Oto Boyada Çağı Yakalayan Firma

Oto Boyada Çağı Yakalayan Firma
, Söyleşiler
​30 yıldır sanayide oto boya işi yapan Seyfettin Özçelik, eski yöntemlerle boyama sistemlerinin kalktığını artık akrilik sistemle 1 saatte aracın boyandığını ve bir saatte de kuruduğunu belirtti. Sektördeki çırak açığının Çıraklık Eğitim Merkezleri tarafından giderilmeye çalışıldığını belirten Seyfettin Usta, kafan çalışmıyorsa sanayiye git devrinin artık bittiğini belirtti.

30 yıldır sanayide oto boya işi yapan Seyfettin Özçelik, eski yöntemlerle boyama sistemlerinin kalktığını artık akrilik sistemle 1 saatte aracın boyandığını ve bir saatte de kuruduğunu belirtti. Sektördeki çırak açığının Çıraklık Eğitim Merkezleri tarafından giderilmeye çalışıldığını belirten Seyfettin Usta, kafan çalışmıyorsa sanayiye git devrinin artık bittiğini belirtti.

30 yıldır oto boya işi yapıyorum. Dünden bu güne oto boyada çok şey değişti. Selülozik oto boyadan akrilik sisteme geçildi. Şuanda su bazlı sistem yeni başladı. Selülozikte hava kurumalıydı. Akrilik sistemde içine kurutucu ilave ediliyor ve boyanın daha hızlı kuruması sağlanıyor. Su bazlı boyada ise yüzde 50 su giriyor. O da rüzgarla kuruyor. Fırınlı boya oluyor. Şuan en çok kullanılan akrilik sistem.

1 SAATTE BOYUYOR 1 SAATTE KURUTUYORUZ

Özçelik Oto Boya olarak fırın sistemimiz mevcut. Araba komple boyandığında kuruma süresi 1 saat.  Akrilik boya sisteminde arabayı 1 saatte boyayıp 1 saatte de kurutabiliyoruz . Selülozikte yüzde 70 boya kaybı oluyor. Akrilikte ise olmuyor.

ARAÇ BOYAMA ORTALAMA 2 BİN 500 TL

Ortalama binek bir araç, akrilik sistemde boyanacaksa Bin 500 TL boya malzemesi tutuyor. İşçilik ile beraber 2 Bin, 2 Bin 500 arasını buluyor.

ASTAR VE MACUN KALİTESİ BOYA ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Selülozik devri artık bitti. Akrilik sisteme geçiliyor şuanda. Son kat boyadan önce alt işçilik dediğimiz astar ve macundaki kalite boyanın uzun süre gitmesine sebep oluyor. Aracın alüminyumuna göre alt malzeme kullanmak aracın uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

ÖNCE ZIMPARA, SONRA MACUN VE ASTAR EN SON BOYA

Araç boyanacaksa önce zımparalanıyor. Hasarlı bölgelerin alt kısmına girebilecek şekilde o bölgeyi açıyoruz. O bölgede macun ve astar işi yapıyoruz. Diğer bölgelere matlaşmalı sistem yapılıyor. Aracı astara hazırlıyoruz. Astar, sac ile boyayı yapıştırmayı sağlıyor. Boya genelde iki kat oluyor. Metalik boya ile düz boya arasında kat sayısı değişiyor.

KIŞTAN ÖNCE PASTA CİLA YAPILMALI

Kıştan önce arabaya pasta cila yapılması faydalı olur. Biz pasta cila işi de yapıyoruz. Pasta cilayı da bilen ustaya yaptırmak gerekiyor. 200 TL ücrete pasta cila yapıyoruz.

DETERJAN İZİ ARACIN ÜZERİNDE KALIYOR

Pasta cila ufak tırnak çiziklerini kaybediyor. Aracın üzerindeki kiri alıyor. Deterjanla yıkanan araçta, deterjan izi kalıyor, ne kadar durulanırsa durulansın deterjan maddesi boyanın üzerinde kalıyor. Boya beyaz oluyor parlamıyor. O kiri alıyoruz cilayı sürüp üzerine boya koruma sürüyoruz.

FIRÇA DEĞİL SÜNGER, DETERJAN DEĞİL OTO ŞAMPUANI KULLANIN

Araç yıkanırken deterjan kullanılmamalı. Markası belli oto şampuanları var onları kullanmalı. Araca fırça sürülmesini de çok önermiyoruz. Süngerle ve normal suyla yıkanmasını öneriyorum. Daha sonra aracı silmek daha mantıklı.

ARACIN BOYA KODU ÜZERİNDE YAZIYOR

Her aracın boya kodu aracın üzerinde yazıyor. Bir parça boyanacaksa cihaz ile ölçüm yapıyoruz. Renk kodlarını kendimiz de buluyoruz. Gramajlara göre kodları ayarlayarak boya karışımını bulup uyguluyoruz.

DÜZCELİ AÇIK RENKLERİ TERCİH EDİYOR

 Sadece Düzce’ye değil çevre illere de hizmet veriyoruz. Yakın illerden gelen müşterilerimizde oluyor. Düzce’de araç alırken insanlar genellikle açık renkleri daha çok tercih ediyorlar.  

GİYDİRME YAZILARI BOYAYA GEÇEBİLİYOR

Araç kaplama işini önermiyorum. Sökerken boyaya zarar verebiliyor, boyayı kaldırabiliyor. Bazen reklam yazıları aracın boyasına işleyebiliyor. Pasta cilayla da çıkmıyor. İlla boyanması gerekiyor.

KAFAN ÇALIŞMIYORSA SANAYİYE GİT DEVRİ BİTTİ

Piyasada çırak açığı var. Şimdiki gençler ben bu boyanın içine girmem diyor. Bu işin eğitimi çıraklık eğitim merkezinde veriliyor. Önce buraya gelip sonra oraya gitmesi gerekiyor. Kafan çalışmıyorsa doğru sanayiye git devri artık bitti.

ARAÇLAR VAROLDUKÇA BU SEKTÖRLER ÖLMEZ

Boya sektörü ölmeyecek bir sektör. Araba var olduğu sürece boyaya da ihtiyaç olacak. Kaporta, elektrikçi, boyacı. Araçlar var olduğu sürece var olacak sektörlerdir.

İŞİ EHLİNE VERSİNLER

Yeni araçlarda işi bilen ustalara gitmek gerekiyor. Araç sahipleri sanayide gelişmiş, yetişmiş ustaları tercih etsinler. İşi ehline versinler. O zaman araç ve müşteri kazanır.

ARAÇ BOYALIYSA KAZA YAPTIĞI DÜŞÜNÜLÜR

İnsanlarda boya takıntısı olmamalı. Genelde boya yapıldığında aracın kaza yaptığı için boyandığı düşünülür. Bu yanlıştır. Bazı araç sahipleri en küçük çizikleri bile boyatıyor. Düzgün ve iyi bir usta tarafından yapılmış boyaysa sıkıntı olmaz.   

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...