6 Bin İstihdamın Adresi Düzce OSB

6 Bin İstihdamın Adresi Düzce OSB
, Sektörel
Organize Sanayi Bölgeleri ekonominin can damarı. Bu can damarını Düzce’ye kazandırmak için 1994 yılında daha ilçe iken çalışmalarına başlandı ve 1996 yılında kurulumu tamamlandı. 173 hektar alan büyüklüğündeki OSB’de 60 sanayi parselinin 58 tanesi firmalara tahsis edilmiş durumda. 6 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de doluluk oranı %90 oranında.

YENİ TEŞVİK İMKANLARI İLE YATIRIMCININ YÜZÜ GÜLECEK

Düzce Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Selim Yirmibeşoğlu ile Düzce OSB’yle ilgili herşeyi konuştuk.  Düzce OSB’lerini bize tanıtan Yirmibeşoğlu, “Bölgemizin kuruluş çalışmaları Bolu Valiliği tarafından 1994 yılında başlatılmış ve 1996 yılında kurulumu tamamlanmıştır. 2004 yılına kadar 3 adet işletme faaliyet göstermiş. Daha sonra Düzce’nin 5084 sayılı ‘Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanun’ kapsamına alınmasıyla Bölgemize yoğun talep olmuştur. 2005 yılında yatırımlara hızlı bir şekilde başlanmış ve 2006 -2007 yıllarında yatırımların büyük bir kısmı tamamlanmış ve üretime geçilmiştir. Bölgemiz 173 hektar büyüklüğünde olup 60 adet sanayi parseli bulunmaktadır. 60 sanayi parselinin 58 tanesi firmalara tahsis edilmiştir. Halen 54 parselde üretim yapılmaktadır ve 6.000 kişi istihdam edilmektedir. Ayrıca birçok firmamız da büyümeye devam etmektedir. % 90 doluluk oranındayız. Bu rakam birçok OSB’de yakalanamamıştır. Yeni teşvik imkanları ile yatırımcılarımızın yüzleri gülecektir” dedi. 

 

DÜZCE LOKASYONU İTİBARİYLE ÖNEMLİ BİR İL

Yatırımcıların Düzce’yi seçmesi için bir çok nedeni olduğunu belirten Yirmibeşoğlu, “Bölgemiz lokasyon itibarı ile büyük metropollere çok yakın. Ayrıca Marmara bölgesine yakın en iyi teşvik alan ildir. Her geçen gün nitelikli çalışan sayısı artmaktadır. Türkiye’nin geleceğine katkı koyan bölgedir. Kendine has dokusu ile yaşam tarzı ile doğası ile İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi illere yakınlığı ile dikkat çekmektedir” dedi.

EN UYGUN FİYATLA ELEKTRİK ALAN BİR BÖLGEYİZ

Yatırımcılar düzenlenen her toplantıda karşılaştıkları sorunları sıralarken Enerji fiyatları çok yüksek, İşçilik maliyetleri çok yüksek, vergiler çok yüksek, taşıma ve lojistik maliyetleri çok yüksek, Faiz oranları çok yüksek diye söze başlarlar. Bu konu hakkındaki görüşlerini sorduğumuz Selim Yirmibeşoğlu, “Bu tüm ülkenin sorunu sadece Düzce’ye has bir konu değildir. Biz OSB olarak en uygun fiyatla elektrik alan bir bölgeyiz. Ayrıca devletin verdiği teşvik ve hibelerden yararlanan birçok firma var.  İşçilik maliyetlerinin çok yüksek olması sektör bazında düşünülmesi gereken bir kavramdır.  Asgari ücretdeki artış bordrolarda birçok kalemi değiştirdi. Asgari ücret dışındaki maaşlarda tabi ki bu önemli bir yük getirmiştir. Bazı sektöre göre çok yüksek gelen maliyetler bir diğer sektöre göre orta derecededir. Bunun yanında en büyük sorun nitelikli ve sorumluluk sahibi olmayan çalışandır. Sanayici en büyük rahatsızlığı bu sebepten duyuyorlar. Teşvik alan birçok firma vergi istisnasından yararlanmaktadır. Taşıma ve lojistik maliyetleri ise firmaların karşılıklı anlaşmasına bağlıdır. Faiz oranları evet yüksek. Bu konuda tüm yatırımcıların desteğe ihtiyacı var. Bankalar şirketlerin gizli ortağı gibi. İşadamlarımız kazancının büyük kısmını bankalara faiz ödeyerek eritmektedir. Bu yüzden yeni ve ilave yatırımlar yapmaktan korkar hale geldik. Çünkü en ufak bir sıkıntıda bankalar firmaların üzerine çok gelmektedir. Şirketlerin kredibilitesi ücretli çalışandan daha kötü hale geldi.   Örneğin bir firmada çalışan işçiye kredi veren banka bu işçinin maaşını veren işyerinin sahibine kredi vermemekte. Sıkıntıya düşen işyerinin dosyalarını varlık şirketlerine anaparaların nerdeyse 1/5 bedelle satmaktadırlar. Aynı imkanı sıkıntıya düşmüş firmalara verse belki de firma ayakta kalmaya devam edecek istihdam sağlayacak, işine devam edecek. Devletin verdiği bazı destekler tam anlamıyla yerini bulamamaktadır. Örneğin firma bir projesine Düzce ili kurumlarından teşvik ve hibe desteklerini alamazken Düzce ili dışındaki benzer kurumlar aynı projeyi desteklemeyi uygun görmektedirler. Düzce ilindeki destekleyici unsurların bilgi ve donanım seviyelerinin düşük olmasından, farklı algılama ve ilgisizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunlar sanayicilerimizden gelen serzenişlerdir” dedi.

BİR İLİN KALKINMASINDA SANAYİ LOKOMOTİFDİR

Üniversite, sanayi ve şehrin bir arada uyumu nasıl olması gerektiği sorumuza Yirmibeşoğlu, “Bir ilin kalkınmasında sanayi lokomotifdir. Üniversiteler nitelikli eğitim ve proje üretkenliği ile hem sanayiyi destekler hem de şehrin sosyal yapısını düzenlemeye katkı sağlar. Dolayısı ile Düzce ilimizde Sanayi, Üniversite, Turizm, Tarım ve İlin tüm kurumları entegre halinde çalışmalıdır. Sanayi ve Üniversite bu konuda uyum içinde öncülük yapmaya devam edecektir” diye cevap veriyor. 

 

SÜRKELİ YALNIZ BIRAKILDIK

Düzce sanayicisinin çatı örgütü TSO’nun faaliyetlerini değerlendiren Yirmibeşoğlu, “Hepimiz TSO’ya bağlı işletmeleriz. Geçmiş ve mevcut yönetimlerin içerisine baktığınızda sanayici hep azınlıkta kalmıştır. Bizlerin sıkıntılarını anlayabilecek ve çözüm üretecek bir yapının olması arzuladığımız beklentilerdir. Dolayısı ile sanayinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek projelerin, hedeflerin ve sonuçların çok az olduğunu görebiliriz. Sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayacak projelerin hayata geçirilmemesi, sorunların düzeltilememesi ve kurumdaki tıkanıklıklar bizleri üzmektedir. Büyük sıkıntımız olan Otoban bağlantı yolu ve bölgemizin diğer ihtiyaçları konusunda sürekli yalnız bırakıldık” dedi. 

 

BAKANIMIZ MEVCUT SORUNLARIMIZI ÇÖZECEKTİR

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün Düzce için büyük bir şans olduğunu belirten Yirmibeşoğlu, “Düzce ilimizden çok önemli bir kuruma Bakan çıkardık. Ülkemiz ve Düzce için büyük bir şans. Yetenekleri, donanımı, çalışkanlığı ve mütevaziliği ile önemli izler bırakacağına inanıyoruz. Sayın Bakanımız, Düzce’deki siyasi iradenin, bürokrasinin, bağlı olduğumuz kurumların ve sivil toplum örgütlerinin de yardımı ile inşallah öncelikle mevcut sorunlarımızı bu dönem çözer ve Düzce’nin geleceğini hep birlikte inşa ederiz” dedi.

 

OSBDER YÖNETİM KURULUNA GİRDİK

Düzce OSB olarak Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER)Yönetim Kuruluna girdik. OSB’mizi hem Düzce’mizde hem de Türkiye’de en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Türkiye’deki en büyük OSB’lerin içinde yönetim kurulunda yer almak gurur vericidir. Bunu tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ve çalışanlarımız ile uyum içinde çalışmaya borçluyuz” dedi.

 

TEKNOPARK’IN ÖNEMLİ ORTAĞIYIZ

Üretim ve hizmet sektörüne yeni ve geliştirilmiş ürünler, yeni ve geliştirilmiş teknolojiler üreterek rekabet gücünü artırması amacıyla kurulan Düzce Tekonopark’ın ne aşamada olduğunu değerlendiren Yirmibeşoğlu, “ Teknopark çalışmalarına devam etmektedir. Kuluçka dönemini geçmek üzere olan bir kurumdur. Biz OSB olarak Teknoparkın en önemli ortağıyız. Dolayısı ile elimizden gelen tüm destekleri vermekteyiz. OSB içinde Teknopark ’a verdiğimiz alana yapılacak yatırım için imkanlar dahilinde destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

NİTELİKLİ ARANILAN ŞAHSİYETLER OLSUNLAR

Ekonominin can damarı Düzce Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Selim Yirmibeşoğlu gençlere de tavsiyelerde bulundu. Yirmibeşoğlu, “ Nitelikli ve aranılan şahsiyetler olmalarını isterim. İşlerini severek yapmalarını, kendi geleceklerini doğru inşa etmelerini tavsiye ederim. Lüzumsuz işlerle kendilerini oyalayarak zamanı boşa harcamamaları gerekliliğine inanarak hareket etmeliler. Türkiyemizin akıllı, zeki, çalışkan, başarılı, takım çalışmasına uyumlu, ahlaki değerleri yüksek, sorumluluk sahibi ve üretken gençlere ihtiyacı var.” Dedi.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...