BOĞAZİÇİ DÜZCE’NİN NEFES ALACAĞI YER OLACAK

BOĞAZİÇİ  DÜZCE’NİN NEFES ALACAĞI YER OLACAK
, Sektörel
“Kısıtlı imkanlar ile Boğaziçi’nin geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz” diyen Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan, doğa ile iç içe olan bu küçük beldenin, gelecekte şehrin gürültüsünden ve stresinden kaçmak isteyenler için merkez olacağını söyledi.

 “Kısıtlı imkanlar ile Boğaziçi’nin geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz” diyen Boğaziçi Belediye  Başkanı İbrahim Ercan, doğa ile iç içe olan bu küçük beldenin, gelecekte şehrin gürültüsünden ve stresinden kaçmak isteyenler için merkez olacağını söyledi.

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan göreve geldiği günden itibaren elinde ki kısıtlı imkânlar ile beldeye önemli yatırımlar gerçekleştirdi.  Boğaziçi’nin bir yaşam kenti olması için önemli projeleri hayata geçirmeye kararlı olan Başkan Ercan’ın üzerinde en fazla durduğu projesi ise vatandaşların hafta sonlarında aileleri ile birlikte vakit geçirebileceği bir mesire alanı. Boğaziçi’nde bulunan Edep Gölü’ne yapılacak proje ve beldenin içinden geçen derenin ıslah edilmesi ile birlikte yapılacak yürüyüş parkurları düşünüldüğünde Boğaziçi’ne ayrı bir hava katacak. Düzce ve Akçakoca arasında doğa ile iç içe olan Boğaziçi Düzce’nin nefes almasını sağlayan ormanlar ile kaplı.

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan beldede yapılan çalışmaları dergimize anlattı.

KISITLI İMKANLAR İLE BOĞAZİÇİ’Nİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

 Boğaziçi Düzce ve Akçakoca arasında küçük ve şirin bir belde. Düzce’nin geleceğinde çok önemli bir yeri olacak. Şehrin gürültüsünden, stresinden, kalabalığından uzak ama bir o kadar da yakın. Elimizde kısıtlı imkanlar var. Bu imkanlar ile Boğaziçi’ni geleceğe hazırlıyoruz.

BELDENİN DOĞALLIĞINI BOZMAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Üzerinde en çok durduğumuz iki nokta var. Bunlarda biri beldenin doğallığını bozmamak. Doğa ile iç içe geçmiş durumda Boğaziçi. Bundan nasıl yararlanırızın derdindeyiz. Bu nokta da iki tane çok önemli projemiz var.

DERE ETRAFINA DOĞA YÜRÜYÜŞ PARKURU YAPACAĞIZ

Bunlar biri beldenin içinden geçen derenin ıslahı ile ilgili. Dereyi ıslah ettikten sonra yürüyüş parkurları ve mesire alanları yapmayı planlıyoruz. Bir bakıma bu alana doğa yürüyüş parkuru diyebiliriz.

EDEP GÖLETİ GÜZEL BİR MESİRE ALANI OLACAK

İkincisi ise beldemizde bulunan küçük bir gölet var. Edep Göleti. Buranın çevre düzenlemesini yapacağız. Güzel bir mesire alanı çıkacak ortaya. Edep Göleti’nin bulunduğu tepenin bir tarafında Akçakoca ve deniz manzarası, diğer tarafında ise Düzce manzarası var. Burası ile ilgili çalışmalarda belli bir aşamaya geldik.

DÜZCE, BOĞAZİÇİNDE NEFES ALACAK

Bu iki projeyi hayata geçirdiğimiz takdirde Düzce’nin hemen yanı başında vatandaşların nefes alabileceği çok güzel bir ortam olacak. İnsanlar hafta sonları buralara gelip aileleri ile vakit geçirebilecekler.

 

ARAÇ PARKURUMUZU GENİŞLETTİK

Göreve geldiğimiz günden bu yana beldemiz için çalışıyoruz. Burada insanlarımıza nasıl yarar sağlarız diye değerlendirmeler yapıyoruz. Halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için Belediyemizin araç parkurunu genişlettik. Belediyemiz bünyesine 1 adet cenaze aracı, 1 adet cenaze yıkama aracı, 1 adet ambulans, 1 adet pikap, 1 adet vidanjör, 2 adet damperli kamyon, 1 adet panelvan otomobil (zabıta aracı), 1 adet otobüs ve 1 adet Mercedes Marka Minibüsü dönemimizde kazandırdık.

KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI ÇALIŞMASI YAPTIK

Beldemiz Çayırtarla ve Ballar Mahallelerinde iç şebeke yenileme çalışmalarını yaptık. Yazlık ve Çayırtarla Mahallelerimizde yaklaşık 1 km beton büz döşeyerek kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışması yaptık. Beldemiz Yazlık Mahallesinde Çakır deresi üzerinde menfez çalışması yaptık, devamında 1000’lik yaklaşık 150 mt çelik boru döşedik. 1000 metre civarında yapacağımız çalışmamızı ise programımıza aldık. Bu program dâhilinde 500 mt civarında ilave boru temini yaptık. Ayrıca girişimlerimiz sonucu İLBANK’tan çeşitli ebatlarda 19.000 metre su borusu, İSKİ’den 600 mt uzunluğunda 1000’lik çelik boru temin ederek, kullanılmak üzere  Belediyemize kazandırdık.

İHTİYAÇ OLAN NOKTALARA TAŞ DUVARLAR YAPTIK

Ballar, Şekerpınar mahallelerimizde yol genişletme çalışmalarına paralel olarak yaklaşık 350 metre istinat duvarı  yani taş duvar, Yazlık Mahallesi ile Yeşilköy Mahallesi bağlantı yoluna   400 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde perde duvar, Yazlık Mahallesi ile İbrahimoğlu mevkii bağlantı yoluna 500 metre uzunluğunda 2 metre yüksekliğinde perde duvar, Şekerpınar Mahallesi mezarlık mevkiine 150 metre uzunluğunda, 1 metre yüksekliğinde perde duvar yaptık.

BİN ADET AĞAÇ DİKTİK

Beldemizin daha güzel görünmesi için çevre düzenlemesi ve çiçek dikimi yapıyoruz. Belediye kavşağına orta göbek ve refüjlere çiçeklendirme ve düzenleme çalışması yapıyoruz. Beldemizin yol kenarlarını ve mezarlıklarını 750 adet çam fidanı ve 250 adet akasya fidanı çeşitleri ile ağaçlandırdık.

GARAJ VE TAMİRHANEMİZİ BÜYÜTTÜK

 3 bin 018 m2 arsa üzerinde bulunan 600 m2’lik kapalı alanda bulunan garaj ve tamirhane binamıza 2015 yılında 250 m2 daha ilave bina yaparak 850 m2’ye çıkardık.

TIR PARKI YAPTIK

Beldemizin en büyük sorunlarından biri olan kamyon ve tırların park sorununu gidermek için tır ve kamyon parkı yaparak faaliyete geçirdik. Bu sorunu da ortadan kaldırmış olduk.

ASFALT, PARKE TAŞI VE KİLİT PARKE ÇALIŞMALARI YAPTIK

Beldemizin yol ağı 23 kilometre. Bu yolların 10 km.si asfalt, 1 km.si beton asfalt, 8 km.si parke taşı iken, iki yıl içerisinde 12.000 mt kilitli parke taşı döşeyerek parke taşı döşeli yolumuzu 10 km’ye çıkardık. Yaklaşık 4,5 km asfalt ilave ettik. Yollarımızın 2 km.si stabilizedir. Stabilize olan yolların asfalt-parke taşı ile iyileştirilmesi, yeni imar yolları ve alternatif yollar açılması için alt yapı çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda  bu yıl içerisinde, 6.000 metre kare parke taşı döşedik. 4000 metre kare daha parke taşı döşeyeceğiz. Ballar ve Çayırtarla mahallelerimizin 4,5 km asfaltlama çalışmasını 2016 yılı içinde tamamlandık.

DÜĞÜN SALONU VE  SPOR ALANI YAPACAĞIZ

Düğün salonu ve spor alanı için 3 bin 923 m2, Park alanı ve yol için Bin 938 m2 kamulaştırma işlemini tamamlayarak tapu devir işlemleri bitirdik. Bu alanlara beldemiz için bir düğün salonu ve park yapacağız.

DÜĞÜN SALONU İÇİN İLBANK’TAN KREDİ TALEP ETTİK

Düğün Salonu projemizin hayata geçirilebilmesi için İLBANK’tan kredi talebinde bulunduk. Talebimiz Yatırım Değerlendirme Dairesi Başkanlığında Onay aşamasında. Onayı müteakip projemizin ihalesin yapacağız ve  hayata geçireceğiz.

2 MAHALLEYE OYUN PARKI KURDUK

Beldemizde yaşayan çocuklarımızın güvenli bir şekilde oynayabilmeleri için 2 Mahallemize çocuk oyun parkı kurduk.  Hali hazırda 1 adet oyun parkımız stokumuzda var. Kurulum için Şekerpınar Mahallesinde yer tespiti yaptık ve etrafını duvarla çevirdik. Bu alanda zemin hazırlama çalışmaları yapıyoruz. Tamamlanınca oyun alanımızın kurulumunu yapacağız.

KURBANTEPE VE DOKUZPINAR A SOSYAL TESİS YAPACAĞIZ

Kurbantepe mesire alanı ile Dokuzpınar Tabiat Parkı alanlarını yapmak için hazırladığımız proje çalışmalarımızı tamamladık. Kurbantepe mesire alanı ve sosyal tesisleri yapımı için 100 m uzunluğunda, 3 m yüksekliğinde perde duvar yaptık.

102 KONUT YAPACAĞIZ

Beldemize 102 konutluk TOKİ uygulaması çalışmamızın proje aşaması tamamlandı. 13 Mart 2017 tarihinde TOKİ Başkanlığında ihalesi yapıldı. En kısa sürede  inşaat aşamasına başlanacak.

DOĞALGAZ BELDEMİZE GELECEK

EPDK Doğalgaz ve AKSA Enerji yetkilileri ile yapılan mutabakat sonucu Beldemize doğalgaz hattı döşenmesi hususu EPDK 16.11.2016 tarihli ve 6594-4 Kurul Kararınca Lisans Kapsamına alındı.   AKSA Gaz ile Belediyemiz arasında 01.01.2017 tarihinde protokol imzalandı. En kısa süre içerisinde doğalgaz hattı döşeme uygulamasına başlanacak, Beldemize doğalgaz gelecek.

ÇEVRE BELEDİYELER İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDEYİZ

Çevre temizlik hizmetlerini iyileştirmek için 1 adet yol süpürme aracı, ilaçlama ekipmanı, dere ıslahı çalışmalarının devamının yapılması ve buna paralel olarak kanalizasyon sisteminin yapılması, katı ve sıvı atıkların bertaraf tesisleri için çevre belediyeleri ile işbirliği yapıyoruz. Kurbantepe mesire alanı ve Dokuzpınar A tipi Mesire alını, Edep gölü Mesire alanı çalışması, Suncuk Göleti ve Depolama Alanı Projemiz  ile futbol sahası ve tesisleri yapımı, mini futbol sahası, Gençlik merkezi, çevre düzenlemeleri, park bahçe çalışmaları, araç-gereç ve maddi kaynak gibi ihtiyaçlarımız için: Çevre Belediyeleri ile Büyükşehir belediyelerinin işbirliği ve Devletimizin ilgili Bakanlık ve birimlerince yatırım programımızda olan projelerimizi desteklemesi için çalışmalarımız sürüyor.

DÖNER KAVŞAK ONAY BEKLİYOR

Yazlık Mahallesi İbrahimoğlu ile Futbol sahası Sapağına döner kavşak yapılması için yaptığımız müracaat Karayolları 4.Bölge Müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alındı ve akabinde gerekli fizibilite çalışmaları yapıldı. Konu şu an Trafik Güvenliği daire Başkanlığında onay bekliyor.

YAZLIK DERESİ VE GÜLLE DERESİ ISLAH EDİLECEK

Yine Beldemiz boyunca uzanan Düzce Merkez Boğaziçi Yazlık ve Gülle Derelerinin ıslahı için DSİ 55.Bölge Müdürlüğüne yaptığımız müracaat kabul edildi.  2017 yılı Yatırım Programı ve Uygulama Planına alınarak, 24.000.000,00 TL bedelle Yazlık Deresi; 4405 metre, Gülle deresi 602 metre taşkın koruma kapsamında ıslah edilecek.

İMAR PLANIMIZ ONAY AŞAMASINDA

 Ballar ve Çayırtarla Mahallelerini de dâhil ederek bütüncül olarak revize edilen imar planımız İLBANK tarafından hazırlandı ve Mekânsal Planlama Daire Başkanlığında onay aşamasında. İmar Planımıza istinaden bütüncül olarak hazırlanacak olan kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu projemiz yine İLBANK tarafından uygulamaya alınacak.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...