Ekmeğini Tarladan Pazardan Çıkaranlar!

Ekmeğini Tarladan Pazardan Çıkaranlar!
, Söyleşiler
Yıllardır Düzce’de pazara gelen Mediha abla ve eşi Erol ağabey pazar alanının girişinde gülerek karşılıyor bizi. İkisi de güler yüzlü, hoş sohbetli insanlar. Konuğumuzla,pazarcılık yapmanın zorluklarını, aynı zamanda hem kadın manav hem anne hem eş olmanın yarattığı zorlukları konuştuk.

“Pazarcılık Zor Meslek Ama Ekmek Parası ”

Pazarda sattıkları meyve ve sebzelerle geçimini sağlamaya çalışan Mediha ve Erol çifti, kışın soğuğundatezgâhlarının arkasında yaktıkları tüple ısınmaya çalışıyor. Pazarda tezgahlarına doldurdukları ürünlerle satış yapmaya çalışan çift, bir yandan da soğuk hava ile mücadele ediyor. Kış mevsiminde satış yapmanın zorluklarını yaşayan Mediha abla ve eşi, sabahın erken saatlerinde kurdukları tezgâhlarıyla ekmek kazanmaya çalışıyor. Kış, ekonomiyi durduruyor. Gündüzleri zaman zaman sıfırın altında -4 dereceyi bulan soğuk havada çalışırken, giydikleri kalın giysilere rağmen el ve ayaklarının üşümesine engel olmuyor.Yine de hayat kavgası, ekmek parası diyerek çalışıyor. Bir yandan satış yaparken Mediha ablaya sorularımızı yöneltiyoruz.

Ne zamandır pazarcılık yapıyorsunuz?

Senelerdir pazarcılık yapıyoruz eşimle. Beş seneden beride buraya, Perşembe pazarına geliyoruz. Hayat müşterek, eşimle birlikte buradayız. Haftanın bazı günlerinde başla yerlerde tezgâh açıyoruz. Cumartesi pazarına gidiyoruz. Salı pazarına çıkıyoruz. Salı pazarıÇoban mevkiinde kalıyor. Cumartesi pazarı da Beyköy yolu üzerinde Küçüksuyunorada kalıyor. Aracımız var onunla taşıyoruz eşyaları. Yazın yine sorun olmuyor ama havalar soğuk şimdi zorlanıyoruz. Soba falan yakamıyoruz. Küçük tüpümüz var onunla ısınmaya çalışıyoruz. 

Kaçta kalkıyorsunuz pazara geleceğiniz zaman?

Her sabah saat 3’te 4’te kalkıyoruz. Ürünlerimizi aracımıza yüklüyoruz, sonrasında ahırımıza bakmak zorundayız çünkü evde hayvanımız var. Sabahları mutlaka inekleri sağıp geliyoruz buraya. 

Kazancınız nasıl?

Allah bereket versin. Yeter yetmez işte. Kazandıklarımızla geçinmeye çalışıyoruz. Zamanla büyük marketler yüzünden Pazar eski kültürünü kaybetse de devamlı müşterilerimiz pazara gelmeye devam ediyor.Onlar sayesinde geçinip gidiyoruz. 

Okuyan çocuğunuz var mı?

Çocuklarımızı okutamadık. 5 çocuğumun da hepsi büyüdü, evlendi şimdi de çalışıyor. Biri aşçı oldu, biri fabrikada çalışıyor. Kızlar gelin gitti. Biz karı koca baş başa kaldık. 11 tane de torunumuz var.

Sattığınız ürünleri siz mi ekip topluyorsunuz?

Bahçemiz var yetiştirdiğimiz ürünleri toplayarak pazarda satıyoruz. Ürünleri yetiştirdiğimiz gibi biz topluyoruz. Tereyağını da baktığımız hayvanların sütünden yapıyoruz.

Tek başınıza pazara geldiğiniz oldu mu? Yoksa hep eşinizle mi pazara geldiniz?

Beraber geliyoruz. Yalnız gelemem. Ürünleri taşımaya ve araca yüklemeye eşim yardım ediyor. Eşim olmadan hiç tezgâh açmadım ama eğer olmadığı bir gün açsaydım,bir işi olsa kendim tezgah açarım. Bir sıkıntı yaşamayız. 

Pazarda herhangi bir sorunla karşılaşıyor musunuz?

Hiçbir sorunumuz yok. Burada diğer tezgâh açan arkadaşlarla gayet iyi anlaşıyoruz. Herhangi bir ihtiyacımız olduğunda yardımlaşan insanlar var burada. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...