Düzce Tarihinin İlk Kadın Mutarı : Hanife Gür

Düzce Tarihinin İlk Kadın Mutarı : Hanife Gür
, Söyleşiler
Kendini işine adamış, sorumluluğunu aldığı mahallenin ihtiyaçlarını her şeyden önce tutan bir muhtar Hanife Hanım. Yoğun programından bize vakit ayırarak röportajımızı gerçekleştirdik.

Hanife Hanım bizi muhtarlık binasının yer aldığı bahçe girişinde karşılıyor. Yüzünde yer alan sıcak gülümseme ile samimiyeti bizi hemen sarıp sarmaladı. Bizimle ilgilenirken aynı zamanda muhtarlığa gelen kişilerin işlerini de vakit kaybetmeden gerçekleştiriyor. İşlerini halledip tekrar bize dönerek "Muhtarlık sadece mühürden ibaret değil" diyor ciddi bir yüz ifadesiyle. Ardından sorularımızı sormaya başlıyoruz.

Hanife Hanım Kendinizden Biraz Bahseder Misiniz?

Ben Düzce’de bu mahallede doğdum. Bu mahallenin adı daha önce Karaca Hacı Musa Köyü idi. 1998 yılında yapılan referandumla Kara Hacı Musa Mahallesi adını aldık. Referandumla köyden mahalle statüsüne geçerken mahalle sakinleri ortak bir karar aldı. Geçmişte Muhtarlık alanı dahil okullar bölümü mera idi. Bu meranın eğitim yuvasına dönüştürülmesi hususunda ortak kararla Bolu iline bağlı iken Valiliğe tebliğ edildi. Okulların yapımına, ardından eğitime başlandı. 1999 depreminden sonra okulların ismi değişti. Gerçi değişmesinin pekte bir önemi yok. Asıl önemli olan eğitimin bizim mahallemizde veriliyor olması. Son zamanlarda yeni okullar ve ilaveler yapıldı. Bizim mahallemiz şuan Düzce’nin gözbebeği mahallelerinden biri oldu. Bu mahallede doğup büyüdüğüm ve muhtar olduğum için çok mutluyum. İyi ki bu mahallede doğmuşum. İlkokul ve liseyi Düzce’de okudum. 1978 Düzce Lisesi mezunuyum. hayatım çalışmakla geçti. Yaş grubu 30 ile 65 arasında kalabalık bir ailenin ferdiyim. Ailem cıvıl cıvıl, bereket, saygı, sevgi, neşe evimizde. Ailem esnaftı. Sanırım bu durum ruhumuza işlemiş. Liseyi bitirdikten sonra uzun yıllar esnaflık yaptım. Esnaf teşkilatlarında önemli görevler aldım. Bir dönem Pazarcı Esnafı Başkanlığı yaptım. O dönemde bana “Hanife abla gel bizim başkanımız ol. Bizi yönlendir” demişlerdi. “Bu pazar yerini en iyi şekilde kullanalım. Bir zahmet eziyet çekmeyelim.” Cahil denen o kesim elimden tutup beni oraya oturttu. Aslında erkek egemenliği yok kadın yeter ki azmetsin. Bu yürek ve cesaret işi. 

Muhtarlık Serüveniniz Nasıl Başladı?

2009 yerel seçimlerinde muhtarlık seçimlerine girdim ve muhtar oldum. İyi ki muhtar oldum. Kadın olarak yönetici konumunda yer almak, erkeğin egemen olduğu bir ortamın içine girmek gerçekten 80’li yıllarda büyük bir işti. Üstelik o tarihte Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı kadındı. Genelde mahallemizde çalışan insanlarımız, eğitim camiasında görev alan insanlar ve gençlerin de iyi eğitim almış olmaları sayesinde belki aldığım kararı objektif gözle gördüler. Evlerdeki sohbetler arasında kendini ifade etme şeklinden etkilenip sana olan güvenleri daha da artıyor. Bu kişi beni savunabilir diye düşünüyorlar. Muhtarlıkta anlattığım zaman beni dinleyebilecek, evrak geldiğinde sahip çıkabilecek, fakiri fukarayı kollayacak, adaletli davranacak kişi olsun istediler ve sen olacaksın dediler. Onların bana sürekli teklif etmelerinden dolayı bir kadın olarak gurur duydum ve neden olmasın dedim. Seçime az bir süre kalmıştı. Ben de kararımı verdim. Çevremde geniş, yönetici vasfında çok tanıdığım var. Neden mahalleme bu güzel hizmeti sunmayım dedim. Seçimlere 3-4 ay kala kendi beynimde muhtar olacağım dedim ve girdim.

Muhtar Olarak Seçildiğinizde İnsanların Tepkileri Nasıldı?

İlk dönem adaylığımda erkek muhtar vardı. Ben muhtarlığı erkek muhtardan aldım. O tarihte benden başka kadın muhtar adayı yoktu. İlk ve tek olarak o dönemde kadın muhtarı oldum. 2013’te yapılan seçimlerde STK’lar ile çok hızlı bir şekilde mahalleme ne katabilirim peşindeyken aynı zamanda kadının adı olsun diye Kent Konseyi Kadın Meclisine Muhtarlar Derneğine önerin dedim. Otomatik olarak tek kadın muhtar olduğum için Kent Konseyi Kadın Meclisinin yönetimine girdim. Diğer STK’lı arkadaşlarla istişarede bulunduk. Mahallelerde kadın muhtar adayları olsun istedik ve 2013 seçimlerinde 41 kadın aday çıktı. Kadınların sosyal hayatta ve siyasette yer almasını istediğimiz ve anaç ruhuyla hizmet vermesi için kadınları desteklediğimizi ifade ettik. Erkek muhtar adayları da gönül koymadı. Düzce Hasanlar Köyü Muhtarı İlknur Günal muhtar oldu. Bu dönem benim ikinci dönemim.

Kadın Muhtarlarla Görüşüyor Musunuz?

Şu an Düzce’de benden başka Hasanlar Köyü muhtarı İlknur Hanım var. Başka kadın muhtar yer almıyor. Tabi şimdilik. İlknur Hanım ile çok sık görüşüyoruz. Her gün telefon trafiği yapıyoruz. Yeni seçildiği zaman çok fazla yardımcı olduk. Çok akıllı bir kadın, iş yeri çalıştırıyor. Muhtar olduğu tarihten bu yana köyüne çok şeyler kattı. Köyde hizmet etmek daha zor, çalışmalarından dolayı kendisini kutluyorum. Yıllardır yapılmayan işleri yapıyor. Nice mahallelerde İlknur ve Hanife Hanımlar çıksın istiyorum. 

Muhtarlığın zor yönleri var mı?

Bizim de eksiklerimiz vardır. Birini kırıp üzdüğümüzde hatayı telafi edebiliriz. Hata yapmamaya özen gösteriyoruz. En basiti telefona bile cevap vermeme lüksümüz yok. 7/24 evimizin ve bahçemizin kapısı açık. Kişiyi sevseniz de sevmeseniz de muhtar olduğunuz için o kişiye hizmet etmek zorundasınız. İşiniz ve aile hayatınızı ayrı tutmayı bilmelisiniz. Benim kimseye küskünlüğüm, kırgınlığım olamaz. Her şeyde neden niçin sebep ilişkisine bağlarım. Bire bir karşılıklı konuşarak doğru yolu bulmaya çalışırım. Ben bu şekilde yaptığımda başarının geldiğine inanıyorum. O yüzden dengeyi çok iyi tutmaya, günü çok iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. 

Kadın Olmanız Size Dezavantaj Yaşattı mı?

Bu konuyla ilgili unutamadığım bir anım var. Yeni muhtar olduğum zaman 2011 yılı gibiydi. Bir beyefendi gelmişti. Eğitimli olduğu da belliydi. Bir yazı istedi. O tarihte internetim yoktu. İnternet yok az beklerseniz veya kimlik numaranızı veriniz ben onu çıkartayım dedim. Hemen internet olan bir yere geçerim ve size teslim ederim dedim. Adam masaya vurarak “Kadından muhtar olursa böyle olur, bahane buluyorsunuz hemen” dedi. Bu çok enteresandı.

Bir başka anımda zihnimde yer edindi. Bir tebliğ vardı. Bir bey tebliği aldı gitti. İki gün sonra eşi geldi tebliği almak istedi. Baktım ve eşinin tebliğ aldığını söyledim. Kadın hemen eşini aradı. Adamında konuştuğunu duyuyorum o da almadığını söylüyor. 10 dakika içinde adam gelip kapıyı kıracakmış gibi açarak “Muhtar Hanım muhtarlığını bil” dedi. Elini kolunu sallayarak masayı tekmeledi. “Kadından muhtar olursa böyle olur” şeklinde bağırıp, çağırıp gitti. Sonra düşündüm de mektup bir icra mektubuydu sanırım. Keşke kadına mektup gelmedi, geldiğinde haber veririm deseydim. Olayı kolaylaştırsaydım, aile tartışmasına döndürmeseydim diye düşündüm. O an da pratik zekalı olamadım ve daha sonra da çok üzüldüm. 3-4 gün sonra adam geldi ve özür diledi, “Muhtar Hanım bir arkadaşıma kefillik yapmıştım. O da borcunu ödemediği için icra geldi. Eşimle de yeni barışmıştık. Onun yanında bir şey diyemedim” dedi. Bu şekilde olayı tatlıya bağladık.

2 Dönemdir Muhtarlık Yaptığınızı Belirttiniz Ne Tür Çalışmalar Gerçekleştirdiniz?

Muhtar olduğumda camimizin, okullarımızın durumu kötüydü. Takibi gereken işleri STK’ların yardımıyla eksiklerimizi giderdik. Mahallemizde doğalgazımız yoktu. Her yere doğalgaz çektirdik. Yollar asfaltlandı. Muhtar olduğum andan bu zamana hep eğitime önem verdim. Önceden 3 okul vardı mahallemizde şu an 10 okulumuz var. Ayrıca 2 halk eğitimi kursumuz, bir de Kur’an kursumuz var. Kadınlar el emeği işler yapsınlar istiyoruz. Bu emeklerini satabilecekleri bir yer düşünüyoruz. Güzel projelerimiz var. Mahallemizde felç geçirmiş bir ağabeyimiz var. Yoğun tedaviye ihtiyacı var. Sosyal yardımlaşmaya ev için müracaat ettim. Ev için destek çıkacaklarını, önce temeli atmamızı gerisini halledeceklerini belirttiler. Hemen arkadaşlarımla irtibata geçtim. Müteahhit arkadaşlarımla dosyaları hazırladık ve bu kişiler bir kuruş para almadan, belediye bazındaki masrafları karşıladılar. Memur-Sen ve diğer sitelerdeki arkadaşlarımız nakdi yardımda bulundu. İnşaat malzemecisine giderek demir parası yatırdık. Yüz metrekare evimiz olacak inşallah. Bir an önce evi yapmayı ve komşularımızı yerleştirmek istiyoruz. Umarım bu yazıyı başka hayırseverler de okur ve bu aileye destek olur. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...