DOĞRU KİŞİYE DOĞRU ARABAYI SATMAK GEREKİR

DOĞRU KİŞİYE DOĞRU ARABAYI SATMAK GEREKİR
, Söyleşiler
18 yılıdır Hızel Otomotiv’de Satış Müdürü olarak görev yapan Yunus Özçelik, doğru kişiye doğru arabayı satabilmenin, müşteri memnuniyetini arttırdığını belirterek, Hızel Otomotiv ve Toyota’nın Düzce’de neden tercih edildiğini, hibrit araçların yapısını ve kullanımlarını, hangi modelde hibrit motorların bulunduğunu anlattı.

18 yılıdır Hızel Otomotiv’de Satış Müdürü olarak görev yapan Yunus Özçelik, doğru kişiye doğru arabayı satabilmenin, müşteri memnuniyetini arttırdığını belirterek, Hızel Otomotiv ve Toyota’nın Düzce’de neden tercih edildiğini, hibrit araçların yapısını ve kullanımlarını, hangi modelde hibrit motorların bulunduğunu anlattı.

1999’dan bu yana Hızel Otomotiv’de çalışıyorum. Satış müdürüyüm. Uzun yıllardır buradayım. Hızel Otomotiv 95’ten bu yana Toyota bayisi olarak çalışmaya devam ediyor.

DÜZCE’DE YÜZDE 20 VE 30 ARASI PAZAR PAYINA SAHİBİZ

Düzce’deki Toyota için ilk plaza deneyimi biziz. Yapılan araştırmalara göre son 5 yıldır Düzce’de yüzde 20 ve 30 arası pazar payına sahibiz. Pazar payımız Yüzde 20’nin altına hiç düşmedi. Düzce’de 10 araba satılıyorsa 2 veya 3 ünü biz satıyor görünüyoruz. Bu yeterlimi değil bizce gönlümüz yüzde 30-40’lara çıkaralım istiyoruz. Elimizden geldiği kadar çalışmalara devam ediyoruz.


ÖTV İNSANLARI PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLEDİ

ÖTV’ler bizi etkiledi çünkü insanlar hem psikolojik hem ekonomik olarak etkilendiler.Aralık ayında çok daha fazla satış bekliyorduk. İnsanlar ÖTV’yi duyduktan sonra harcamalarını öne çektiler. Aralık ayında tüm otomotiv sektöründe bir daralma söz konusu. Kasım ayında da buna bağlı bir artış oldu.

CHR TÜRKİYE’DE ÜRETİLİP DÜNYAYA SATILIYOR

Toyota olarak Türkiye’de üretilen CHR diye bir modelimiz var. Türkiye’de üretilip dünyaya satılıyor. Bunlarda iki motor var. Birinci motor 1.2 turbo motor, ikincisi ise 1.8 hibrit motor. Seri üretimine başlandı. Buradan tüm dünyaya ihraç ediliyor. HYBRİT teknolojisinde aracın üzerinde iki motor mevcut araçta hem elektrik hem benzinli motor var Araç üzerinde iki motor aynı anda devrede. Bu aracın özelliği aslında sadece yakıt tüketimi değil, çevreyi korumak için çıkan bir model. Co2 salınımını sıfıra kadar indirebiliyor.

HİBRİTİN ÖNCÜSÜ TOYOTA

Hibrit teknolojisini ilk geliştiren marka olan Toyota, bu teknolojiyi seri üretimde de kullanan ilk marka olmuştur. İlk seri üretim hibrit otomobilinin piyasaya sunulduğu 1997 yılından bugüne kadar geçen 19 yılda gerçekleştirilen ve toplam 9 milyonu aşan rekor hibrit otomobil satışıyla bu teknolojinin tüm dünyada benimsenmesini sağlamıştır.Prius ile başlayan hibrit otomobil başarısı, Toyota’nın diğer birçok segmentteki otomobillerinde de kullanılmaya başlamıştır. Zaman içinde önemli bir ilk daha gerçekleştirilmiş, B segmentindeki ilk ve tek hibrit model olan Yaris Hybrid 2012 yılında pazara sunulmuştur.Yaris Hybrid 2013 yılında tüm Avrupa’da 50 bin satış adedi ile büyük bir başarıya imza atmış, sonrasında piyasaya sunulan Auris Hybrid ve Auris Touring Sports Hybrid modelleriyle de Toyota hibrit satışlarındaki başarısını sürdürmüştür. Şu an Avrupa’da 6 farklı hibrit modeli satılmaktadır ve bu rakam yeni eklenen versiyonlar ile artmaya devam etmektedir.Hibrit teknolojisi markanın dünyada ve Avrupa’da büyümesinin ana unsuru olarak görülmekte olup, hem teknolojisine hem de iletişim çalışmalarına büyük kaynaklar ayrılmaktadır.Toyota’nın uzun yıllardır hibrit ve çevreci teknolojilere yaptığı yatırımlar, 11. kez üst üste dünyanın en değerli otomotiv markası seçilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Türkiyede Yaris 1,5 Hybrid CHR 1.8 Hybrid Prius 1.8Hybrid ve RAV4 2.5 Hybrid satışı devam etmekte olan modellerimiz 2017 ise belki buna auris de eklenebilir.

 

HYBRİD LERE ÖZEL YENİ ÖTV’DÜZENLEMESİ İLE FİYATLAR 25-30 BİN GERİ ÇEKİLDİ

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1800 CC'yi geçmeyenlerden ÖTV matrahı 50 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 50 bin lirayı aşıp 80 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak hesaplanacak. Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2000 ile 2500 CC arasında olanlardan ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 ÖTV alınacak. Daha öncesi için bakıldığında ötv matrahına bakılmaksızın bir vergi dilimi söz konusu idi yeni düzenleme ile özellikle bizde mevcut olan 1.8 hybrit ve 2.5 hybrit motorlarda 25-30 tl arası bir indirim gelmiş oldu Bu düzenlemeden önce 1600 -2000 cc aracın ötv si %90 2001 cc üstü olan aracın ötv si %145 idi hiybrid araçlarda düzenleme öncesi bu şekilde vergilendiriliyordu

TAM ELEKTRİKLİ MOTORU ŞARJ ETMEK İÇİN NÜKLEER SANTRALLER GERİKİYOR

İnsanlarda bir yanılgı söz konusu. Elektirikli araçlarda bir tam elektrikli motorlar bir de yarı elektrikli yani hiybrid motorlar var. Çevresel etki olarak bakıldığında tam elektrikli motorun çevreye verdiği zararla normal motorun verdiği zarar aynıdır. Tam elektrikli aracı şarj etmek için nükleer santrallere ihtiyaç var. Elektriğin üretilmesi de çevreye zarar verdiği için detaya indiğinizde çevreye verdiğiniz zarar aynı oluyor. Hiybrit lerde ise araç giderken kendi kendine yetecek elektriği ürettiği için oradaki çevresel zarar minumum düzeyde kalır.

DİZEL MOTOR DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK

Dünyanın geleceğinde hibrit motor var ve bunun gibi çevreye duyarlı motorlar olacak. Birkaç yıla kadar dizel araç diye bir şey kalmayacak. Dizelin hem çevresel etkisinden dolayı, hem de sürekli yenilemesi gerektiği için otomotiv sektörüne maliyeti de yükseldi. Önümüzdeki 10 yıl içinde dizel araçların kalacağını sanmıyorum. Almanya da bile 2030 yılında ülkede dizel ve benzinli motor satışı yasaklanıyor

DİZEL VE HİBRİT ARAÇLARIN MALİYETİ AYNI

Dizel bir arabanın maliyeti ne kadarsa hibritin de maliyeti o kadar.Hybrid araçlarda İki motorda aynı anda devrede oluyor. Araba 99 beygiri üretmek için iki farklı motor birden çalışıyor. Güç istendiğinde benzinli motor devreye giriyor, güç istenmediğinde elektriğe geçiyor. Şehir içinde daha çok elektrikli motor devrede oluyor.

1600 CC 40 BİN LİRALIK BİR ARABA VERGİLERİYLE BİRLİKTE 71.650 TL OLUYOR

Otomotiv sektörü için çok ciddi rakamlardan bahsediyoruz ama kazandığımız rakamlar çok komik oluyor. Bu konuşulurken aslında konuştuğumuz rakamları biz konuşmuyoruz. 40 bin TL’lik bir araba düşünün faturası 40 bin lirayken vergileriyle birlikte 71.650 TL ye geliyor.

TÜRKİYE’DE ARABA FİYATLARI DEĞERİNİN ÇOK ÜZERİNDE

Türkiye’de vergilerden dolayı inanılmaz yüksek rakamlara araba alıyoruz.Araçları Değerinin çok üzerinde alıyoruz. Avrupa’da bir çok ülkede vergi sistemi Co2 emisyon değerine göre düzenlenirken. Bizde hala motor hacmine ve ötv matrahına göre şekilleniyor . Araçları vergi yükünden dolayı yüksek rakamlara alınca 70 bin lira verdim, az yaksın, hızlı gitsin, içeri ses vermesin istiyoruz, ama öyle olmuyor. Bu durum her iki taraf için de zor. Biz bunları müşterilerimize anlatmaya çalışıyoruz ve insanların memnun olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bir araba almak ceket almak gibi olmuyor , beğenmediğinizde çıkarıp bir kenara koyamıyorsunuz arabayı bunun maliyeti size minumum markaya göre 5-6 bin liraları buluyor.

TİCARİ ARAÇ SATMADIĞIMIZ İÇİN ÇOK ETKİLENMEDİK

Bizde genelde binek araba var. Müşteri portföyümüz gelir düzeyi belli düzeyin üstüne çıkan kişiler. Esnafla ilgili müşteri portföyümüz biraz az. Düzce’deki firmalara baktığımızda en az etkilenen biziz. Ticari araç satanlara gittiğinizde durumları biraz daha zor. Çünkü ticaret 2016 yılında yaşanan olaylardan ötürü çok etkilendi.

 

2016 YILINDA EN ÇOK COROLLA SATTIK

2016 yılı içinde en çok Corolla marka aracımız satıldı. Toyota’nın Türkiye’deki pazar payı yüzde 6-7 gibi, Düzce’de biz yüzde 20 ve 30 gibi bir il Pazar payına sahibiz ve pazar payı olarak iyi dururumdayız. Bu doğru kişiye doğru arabayı satmakla alakalı.

ARAÇ ALACAKLAR MUTLAKA TEST SÜRÜŞÜ YAPMALI

Gelen insanlara nasıl bir satış deneyimi yaşatıyorsanız onu bir süre sonra karşınızda görüyorsunuz. Müşterinin yerine kendimizi koyarak işimizi yapmaya çalışıyoruz. Araç alacak olanlar için en önemli önerim alacakları araçla mutlaka test sürüşü yapsınlar.  

TEK SEFERDE DOĞRU İŞLEM İÇİN YETKİLİ SERVİSLER TERCİH EDİLMELİ

İnsanlar tek seferde doğru işlemi istiyorsalar yetkili servisleri tercih etmeliler. Servise geldiklerinde yanlışlıkla çırak yağ tıpasını gevşek sıktığında, motor patlarsa servise gelip yaptırabilirsiniz ama sanayide sistem böyle işlemiyor.  

FİYATLAR DA YAPILAN İŞLEMDE FARKLI

Evet servisin ve sanayinin maliyeti çok farklı. Karşılama oranları da önemli. Aynı yağ koyulabilir ama usta ne şekilde koyuyor, hangi titizlikle koyuyor bu da çok önemli.

ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

2016’yı ülke olarak hatırlamak istemiyoruz. İşle alakalı değil, daha çok gelecekle ilgili kaygılarımız oldu. Bizim geleceğimiz çok önemli değil ama çocuklarımızın geleceği için kaygılandık hepimiz. Kolay atlatacağımızı düşünmüyorum, zor bir süreçten geçiyoruz.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...