İran’a 51 ton kuru maya ile başladı. Bugün ise %100 yerli sermaye ile 6 kıtada 120 den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Maya sektöründe Dünya’nın önde gelen ilk beş firması arasında yer alan Pakmaya üretiminin yarıdan fazlasını dış pazarlara gönderiyor. Düzce fabrikasının ihracatının Türkiye’ye döviz girdisi 30 Milyon USD’ye yaklaşıyor.

2012 yılında ABD’deki satış faaliyetlerini yürütmek üzere Los Angeles’da PAK North America şirketi kuruldu. Bu şirket yerel olarak fason katkı imalatı yapıyor ve Türkiye’den maya ithal edip ABD’de pazarlıyor.

 

1989’DA ARAŞTIRMA MERKEZLERİ KURDU

Yeni ürünler geliştirmek ve uluslararası ölçekte rekabetçi olmayı hedefleyen Pakmaya,1989 yılında Pakbiomer ve FAGEM adıyla maya biyoteknolojisi ve ekmekçilik uygulamaları için araştırma merkezleri kurdu.

2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığı başvuru kabul gördü ve bu bölümler ulusal Ar-Ge Merkezi olarak onaylandı.     Pakmaya Ar-Ge merkezi fermantasyon teknolojisi , unlu mamüller , pastacılık ürünleri ve çevre teknolojileri konularında çalışmalar yapıyor.

Fabrikalarda tüm üretim aşamaları Kalite ve Gıda Güvenliği belgeleriyle kontrol altına alınmış durumda. (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, BRC, Kosher, Helal, GMP) 

 

MEMBRAN FİLTRASYONU UYGULAMASI VE OZON İLE KOKU GİDERME TESİSİ DÜNYADA İLK

Çevrenin korunması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma felsefesini benimseyen Pakmaya, 1986 yılında Kocaeli fabrikasında ilk arıtma tesisini devreye aldı.

1980 ve 1990’ lı yıllarda Türkiye’de anaerobik reaktör ile biyolojik arıtma teknolojisi konusunda öncülük yapan Pakmaya, birçok firmaya yol gösterici ve fiilen yardımcı oldu.

2005-2008 yılları arasında tüm fabrikalarında atık suyun büyük kısmını buharlaştırma yoluyla bertaraf eden evaporasyon tesisleri kuran Pakmaya, kalan koyu renkli sıvıyı ise, Vinas (hayvansal yem katkı maddesi) ve Vinas ekstresi (potasyum sülfat gübresi) olarak değerlendirilip, piyasaya sunuyor. 

Pakmaya’nın tüm fabrikalarında 2012-2014 yılları arasında Membran Filtrasyon Tesisleri kuruldu. Yapılan bu yatırım ile; atık suda bulunan melas kaynaklı renk giderildi. Bu membran filtrasyonu uygulaması, Türkiye’de Maya sektöründeki ilk uygulama. Dünya’da da ilklerin arasında bulunuyor.

Fabrikada 2015 yılında proses kaynaklı kokuların giderilmesi i amacıyla, ozon ile koku giderme tesisi kuruldu. Bu uygulama da Türkiye ve dünyada bulunan maya fabrikalarında ve diğer fermantasyon yoluyla üretim yapan tesislerde yapılan ilk yatırım oldu ve sektörde başka bir örneği de bulunmuyor. 

Atık sular, tesislerde arıtıldıktan sonra alıcı ortama deşarj ediliyor. Atıksuyun özellikleri ve deşarj parametrelerine uygunluğu, yetkili merciler tarafından düzenli olarak izleniyor ve raporlanıyor.

 

CİRONUN %16’SI ÇEVRE YATIRIMLARINA AYRILDI

Şirketin son 3 yılda cironun yaklaşık %16’sı çevre yatırımlarına ayrıldı ve çevre konularında geliştirilen bu teknolojiler ile 2015 yılında Kemalpaşa Fabrikası Ege Bölgesi Sanayi Odası Çevre ödülü yarışmasında 2. lik ödülüne ve Kocaeli Fabrikası,  Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre ödülü yarışmasında Teşvik Ödülüne  layık görüldü.

 

SOSYAL SORUMLULUKTA DA SINIR TANIMIYOR

Pakmaya, eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’de eğitim alanının gelişmesine ve dünya standartlarına kavuşmasına destek oluyor.

Bugüne kadar İzmit Atatürk Ortaokulu da dahil olmak üzere, İstanbul, İzmit, İzmir, Düzce, Balıkesir ve Sivas'ta toplam 24 adet ilköğretim, lise, yüksekokul ve öğretmen evi binasını hizmete açan Pakmaya    bu eğitim kurumları ile öğrencilerin çağdaş bir ortamda eğitim almalarını sağlıyor. 

Sosyal Sorumluluk projelerine de önem veren Pakmaya, Cumayeri Sağlık Ocağı, Pakmaya Cumayeri Öğretmen Evi, Cumayeri Çok Programlı Lise arsası bağışı, Pakmaya Cumayeri Nimet Pisak İlköğretim Okulu, Pakmaya Dereli Tütüncü Köyü İlköğretim Okulu, Pakmaya Cumayeri Meslek Yüksekokulu, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hast. Kardiyoloji Yoğun Bakım Servisi, Pakmaya Dereli Tütüncü Köyü Anaokulu gibi sosyal projeleri de hayata geçirdi.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...