"Kadınlar İş Hayatında Daha Çok Ön Plana Çıkmalı"

, Söyleşiler
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ilimizin genç ve başarılı bayan işletmecilerinden WAGE GROUP ortaklarından Seda Ataseven'le görüştük.

SEDA ATASEVEN KİMDİR?

“1989 Sakarya Karasu doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Akçakoca'da bitirdim.  Ankara Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Ankara'da işe başladım ve 2 yıl çalıştım. Bu süre zarfında 10 ay KOSGEB'le ilgili danışmanlık firmasında çalıştım. Nisan 2013'de Akçakoca'da KOSGEB'le ilgili kendi danışmanlık ofisimi kurdum ve eğitim seminerlerini vermeye başladım. 6 ay önce de eşimle birlikte WAGE GROUP'u kurduk.  Genç MÜSİAD ve TSO Kadın Girişimciler Kurulu üyesiyim.

 

WAGE'NİN ANLAMI NEDİR? 

Wage'nin kelime anlamı para ve finanstır. Biz de firma olarak iş dünyası ile ilgili hizmet verdiğimiz için firmamıza Wage Group ismini koyduk.

 

FİRMANIZ HANGİ ALANLARDA HİZMET VERİYOR?

Bizim ana konumuz iş kurmak isteyen kişilere yol göstermektir. İnsanlar iş fikri ve projeyle bize geliyor. Biz de eğitim, teşvik, hukuk, maliye ile ilgili konularda kendilerine destek oluyoruz. İş fikrini nasıl değerlendirecekler?  Yapmayı düşündükleri iş Düzce'de yapılabilir mi? Ne kadar kar edebilecekler? Ne kadar vergi ödeyecekler? Gibi konularda pazar araştırmaları yapıyor ve danışmanlık hizmeti veriyoruz.  Ayrıca MÜSİAD'la işbirliği halinde KOSGEB'le ilgili eğitim veriyoruz. Eğitim süresi 9 gündür ve ücretsizdir. 9 günlük kursa ilaveten de kendini daha fazla geliştirmek isteyenlere de ek modüller hazırlıyoruz. Yalnız söz konusu ilave paketler ücrete tabidir...

DİYELİM Kİ KİŞİNİN MEVCUT BİR İŞİ VAR VE KOSGEB KREDİLERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYOR? BU MÜMKÜN MÜ? YOKSA YENİ İŞLETME AÇMAK ŞART MI?

2015 yılında çıkan bir yasaya göre KOSGEB kredilerine ilave birtakım şartlar getirildi. Zira söz konusu desteklerde suistimaller yaşanınca devlet kendini korumak için ek tedbirler almak zorunda kalıyor. Örneğin 10 yıllık bir firma açılış ve kapanış yaparak KOSGEB'den destek almaya kalkıyor. Bu da desteğin amacına aykırıdır. Eğer gerçek kişi işletmeniz varsa, faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili 1 yıl destek almanız mümkün değil. Tabi sektör değiştirirseniz yeni gireceğiniz işkoluyla ilgili eğitim almak zorundasınız. Ancak diyelim ki bir şirket ortağısınız, bu durumda ortağı olduğunuz şirketin bulunduğu işkolunda şahıs işletmesi açabilir ve destek için müracaat edebilirsiniz.  

 

GENÇ BİR BAYAN İŞLETMECİ OLMANIN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Hem bayan olmanın, hem genç olmanın zorlukları var tabii. Firmamız daha çok bilirkişi konumunda olduğu için, gençseniz toplumda tecrübesizlik olarak algılanıyor. Mesela bazı görüşmelerimde  “Bana yaşın kaç?” Sorusunu soranlar oldu... Toplumumuzda bir şeyler yapmaya çalıştığınız zaman engelleyenler çok oluyor. Ama o işi başardığınızda da insanlar sizin yanınızda oluyor. Mesela gençseniz iş hayatına atıldığınız zaman yeterli referansınız olmadığı için zorluklarla karşılaşabiliyorsunuz. Ben işe Home Ofis olarak başlamıştım. Düzce'de daha önce çalışmadığım için mecburen Ankara'dan referans gösterebiliyordum.  Bu insanlara uzak geliyordu.  Avantajları ise Düzce'de bayan işletmeciye karşı insanlar daha pozitif bir yaklaşım sergiliyorlar. 

 

İŞ HAYATINA ATILIRKEN KİMLER SİZE DESTEK OLDU?

Daha çok arkadaşlarımdan destek gördüm. Özellikle de Genç MÜSİAD'daki arkadaşlarımdan. Ailem, genç olduğum için korumak amaçlı “tecrüben yok, rahat iş bul” şeklinde yaklaşımlarda bulundu. Ama ben; “Henüz gencim, kaybedecek hiç bir şeyim yok” diye düşündüm ve cesaret ederek işimi kurdum... Şimdi “iyikide o gün öyle düşünmüşüm” diyorum. Zira bugünkü yaşam standardınız, dün verdiğiniz kararların sonucudur.  Yani bugünler dünlerin eseridir.

DÜZCE'DE BAYAN İŞLETMECİLERİN DURUMU NEDİR?

“Düzce'de bayanlarımız daha çok kendilerine kolay işler seçiyor, zorluklardan kaçıyor. Örneğin ben aynı zamanda Düzce TSO'da Kadın Girişimciler Kurulu'ndayım, halen eksik üyelerimiz var. Düzce'de kadın girişimci sayısı çok az. Maalesef toplumsal alışkanlıklar nedeniyle kadınlarımız çalışma hayatında çok az yer alıyorlar. Halk olarak daha çok  “Masa başı işim olsun, maaşım garanti olsun”  istiyoruz. Erkekler açısından da böyle... Hal böyle olunca girişimcilikte kadınlar ikinci planda kalıyor. Örneğin bize bilgi almak için gelen kadınların çoğu eğitim aşamasına dahi gelemedi. Eğitim alanlardan da işletme kuranlar çok az. Örneğin ben kendi firmamı kurmak istediğimde “Uğraşma, sana bir fabrikada iş bulalım” diyenler oldu. Bence kadınların iş hayatında Düzce'de rahatsız olmasına gerek yok... Ön plana çıkmalılar. Daha aktif olurlarsa, toplumda kendilerine daha çok yer bulurlar. Dışarıdan gelen bir insan olarak ben başarılı olduysam,  Düzce'de yaşayanlar olarak başarılı olmamaları için hiçbir neden yok.

 

PEKİ KADINLARIN TOPLUMDA BİRÇOK ALANDA GERİDE KALMALARININ NEDENİ NEDİR? 

Bakın bütün erkekler bir kadın tarafından yetiştiriliyor. Geçen gün bir yazı okumuştum. Kadınlar 

toplumda ikinci plana itildikçe, erkek çocuğunu daha ön plana çıkarma gayreti içinde olduğu ifade ediliyordu. Bence her ne yaşıyorsanız, erkek çocuğunuzun bunları yaşatmaması için bir anne olarak en iyi şekilde yetiştirmeniz lazım. Toplumumuzda kadının ikinci plana itilmesinde erkekler kadar kadınlar da suçlu. Bastırılmış kadınlar erkek çocuklarının arkasına saklanıyorlar.

 

HEDEFLERİNİZ NEDİR?

Henüz 6 aylık firmayız. Kuruluştaki hedeflerimiz firmamızı bir merkez haline getirmek. Biz istiyoruz ki insanlar buraya geldiğinde bütün işlerini halletsin. Sadece kendi işini yapsın, gerisini biz halledelim. Örneğin, muhasebe, hukuk, web sitesi gibi... Şu an birkaç eksik noktamız var. Çözüm ortaklarımızı tamamlamaya çalışıyoruz. Biz ortaklığa açık bir firmayız. İlerde Sakarya, İzmit gibi şehirlere şubeler açmak istiyoruz. İnsanlar firmamıza geldiğinde ilgili departmana yönlendirilsin ve işi en iyi şekilde çözülsün, kısacası ofise girdiğinde her şey hallolsun istiyoruz. 

 

İLAVE EDECEĞİNİZ HUSUSLAR NELERDİR?

Dileğimiz daha çok kadın girişimcinin olması. Kadınlarımızın her alanda söz sahibi olmalarını arzu ediyoruz. Bu vesile ile bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...