Kadınlar İçin Avukatlık Mesleği Çok Zor

Kadınlar İçin Avukatlık Mesleği Çok Zor
, Söyleşiler
Kendilerini birey olarak kabul ettiren ve çalışma alanlarında varlıklarını kanıtlayarak birçok başarıya imza atan farklı meslekten kadınlarla çalışan kadın olmak ve işlerinin sosyal hayatlarını nasıl etkiledikleri dair röportajımızın yeni konuğu ise Avukat Ferda Coşkun. Kendisi bizi ofisinde güler yüzle karşılayarak sorularımıza içtenlikle cevap verdi Bu röportajımızda avukatlık stajı ve meslekte kadın olmanın zorlukları hakkında konuştuk.

Kendinizi Biraz Tanıtır mısınız?

Samsun doğumluyum. Memleketim Düzce ama babam polis memuru olduğu için hiç burada yaşamadım. İlkokulu Elazığ da, ortaokul ve liseyi Kocaeli Darıca’da okudum. Üniversiteyi de İstanbul Marmara Üniversitesi’nde bitirdim. Şimdi evliyim, eşim de Düzceli. Eşimle tanıştıktan sonra burada başladım staja, böylelikle mesleğe de burada başlamış oldum. Düzceliyim ama çokta bilmiyorum aslında burayı.

Staj Süreciniz Nasıl geçti, Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Staj dönemi tabi ki çok zor. Avukatlıkta maddi manevi en çok yıprandığım dönemdi, staj dönemi. Staj aşamasında yanında çalıştığın avukat çok önemli. İyi bir avukat yanında başlanırsa hem mesleki anlamda sana bir şeyler katıyor hem de özgünlüğün gelişiyor. Ben güzel bir büroda staj yaptım. Çok iyi bir avukatla çalıştım. İbrahim Kırıkçı Hukuk bilgisi açısından gerçekten birçok avukatın eline su dökemeyeceği biri. Onun yanında başladığım için meslek hayatıma 1-0 önde başladım. Tabi zorlukları oluyor. İcra işleri vardı çok fazla şehir dışına hacizlere de gittim. Hiç bayanın yapamayacağı düşünülen işler de yaptım.

Meslekte Zorluk Yaşadığınız Anlar Oldu mu?

Tabi zorlukları oluyor, haciz işlerine baktım. Dershanelere hacize gittim. Şimdi düşünüyorum kendim ile birlikte aynı dönemde başlayan arkadaşlara bakıyorum birçok şeyden mahrum kalmışlar. Fazla iş deneyimleri olmamış, riskli işler yapmamışlar, sadece dilekçe yazıp belirli duruşmalara girmişler. Avukatlık öyle bir meslek değil, fazla iş seçmeyeceksin. Bu işin sana getireceği her işi yapabiliyor olman lazım. Hem psikolojik olarak hem de karakter olarak uygun olmak lazım. 

Adaletin 3 sac ayağından biriyiz

Adaletin 3 sac ayağından biriyiz. Biz savunma kısmındayız. Ama sonuç olarak bize yüzde yüz haklı insan gelmiyor. Bu yönde eğitim alıyoruz. Ne olursa olsun haksız da olsa biz onu savunmak durumundayız. Herkesin kendini haklı gördüğü bir konu vardır. Onu psikolojik veya eleştirilerden uzak bir şekilde değerlendirip savunmasını objektif olarak yapmak gerekiyor. 

Okulda da insan kendini tanıyor. Bana küçüklüğümden itibaren, “çok biliyor bu avukat olsun” diyorlardı. Sadece o değil, psikoloji istiyordum, psikolojinin iş alanları çok fazla ama benim lise okuduğum dönemde çok fazla iş alımı olmuyordu. Ben de o dönemde hukuk bölümüne yöneldim. Hukukta çok fazla iş alanı var. Hukuk okuyan bir insan asla işsiz kalmaz. Kayamakam olabilirsin, danışmanlık yapabilirsin, KPSS ile bir sürü kadrolu avukatlık işi var. Yapamayacağın iş yok, hakimlik, savcılık, noter gibi bir çok dal var. Babamda polis memuru olduğu için ciddi bir iş düşündüm ve hukuk okumaya karar verdim. Şu an çok memnun muyum derseniz, yüzde yüz memnun değilim. Zor bir meslek, bayan için avukatlık çok zor. 

Avukatlıkta Kadın Olmanın Zorlukları Var Mı?

Özellikle en çok sıkıntı yaşadığım konu insanlara dert anlatmak. İnsanla muhatap oluyorum. Hakim, savcı biraz daha arka planda delillerle ve belgelerle muhatap oluyor. Biz ise direk insanlarla muhatap oluyoruz. Bize gelirler dertlerini anlatırlar. Ticari ilişkilerimiz oluyor, tahsilat konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ben size iş veriyorum istediğim zaman ararım gibi durumlar oluyor. 

Elimizden geldiğince kibar cevap vermeye çalışıyoruz

Örnek verecek olursam, geçenlerde uyuşturucu ticareti ile ilgili bir dosyaya baktım. Zorunlu müdafilik dosyaları vekillik yaptığınız gibi olmuyor. Sürekli arıyorlar sürekli adliyede yanıma gelip soru soruyorlar. Geçen hafta Pazar günü eşinin dosya numarasını mesaj ile sordu bir bayan. Ben de dosya numarasını ezbere bilmediğimi Pazar günü çalışmadığımı söyledim. Ofisimin telefon numarasını yazdım, ofisi ararsa öğrenebileceğini söyledim. Buna cevap olarak "Pazar günü çalışmadığınızı düşünebilecek akıldayım. Siz de güya bizim avukatımız olacaksınız sağ olun çok yardımcı oldunuz. Verdiğiniz akıl için teşekkürler, iyi tatiller" gibi bir yanıtla karşılaştım. Bunlar bazen gece oluyor. Cep telefonlarımız kartta yazıyor, elimizden geldiğince kibar cevap vermeye çalışıyoruz ancak bunun için ofislerimiz var buraya geldiklerinde her türlü bilgi alabilirler. İnsanlar biraz saygı duymuyor hafife alıyorlar diye düşünüyorum. Ayrıca meslek gereği günden güne erkekleştiğimi düşünüyorum arada ve bu hoşuma gitmiyor. 

Bakış açısına bağlı saygı duyanlarda var girdiğimiz ortamlarda. İşin yapısı gereği zor bir meslek. 

Bizim çok sosyal olmamız her ortama girip çıkmamız gerekiyor. Bir yandan vergi mükellefiyiz, serbest meslek çalışanıyız. Bir yandan da kamuya bağlıyız. İkisinin ortasında denge kurmaya çalışırken hayatına dikkat etmen gerekiyor ve de çevre edinmen gerekiyor. Ben Düzce'de bunun zorluğunu çok yaşıyorum. Biraz daha büyük bir şehirde çalışıyor olsaydım çok daha rahat ederdim diye düşünüyorum. Yaşam tarzıma girip çıktığım ortamlara belki alkol kullanmıyoruz ama bir mekana gittiğimizde o etiketi yiyebiliyoruz. Şurada gördük burada takılıyor gibi durumlar oluyor. Bu şehirde kaybolma ihtimali olmadığı için çok dikkat etmek gerekiyor. 

Burada çok dikkat etmek lazım.

Uzmanlık Alanınız Var mı?

Bazen normalde iş hukuku ve sosyal güvenlik uzmanlığım var. Çok sevmesemde şuan uzmanı olduğum iş boşanma davaları. Kendimi en donanımlı bulduğum alan boşanma davaları. Boşanma aile hukukundan kaynaklanıyor. İçerisinde çok mahrem var. 

Düzce’de Boşanma Davalarının En Önemli Sebebi Nedir?

Açıkçası çok fazla üniversite okumuş değil de şiddet mağduru kadınlar çok fazla. Geçenlerde bir çift geldi eşinin aşırı alışveriş tutkunu olduğu için boşanmak istediklerini söyledi. Daha modern boşanma sebepleri var. Sosyal medyadan çıkmayanlar var, sürekli geziyor, yurtdışına gidenler var bundan şikâyetçi olanlar var.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Avukat olmayı çok istiyorum çok mu zor

06.02.2018,Rabia öztürk

Dergi

Oxijen - Nisan 2017
Oxijen - Nisan 2017 Dergiye abone ol

Yazarlar

Kentli Olmak

Atilla Gösterişli
Atilla Gösterişli21.04.2016

Hukuk Devleti

Av. Sedat ÖZDEMİR
Av. Sedat ÖZDEMİR22.12.2015

Çok Okunanlar

Facebook Sayfamız
Instagram Sayfamız