Yaklaşık 20 yıldır sektörün öncüsü SİMGE ŞİRKETLER GRUBU

Yaklaşık 20 yıldır sektörün öncüsü  SİMGE ŞİRKETLER GRUBU
, Sektörel
Simge Şirketler Grubunun Sahibi Şemsi Durdu, yaklaşık 20 yıldır içinde bulundukları otomotiv sektörünü dergimiz için anlattı.

Biz simge şirketler grubu olarak otomotivciyiz. Hem ikinci elde, hem sıfır markalarda hizmet veriyoruz.  20 yıla yaklaşan Opel bayiliği ile başlayan, Fiat’la devam eden toplam 4 marka ile Düzce’yle birlikte 7 ile hizmet veriyoruz. Bu iş aşk ile yürüyen bir iş. İşin heyecanı ve bağımlılığı çok. Dünyada tek değişmeyen şey değişim sözünü baz alıyoruz ve çalışan sayımızı günden güne çoğaltıyor, değişime ayak uyduruyoruz. Tüm bunları yaparken de ülkenin koşullarını, ulusal ve global koşulları takip ediyoruz.

4 AYRI PLAZA İLE BÜYÜYORUZ

99 yılında depremden sonra başlayan Opel bayiliğimizden sonra Hyundai , Nissan ve Fiat’ı da kattık. Tabi satış servis, kaporta, boya, yedek parça, aksesuar ve sigorta hizmetleriyle 4 ayrı plaza yaparak büyümeye devam ediyoruz.

SATILAN ARAÇLARIN YÜZDE 50’SİNİ BİZ SATIYORUZ

Düzce’de satılan aylık ve yıllık araçların yüzde 50’ye yakınınıSimge Şirketler Grubu olarak biz satıyoruz.  Düzceli biz dururken dışarıdan yani başka illerden araç satın almıyor. Özel durumlarda dışarıdan araç satın alınabiliyor tabi. Bazen stoklarımızda araç olmayabiliyor. Çocuğu veya aile o renk o model istediğinde aynı markayı dışarıdan alabiliyor.

OPEL’DEN VE NİSSAN’DAN MÜŞTERİ MEMNUNİYET BİRİNCİLİĞİ ALDIK

Markamız, müşterilerin kriterlerini koyuyor, gizli müşterilerle anketler yaparak, telefonla arayarak bizleri aynı zamanda denetliyorlar. Daha iyi nasıl iyileştiririz diye çalışmalar yapıyor. Hem eğitim verip hem denetliyorlar. Biz de bu yansımalarla devam ediyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için olmazsa olmazımız. Biz bu konuda bir kaç defa ay bazında hem Opel’den hem Nissan’danTürkiye birinciliği aldık.

YEDEK ARAÇ VERİYORUZ

Fiat Plazamızda biz de ilke imza attık. Uzun süren servis hizmetlerinde yedek araç verebiliyoruz. 3 tane araç bekletiyoruz. Uzun süren servis bakımlarında araç tahsis ediyoruz. Biz de ne kadar kaldıysa araç bizim aracımız müşteride o kadar kalıyor. Bu proje ile bir ilke imza atmış bulunduk.

Satış sonrası servislerimizde uzun sürecek olan hizmetlerde müşterimizi yaya bırakmıyoruz. Bunlar mekanik arızalar için geçerli. Aracı bittiğinde, kendi aracını teslim ediyor ve müşteriye tahsis ettiğimiz yedek aracımızı geri alıyoruz ve. Hiç bir ücret talep etmiyoruz .

OTO EKSPERLE İKİNCİ ELDE DEVRİM YAPIYORUZ

Oto eksper denilen bir bayilik açtık. Her marka ikinci el araçları garanti vererek satıyoruz. Geri alınacağı zaman da alıcıyız diye garanti veriyoruz. Türkiye’de 27 tane oto eksper var , 28.sini biz açtık. Bu çalışma yine Koç Grubun bir çalışması. İkinci elde müşterilerimize geri alım garantisi veriyoruz. Arabanın modeline bağlı olarak iki yıla varan mekanik garantiler veriyoruz. Oto eksper için ayrı bir showroom açtık. Hem kapalı hem açık alanımız mevcut.

7 MARKAYLA SİGORTA HİZMETİ VERİYORUZ

Simge Otomotiv bünyesinde sigorta şirketimiz var. Müşterilerimize sigortacılık hizmetleri de veriyoruz.   16 yıldır plazanın içinde Özen Kardeşler adı altında sigorta hizmeti veriyoruz. Kasko sigortası, ev, yangın iş yeri, ferdi, trafik sigortası yapıyoruz. Anadolu, aksa, ergo, Allianz, MAPFRE, GROUPAMA, eureko olmak üzere 7 tane markayla sigorta hizmeti veriyoruz.

DAHA ÇOK SÜPRİZLERİMİZ OLACAK

Simge otomotiv bünyesinde ki bazı markalarımızda indirim var, ayrıca sıfır faiz var. İki yıla varan sıfır faizli kredilerimiz var. Taksitlendirmede, sigortada çeşitli imkanlar sunuyoruz müşterilerimize. Sürekli çapraz satış dediğimiz hizmetleri sunmak istiyoruz. Aslında daha çok fazla sürprizlerimiz olacak.

OTOMOTİV DEYİNCE AKLINIZA GELECEK HERŞEY BÜNYEMİZDE MEVCUT

Şuan mevcut plazamızdan ayrı yeni bir bina yaptık. Boya koruma yapıyoruz, vernik yapıyoruz, farklı birkaç markanın jant ve lastiklerini satıyoruz. Otomotiv deyince akla gelen her şey burada olabiliyor.

MÜŞTERİLERİMİZE ARAÇLARINI ŞOVLA TESLİM EDİYORUZ

Biz müşterilerimizi bankalara yormuyoruz. Şirketimizde 7 tane banka var. Bankada ki memurların yaptıklarını bizim ekibimiz yapıyor. Trafikte plaka çıkarmaya kadar biz kendimiz yapıyoruz. Gün içinde hepsini bitiriyoruz. Teslimatı da şovla yapıyoruz. Müşterimizle ekibimizi tanıştırıyoruz. Sigorta müdürlerini, servis elemanlarını hepsini tanıştırıyoruz ve burada satın aldığı aracın bütün işlemleri tamamlandığında hazırladığımız şovla kendisine aracını teslim ediyoruz.    

SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRİYORUZ

Otomotiv sektöründe yer alıyoruz ancak sosyal sorumluluklarımızı da yerine getiriyoruz. Mesela her yıl kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. 127 çalışanımız Kızılay ekiplerine kan bağışı yapıyor.

SOSYAL HİZMETLER BİNASI YAPIP EĞİTİME KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Hayata geçirmeye çalıştığımız bir projemiz daha var. Müşterilerimizden isteyenlerin çocuklarına İngilizce ücretsiz dil kursu, gitar kursu, saz kursu vereceğiz. Bunun için alt yapı çalışması yapıyoruz. Gelecekte buna benzer birkaç projelerimiz var. Plazamızın arka tarafında bir bina hazırlıyoruz. Bir nevi sosyal hizmetler binası yapıyoruz. Orada bu çalışmalarımızı hayata geçireceğiz eğitime katkı sağlayacağız. Takım çalışmasını çok önemsiyoruz. Zaten Otomotiv satışlarındaki yüksek olan vergiler 21 Kasım 2016’da yeni çıkan yasa ile daha da yükseldi. Bu yükselme gelecekte oto satışlarını azaltacağını öngörüyoruz.

DİSTRİBÜTÖRLER ŞİMDİLİK ZAMMI KARŞILIYOR

Şimdilik distribütörler yıl sonuna kadar gelen zamların tamamını veya yarısını karşılıyorlar. Çoğu marka bunu yapıyor ancak bu nereye kadar devam eder bilemiyoruz. Otomotiv sektörünün duracağını düşünmüyorum. Otomobil artık kişilerin olmazsa olmazı, lüks değil ihtiyaç.

HİBRİT ARAÇLARIN TÜRKİYE’YE GELMESİ BİR KAÇ YILI BULUR

Biliyorsunuz artık elektrikli araç dönemi başlıyor. Her markamızda hibrit elektrikli araçlar var. Türkiye için bir süreç lazım. Yakıtlar bittiğinde dolum tesisi kurulmalı ancak o zaman Türkiye’ye gelir. Avrupa’da var ama Türkiye’de yaygın değil. Orta vadede gelecek diye düşünüyorum. Bu bir kaç yılı bulur.

SATIŞLAR YÜZDE 20 DÜŞER

2016 yılında araç satışlarımız 1 milyona dayandı, ancak 2017’de yüzde 20 geri gelebilir. Ticari binek hepsi dahil. Araç satışları adetsel bazda rekor kırıyor. 2015’te950 bindi, bu yıl sonuna kadar 1 milyonu bulur ancak seneye yüzde yirmi düşer diye tahmin ediyoruz.

EN ÇOK EGEA SATTIK

Simge otomotiv olarak, binek ve ticari araçlar satıyoruz. En çok binek araç satıyoruz. Binek aracı tabi ki ticari araç takip ediyor. Taksici gibi aldığı aracı kendi işinde kullanacak olan araçlarda ÖTV’ler kalktı. 2016 yılında en çok satan modellerimiz egea, doblo fiorino, linea, ducato oldu.

OTOMOTİVLE İLGİLİ BİR YATIRIMI DÜZCE’YE GETİRMEMİZ LAZIM

Bir otomotiv fabrikasını Düzce’ye alamazsak bile mutlaka yan sanayi üreten fabrika kurmak lazım. Sayın bakanımız da bu sektöre uygun bir konumda. Kendisine Sanayi şurasında bu konuyu ilettim. Sayın Valimize de açıkladım. Ben aynı zamanda Ticaret Odasında meclis üyesiyim, orada da bu konuyu ifade ettim. Kendisi not aldı ve “Çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Gümüşova’da olabilir, Çilimli’de olabilir, Akçakoca’da olabilir. Yan sanayi için mutlaka bir şeyler yapmalı ve bir yatırımı Düzce’ye getirmeliyiz.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...