Tatlı Hanzade’de Yenir

Tatlı Hanzade’de Yenir
, Söyleşiler

Tatlı Hanzade’de Yenir

Geleneksel Türk baklavasını Düzce' ye tattıran Hanzade, Baklava çeşitleriyle her geçen gün ününe ün katıyor.Yıllardır lezzetinden ve kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden ürettiği baklava çeşitleri, Antep' in eşsiz boz iç fıstığı, Urfa' ın sade yağı ve Hanzade Baklava & Dondurma' nın maharetiyle hazırlanıyor.

En iyi lezzeti sunmak adına, gelişen teknolojiye rağmen bugün hala her katı tek tek elde açılan baklavalar, el işçiliğinin lezzetle buluştuğu bir zanaat olan Hanzade’nin hikayesini beyden dinleyelim onu Düzce’ya daha yakından tanıtalım istedik.

Şimdi biz babadan gelme bizim işimiz ben 30 senden beri bu işi yapıyorum. İşimin ustalığını yapıyorum. Bizim işin okulu burası, bu işi çalışarak öğreneceksin. Başka türlü tecrübe edinmek mümkün değil.

Babam amcalarım sülalede hepimiz bu işi yapıyoruz. Maraş’tan Antep’ten çıkacak insanlar genellikle baklava, dondurma ve biber işi yaparlar. Antep, Maraş ve Urfa yöresine baktığınızda birbirine yakın kültürler bulurusunuz. Antep baklavası, Maraş dondurması ve Urfa’nın kebabı meşhurdur. Bunların içinde baklava ayrı bir lezzet ayrı bir tattır.

Baklavada malzeme çok önemli mi?

Hakikaten işin püf noktası onlar. Ben Düzce’de bu işi yapıyorum. Unum fıstığım yağım Antep’ten geliyor. Saf yağ dediğimiz tereyağından da iyidir. Tereyağında su vardır baklavaya kullandığımız yağda su yoktur. Kuruyemişçide satılan fıstık ile baklavada kullandığımız fıstıkta %30’a kadar fiyatı fark ediyor. Fıstığın kalitesinden değişiyor. Yemyeşil fıstık vardır. Artı büyük fıstık vardır. Bunlar kalite kalitedir. Kuş lokumu dediğimiz fıstıklar baklavalarda kullandığımız tattır.

 

Piyasa fıstık yerine Bezelye kullanıldığı iddiaları var?

Kokusu lezzeti. Bir fıstığın tadını bilen bilir yani. Kokusuyla lezzetiyle bilinir. Antep’in fıstığı lezzetlidir. Urfa tarafına geçince fıstığın lezzeti düşer. Siirt’ten güzel büyük fıstık çıkar ama kuruyemişçiler için çıkar.

15 liraya da baklava var 60 liraya da, işin sırrı ne?

15 liraya baklava satılıyor. Birinci sınıf tatlıcılara gidildiği zaman anormal bir fiyat farkı var. Malzeme farkı var. Biz Antep’ten özel bir un kullanıyoruz. Bunu 200 liraya alıyorsunuz. Burada yapanlar unu 65 liraya alıyorlar. Normal yağ kullanılıyor. Margarin yağının kilosu 7-8 liraya alıyorlar. Biz yağın kilosunu 38 liraya alıyoruz. Laboratuara sokuyoruz. Karışım var mı yok mu? İyi sonuçlar varsa ondan tatlı yapıyoruz. Sorun yoksa ona göre yapıyoruz. İnsanlar yediği zaman midesine dokunmaması lazım. Bu iş hakikaten incelik isteyen bir iş. Hassas bir iş.

Biz şeker kullanıyoruz onlar mısır şurubu

İkinci faktörde biz şeker kullanıyoruz. Şeker su limon. Bu diğer tarafa döndüğü zaman mısır koçanından yapılan bir şurup kullanıyorlar. Şeker tatlandırıcıları kullanıyorlar. Onları kullandıkları zaman maliyeti düşüyor. Merdiven altı iş yapıyorlar. Çeşitli oyunlarla bunu yapıyorlar. Tercihi iyi yapmak lazım. Tatlıda bir lezzet varsa bir güzellik bir kalite varsa bir fiyat farkı olması lazım. Biz 30 senemizi vermişiz. Askerden gelmiş bir insan 1-2 yıl çalışsa biz tatlıcı olduk diyebiliyor.

Sizin favori baklavanız hangisi?

O kadar enteresan bir şey sordunuz ki. Ben tatlının hangisi sorusuna hepsi derim. Cevizli kıvrıma, , Fıstıklı tatlıya baktığı zaman diğer tatlılardan ikram ettiğim zaman insanlar müşteriler hemen ona yöneliyor. Tatlılarımız ikinci güne kaldığı zaman yumuşuyor. İkinci güne tatlı bırakmıyoruz. Şekerin dışında her hangi bir tatlandırıcı kullandığımız için tatlıyı hemen tüketmek gerekiyor. 52 çeşit tatlımız var. Bunların 30 tanesi her gün çıkıyor. Müşteri potansiyelimiz çok iyi, oturtturdu.

Düzce’de tatlı kültürünü oturttuk

Düzce’de tatlı baklavacıda yenir kültürü yoktu. Biz bunu oturttuk. İş arkadaşlarımız yemeği restaurantta yediği zaman tatlıyı da orada yiyorlardı. Lokantada yemekten sonra gelip hanzade’de tatlıyı yeme kültürü oluşturduk. Şu anda bir tane Düzce’de şubemiz var bir tanede kahraman Maraş’ta şubemiz var. 3 ilde daha şube çalışmalarımız var. Adapazarı Bolu ve Sakarya’da çalışmalar sürüyor. Şu anda lüks pastanelere tatlı veriyoruz. Otobüsle tatlı gönderiyoruz. Kargo ile gönderiyoruz. Şu anda 13 çalışanımız var.

Hijyen bizim için çok önemli

Ben 30 seneden beri çalışıyorum. Bu zaman zarfı içerisinde imalathanelerde uygunsuz ortamlar hijyenik ortam oluşturulmaması gibi sorunlar yaşıyorduk. Bizde sürekli devamlı temiz olsak diyorduk. Bu benim içinde ukdeydi. Hanzade’yi kurunca ilk aklıma gelen satış yerimden üretim hanem daha temiz olması lazımdı. Bunu yaptım. Dışarıya tabelamı astım. Dışarıdan kim gelirse gelsin izleyebilir. Çalışma alanıma girmeden camın arkasından izleyebilir.

 

 

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...