Yeni Lezzet Durağı: Uçar Restaurant

Yeni Lezzet Durağı: Uçar Restaurant
, Söyleşiler
Düzce’nin yeni lezzet durağı artık hizmette... Düzce Belediyesi Eski Meclis Üyesi Orhan Uçar’ın sahibi olduğu Uçar Restaurant Kültür Mahallesi Mehmet Akif Caddesi Anıtpark karşısında Düzcelilere hizmet vermeye başladı.

Uçar Restaurant hizmete girmesiyle ilgili olarak Oxijen dergisine açıklamalarda bulunan Orhan Uçar, yaptığımız araştırmalarda Düzce’nin böyle bir restauranta ihtiyacı olduğunu gördüklerini söyledi.  

İftarda açığız

Hem mekanımız ferah, hem etin lezzeti çok özel ve en önemlisi her kesimden ailenin bütçesine uygun seçeneklerin olduğu bir mekan yarattıklarını ifade eden Orhan Uçar, Ramazan ayı boyunca hazırladıkları iftar menüsü ile Düzcelilere bir birinden güzel yemekleri tattıracaklarını söyledi.

Biz eti Bolu bölgesinden alıyoruz

Etimizi kendimiz canlı olarak kestirip buraya soğuk bir şekilde getiriyoruz. Etin  bekletilme sürelerine dikkat ederek  işleme o şekilde alıyoruz. Özellikle restoranlarda tüketilen etin hangi yörenden geldiğinin çok önemi var. Biz eti Bolu bölgesinden alıyoruz. Bolu bölgesinde, yaz mevsiminde yaylalarda otlayan hayvanların yediği kekik otunun ete yansıması çok önemli. Zaten etin lezzeti de buradan geliyor. Bu nedenle lokantamızda tükettiğimiz eti almak için Bolu’yu tercih ettik. Müşterilerimizden gelen olumlu tepkiler doğru tercih yaptığımızı gösteriyor.  Ayrıca, alışverişimizi direk üreticiden yaptığımız için bize maliyeti de uygun oluyor. Bu nedenle müşterilerimize uygun fiyatlı yemek verebiliyoruz. 

Ürünlerimizin organik olmasına değer veriyoruz

Lokantamızda müşterilerimize verdiğimiz ürünlerin organik olmasına değer veriyoruz. Ekmeğimizi köy taş fırınında, doğal, buğday ununa hiç bir şekilde karıştırma yapmadan lahana yaprağının üzerine hamurunu koyup bir tepsi gibi yapıp taş fırına atıp pişiriyoruz.Ekmeğimizin lezzeti de oradan geliyor. 

Burada her şey doğal

Ayranda yine köy ayranı. Köy sütünden oluşturuluyor. Önce yoğurt yapılıyor sonra ayran yapıyoruz. Bu da güzel oluyor. Burada müşterilerimize ikramımızda ön plana çıkıyor.  Köy sütüyle oluyor. Hazır ayran kullanmıyoruz. Normal sığır yoğurdu kullanıyoruz. 

İskenderimiz Çok Özel

Lokantamızda  et ağırlıklı menülerimiz çoğunlukta. Ancak,  aynı zamanda restoranımızda sulu yemek çeşitleri ve ızgara çeşitlerimiz de var. İskender döneri kendimiz hazırlayıp servis ediyoruz. Döner etleri kendi etlerimiz ile yapıyoruz. Sulu yemek ve iskenderimizin ustaları Bursa’dan yetişmiş tecrübeye sahipler.  Kebap ve ızgarada çalışan ustalarımız Mersin bölgesinde yetişmişler. Çukurova’nın  bütün ızgara kebap çeşitlerini biliyorlar.

Biz hizmetin en güzelini yapmakta iddialıyız. Bu çalışma sistemimizi devam ettireceğiz. Aynı zamanda bizim tercih edilmememizin sebepleri de mekanın uygun olması. Lezzetin üst düzeyde olacak olması. Fiyatın çok ekonomik olması. Her kesime hitap edebilecek bir fiyatın olması. Biz uzun vade çalışmayı düşünüyoruz.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...