Bayan Kuaförleri: Lisanssız Psikologlar

Bayan Kuaförleri: Lisanssız Psikologlar
, Söyleşiler
Yasemin Hanım 18 yıldır Düzce’de bayan kuaförlüğü yapıyor. Sadece saçlara, dış görünüşe müdahale etmenin dışında o aslında kadınların lisansız psikologu. Müşterilerin iyi hissetmesi için gittiği ilk adreslerden biri. Saçlara şekil verirken bir noktada da kadınların ruhlarına da dokunmuş oluyor. Zor beğenen kadınları memnun etmek de önemsenmeyecek bir nokta değil.

Kendisini tanıyalım, müşterileri olarak oturduğunuz koltuktan kalkın ve bu işe bir de onun yanından bakın düşüncesiyle röportajımızı gerçekleştirdik. 

Bize kendinizden bahseder misiniz? Yasemin Özkan kimdir?

Ben Yasemin Özkan, bayan kuaförüyüm.1970 Düzce doğumluyum. 1 yaşından sonra yurtdışında Almanya’da yaşadım. Eğitimimi orada tamamladım ve mesleğimi de orda öğrendim. Sonra memleketimize geri döndük. 1998 yılında Düzce’ye dönerek kadın kuaförü olarak bu salonu açtım. Düzceli vatandaşlara seve seve hizmet veriyorum. 

Kuaför olarak kadınların bir noktada psikologu sayılırsınız, yaptığınız işin bir de böyle bir yönü var. Bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?

Biz kuaförler işimizi severek yapıyoruz. Burada kadınların sadece saçlarına değil ruhlarına hitap ediyor, her şeyi konuşuyoruz. Güzel şeyler yaşıyor, paylaşıyoruz. En önemlisi kadınların mutlu olmaları istediğimiz şey bu. Kuaför salonuna gelen kadınlar mutlu ayrılıyor biz de arkalarından bakarken mutlu oluyoruz. Buradan her çıkan kadın yüzü gülerek çıkıyor.

Meslek hayatınızdaki süreci anlatır mısınız? Usta bir kuaför olarak nasıl bugüne geldiniz?

Mesleğe başladığınız zaman çırak olarak başlıyorsunuz. İlk başta çok eğlenceli görünüyor ama bir yandan bilmediğimiz şeylerden dolayı çok ürküyoruz. Bakımlı kadınlar hazırlıyorsunuz ama işin içine girdiğinizde öyle olmuyor tabi ki. Çok zor bir meslek çünkü biz hiç bir şey satmıyoruz aslında. Bir sanat, zanaat yapıyoruz. Bunu başarmak için azim etmeniz gerekiyor. İşe aldığımız çıraklar ilk zamanlar güzel yönlerini görüyor ancak sonrasında zorlanabiliyor. Hafta sonu, özel günlerde, bayramlarda çalışıyoruz. Emek sarf ediyoruz bu zor yanlarından biri. Çok fazla azim etmek ve sabretmek gerekiyor. Bu mesleği yapmayı istiyor olmak çok önemli. Sürekli gelişip, öğrenilmesi gereken unsurların olduğu bir meslek kuaförlük.

Gelişen ve değişen bir alanda çalışıyoruz

Sürekli makyaj modelleri, saç modelleri değişiyor. Hep gelişen bir meslek. Eskiden bu kadar kolay değildi bir şeyler görüp, öğrenmek. Yurtdışına çıkmanız, fuarlara, şovlara gitmeniz gerekiyordu. Şimdi internet diye bir şey var. Hiç bir şey yapamıyorsanız oradan takip ediyorsunuz. Eskiden bir sürü yapılmayan işlemler artık yapılıyor. Kalıcı fönden tutun bakımdaki en uç noktaya kadar hepsini yapabiliyoruz. Böylece kendinizi geliştiriyorsunuz. Kuaförlükte güncel olmanız gerekiyor. 

Mesleğinizin zorlukları neler? Kuaför olmak isteyenlere vermek istediğiniz tavsiyeler var mı?

Uzun yıllardır bu işi yaptığım için çok zor diyebileceğim bir şey kalmadı. Geçmişe dönersem her şey çok zor geliyordu. Müşteriyi memnun etmek çok zor. İnsan psikolojisinden anlamanız gerekiyor. Kapıdan giren insanların mesleğine kadar tahmin edebiliyoruz artık. Saç yıkamak bile ilk başta zor gelebiliyor. En fazla insanlar eleştiriden korkuyorlar, yanlış yapmaktan. Biz genelde yanımızda işe başlayan kızlarımıza öz güven aşılamaya çalışıyoruz. Böyle yaklaşarak yanımda çok güzel ustalar yetiştirdim. Elemanın ilk geldiğinde yapıp yapamayacağını anlıyoruz zaten. Bu sonuçta el mahareti, görüşle alakalı bir şey. Yanımda çalışan kızların iyi yerlere gelmesini istiyorum. Tabi burada en önemli şey emek vermeleri, azim etmeleri. Yanımda işe başlayan bayanları elimden geldiğince destekliyorum.

 

Morali bozuk kadınların kuaföre veya alışverişe gitmeleri üzerine bir söylem var. Bu sizce doğru mu? Yanınıza bu sebeple gelen müşterileriniz var mı?

Evet bu doğru. Uzun zamandan beri bu mesleği yaptığım için öyle gelenleri anlıyoruz. Morali bozuk olup gelene bir şey yapmıyorum. Sonrasında pişman olunmaması için. Ama her saçıyla oynayan kadın da mutsuz değil. Bir kadın bakımı mutlu olduğu için kendini daha iyi hissetmek için de yapıyor. Bakımın ve değişimin insan psikolojisine inanılmaz büyük bir etkisi var. Ama mutsuz kadınlar geldiğinde ellemiyoruz, ikna etmeye çalışıyoruz. Kesim ve renk değişimi çok yapmamaya çalışıyoruz. Sürekli müşterilerimiz ise çay kahve yapıp sohbet ediyoruz. 

Peki kadın değil de erkek olsaydınız yine bu mesleği yapar mıydınız?

Ben aynı zamanda erkek kuaförüyüm. Yurt dışında kuaförler genelde erkeğe de kadına da hizmet ediyor. Yurt dışında bulunduğum zaman erkek kuaförlüğü de yaptım. Orada ikisini de eğitimini alıyorsunuz. Tabi böyle bir kuaför konsepti Düzce’de biraz zor. En azından önümüzdeki 50 yıl içinde değil.

Son olarak Düzceli kadınlara hakkında ne düşünüyorsunuz bir kuaför olarak? 

Düzce’nin bayanları çok güzel ve bakımlı. Ne istediklerini biliyorlar, bu işimizi daha kolaylaştırıyor. Büyük şehirlerle kıyasladığımızda bu kadar bakımlı, kendine dikkat eden kadın yok. Genelleme yaptığımız zaman buradaki bayanlar daha özen gösteriyor kendilerine diyebilirim. 

Söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz kadınlar çok güçlüyüz. Bütün kadınlar hem cinslerine sırt versinler. Kadınlar birbirine destek olmalılar. Iyi günde kötü günde yanyana olmalıyız. Kadına şiddet konusunu hiç konuşmak istemiyorum. Kadına şiddet lafını ağzıma bile almak istemiyorum, çok utanç verici.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...