Semt Pazarları İçin Konum Çok Önemli

Semt Pazarları İçin Konum Çok Önemli
, Söyleşiler
Düzce Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Güney pazarcılık ile ilgili olarak ilçelerde ki sorunları belirtti. Güney, Akçakoca hariç bütün noktalarda sorun yaşadıklarını Düzce’ye kurulması beklenen 4 semt pazaryerleri ile ilgili de konum konusunda başarılı adımlar atılmasından yana.

Pazarcılık sektörünün zor bir meslek olduğunu söyleyen Oda başkanı İbrahim Güney, Sabit bir yerlerinin olmadığını  bu nedenle sürekli gezdiklerini dile getirdi. Güney şöyle devam etti: “ Sorunlarımızı bizim tabi mesela gümrük ve ticaret bakanlığına bağlıyız. Biz dernek değiliz resmi bir odayız. Yani bizim yapmamızın gereken usuller kurallar kanunlar hepsi bakanlık tarafından ve Konfederasyon tarafından belirtilen kurallar ile çalışıyoruz. Bizim diğer odalardan farkımız meslek olarak zor bir meslek. Çünkü bizim sabit bir yerimiz yok. Çeşitli mahallelerde ilçelerde büyük şehirlerde büyük ilçelerin noktalarında tezgah kurmak için her o gittiğimiz belediye ile nizamiye planı ile bizim sıkıntımız oluyor. 

2016 sonuna kadar kanunen açılması gerekiyor

Belediyelerimiz bizi külfet olarak görüyor. Bizi külfet olarak görüyor. Pislik çöpü tuvaleti şusu busu personel koymak gerekiyor zabıta göndermek zorunda kalıyor. Bunu kanun belirlemiş. Belediyeler yapar demiş. 5957 sayılı kanuna göre hareket etmek zorundayız. 2016 yılının sonuna kadar küçük vilayetlerde 2017 yılının sonuna kadar büyük vilayetlerde kapalı altı beton sosyal tesisli lavaboları üniteleri olan çay ocağı çocuk bakım evi hoparlör sistemi otopark sistemi kamera sistemi olan tesislere geçmek zorundayız. Bu alınmış bir kanun kararıdır. 

Kanunda belediye yapar diyor

Yurt dışında kanunlar daha iyidir. Almanya’da Fransa’da Amerika’da büyük illerde merkezlere Pazar yerleri kurulur. Aslında bu bizim kültürümüz. Biz şimdi mayıs ayında kutlayacağız. Ahi evran günü oluyor esnafın bayramı bizim mesleğimiz de ahi evran kültürüne dayanıyor. Birebir halk ile diyalog içerisinde olduğumuz bir meslek. Bunu yapabilmemiz için bizim ilk baş hijyenik düzgün pazaryerlerine sahip olmamız gerekiyor. Ama belediyeler gelir kapısı olarak görmediği için ama bu kanunda şöyle geçiyor, Pazar yerlerini belediyeler kurar belediyeler işletir diyor. Ama pazaryerini kurarken de bizim mesleğimizi anlamıyorlar. Biz bir esnaf odasıyız. Zaten kanunda da yazan şu ilgili meslek odası ve ayrı ayrı sağlık müdürlüğü zabıta müdürlüğü fen işleri müdürlüğü trafik komisyonu birkaç böyle kurumun bir araya gelmesi ile birlikte bir komisyon kurulup pazaryerinin yapılacağı bir arazi öyle belirleniyor. Yani şurası boş bu tarlaya olur deme şansınız yok. Yaptığınız yatırımın bana göre 20-30 sene gitmesi gerekir. Öteki türlü yaptığınız emek boşuna gidiyor. Ben başka bir yeri örnek veriyor. O zaman iş merkezleri yapmışlar niye yaptılar. Neye yaradı. Önemli olan o ticari alanı işletebilmek. 

Bizde diyalog var, AVM’lerde robot oluyorsun

Şimdi zaman değişti. AVM’ler var onlar var bunlar büyük firmalar büyük marketler sebze meyve satan arkadaşlarım marketlerden şikayetçi. Büyük markalar var ama biz bunlarla kilit vurma şansımız yok. O mevzunun tersten çözümü oluyor. AVM’ler dışarı çıksın içeri girsin den ziyade marketlerden şöyle olsun dan ziyade onlarla rekabete girmek için pozisyona gelmemiz lazım. Bana göre dediğim gibi bizim işimiz bir kültür marketlere girdiğin zaman robot gibi geliyorsun kredi kartından alışveriş yapıyorsun çıkıyorsun. Bizde diyalog var muhabbet var. Parası olmaya veresiye var. Teyzelerimiz geliyor alışveriş yapıyor. Penye alıyor veresiye veriyor. Haftaya veriyor gelirken börek getiriyor. Kızını çoluğunu çocuğunu evlendiriyor davetiye bırakıyor. Yalnız ticaret değil insanlar birbirleri ile kaynaşıyor. Orada bir meclis oluşuyor. Konuşuluyor diyalog kuruluyor. Biz bu ortamı devam ettirmek istiyoruz. Ben daha öncede söyledim. Vatandaşlarımızın şikayetleri de olabilir. Düzceli vatandaşlarımıza diyoruz ki biz de Düzce’nin esnafıyız. Düzce’nin çocuğuyuz bizimde hatalarımız olabilir. Bu hatalarımızı şikayeti desteği sıkıntısı verdiğimiz numaraları arayabilir herhangi bir sorun yok. Bizde buna göre kendimizi düzeltmeye çalışırız. Bize çürük veriyorlar diyebilirler varsa dertler bizde düzeltmeye çalışırız. Bizim buradaki kültürümüzü yaşatmamız için vatandaşların da bize destek olması lazım. 

Gerekirse işletme konusunda destek verelim

Bunun yanı sıra belediyenin de bize destek olması lazım. Başkanlarımızdan şunu istiyorum. Bize bir randevu versinler. Derdimizi onlara anlatalım. Biz pazaryerlerinin onlara külfet olmadığını anlatalım. Ondan sonra işletme konusunda sıkıntı olursa destek verelim. Biz yapalım demiyorum destek verelim. Son çıkan kanun ile birlikte aynı belediye denetimli halk otobüsü gibi pazaryerlerinde ilgili meslek odaları ile ilgili devir edebilirler. Yapan başka büyüklerimizi de Düzce’ye çağırıp anlattırabiliriz. 

Cumayeri Pazaryeri’nde risk devam ediyor

Cumayeri pazaryeri şartlar itibari ile şartlar itibari ile riskleri devam ediyor. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapabiliriz nasıl yapabiliriz görüşüp bir çalışma yapmak istiyorum. Aynı felaketin bir daha yaşanmasını istemiyorum. Cumayeri pazaryerisi eskiden çok hızlıydı. Şimdi tarımdan fabrikalara geçilince vatandaşta insanlarda çalışmaya başlayınca müşteri azaldı. Pazaryeri bir de uzun olunca vatandaş başından sonuna kadar gitmiyor. Cumayeri bu şekilde. 

Gümüşova’da yapacak bir şey yok. 

Gümüşova’ya gelirsek çok kapsamlı bir pazaryeri değil. Eski belediye başkanı E-5’in kenarına bir pazaryeri yaptılar. Kısmen idare eder. Pazaryeri idare eder ama üst çatı olarak çok yüksek olduğu için kışın özellikle kar fırtına yağmur pazarın ortasına kadar yağmur geliyor. Yine bir şeyler yapılmış. Yapılacak bir şey. Çünkü yeni yapılan bir yer. Olimpiyat stadı gibi bir perdeleme yapılabilir. Müşteri durumuda Gümüşova’da belli. 

Gölyaka’da mevcut yerde yapılmalı

Gölyaka pazaryeri yer olarak güzel ama düzen anlamında düzen yok. Biz birkaç defa başkanla görüştük. Pazaryeri’nin bir başka yere alma durumu vardı. Mevcut yerde olması daha güzel olur dedik. Orada da başka arsalar başka hisse sahipleri var. Onların ikna edilmesi gerekiyor. Mevcut yerde tekrardan üstü kapanıp tekrar bir kutu gibi dağıtım yapılırsa çok daha güzel olur. Gölyaka pazaryeri çapına göre iyi bir Pazar. Oranında elden geçmesi yapılması gerekiyor. Her Pazar yapıldığında belediye tabi para masraf harcadığı için esnafın üstüne yükleniyorlar. Burada da biraz daha bizi düşünürlerse daha iyi olur. İşgaliye bedeli adı altında 2-3 senelik parayı esnaf vermeye çalışır. Ama böyle çok fahiş fiyatlar vermeye şansı yok. Zaten esnafın durumu belli. 

Kaynaşlı’da tuhafiyecilerin yeri belli değil

Kaynaşlı’ya gidersek bizim kaynaşlı’da sıkıntımız var. Tuhafiyeci esnafı her gün yer değiştiriyor. Bir gün o cadde de bugün bir sokakta. Kopukluk var. Küçük yer olduğu için veresiye müşterisi oluyor. Müşteri geliyor yeri bulamıyor. Pazaryeri yapılacağını söyledi. Karayolları ile bir projelerinin olduğunu söyledi. Kapalı güzel bir pazaryeri yapacaklarını söylediler. Kapalı bir pazaryeri orada da bekliyoruz. Her yerde olduğu gibi orada da bekliyoruz. 

Çilimli sıkıntısız gibi

Çilimli’ye geçersek sıkıntısız diyebileceğim tek pazaryeri burada. Küçük kendine göre esnaf sayısı belli kapalı altı beton lavaboları olan bir yer. Esnaf sayısı ne kadar artarsa o kadar kişi işsiz kalıyor. Esnaf sayısı az olması daha iyi. 

Akçakoca’da disiplin var

Akçakoca’da pazaryeri başkan yer değişikliği yapacağını söyledi. AVM tarzında bir pazaryeri yapacaklarını söylediler. Beklediğimiz şeyi Cüneyt Yemenici’den gördük. Yeni yapacakları yeri görünce bizi aradılar. Biz yanlarına gittik görüştük. Onlar bize projeyi anlattılar. Sakarya’da ki işletme sistemini beraber gidip yerinde gördük. Esnafların yer değişikliğini insanların nasıl geldiğini gördük. Ankara’dan sakarya’ya insanlar geldi. Orada ki öncü büyüklerini beraber gösterdik. Projeyi beraber yapmaya çalışıyoruz. Burada başkanımızın bizi dikkate alması bizi dinlemesi projelerde bile değişiklik yapması çok önemli. Yapılan yatırımın bizim için önemli olan boşa gitmemesi gerekiyor. Esnaf orada memnun olursa vatandaşta memnun olur. O yüzden çok o konuda Cüneyt yemeniciyi çok takdir ettim. Bir inşaat gibi bir şey olmadı ama başka çalışmalar olabilir. Ama orada böyle bir gelişme oldu. Şimdi ki pazaryeri nispeten iş görüyor. Daha düzenliler disiplinliler. Diğer ilçelere göre zabıta anlamında işletme anlamında Akçakoca’da disiplinde var. 

Yığılca’da pazaryeri’ni ayrı ayrı yapamazsınız

Yığılca’da ki pazaryerinde de sorun var. Kalıcı konutlarda olduğu gibi sebze meyve esnafına kapalı bir yer yapıldı. Bir altında giyim esnafı tarumar şekilde duruyor. Muzaffer başkanla görüşmeye gittik. Bizim mesleğimizle anlamak zorunda değiller ama tuhafiyecilerle aynı yerde olunması gerekiyor. Başkan diyor ki sebzeciler başka yerde tuhafiyeciler başka yerde olacak diyor. Elinde 5 kilo patatesle vatandaş giyim reyonu için 500 metre yürümez. Biz ayrılamayacağımızı söyledik. Biz genel anlamda Yığılca’dan memnunuz. Yığılca’nın alışverişinden memnunuz. Düzgün bir çalışma yapılırsa ayrmazlarsa bizi çok güzel olur. 

4 Semt pazarının yerleri önemli

Bizim şimdi yaptırım gücümüz yok. Sadece esnafımızı kollamaya çalışıyoruz. Belediye’nin de çıkarlarını düşünmek gerekiyor. Düzce’ye geldiğimiz zaman başkanım o zaman seçim vaatlerinde o zaman bende seçimdeydim. Hatta başkana söylemiştim. Siz ve ben seçilirsek bir şeyler yapmak istiyoruz demişti. O zaman 4 tane pazaryeri yapacağım dedi. Düzce’nin dört bir köşesine pazaryeri olacak dedi. Mahalleler büyüyor. Göç alıyoruz dedi. Semt pazarları yapacağız dedi. Bunlara katılıyorum fakat yapmış olmak için yapmayalım diyorum konum olarak iyi bir nokta belirlememiz gerekiyor. Bizim burada sıkıntımız iletişimsizlik. Mevbcut pazaryeri aziziye pazaryeri kullanışlı değil. Hiçbir şekilde değil. Burasını düzenleyebilir miyiz bilmek istiyoruz. Biz merkez pazaryerinin bir tanesi olması gerekiyor tabiki .Yeni bir yer yapılamayacaksa oranın düzenlenemesi gerekiyor. Yapılacaksa başka bir tarafa merkezi çekelim. Yapılacak semt pazarlarına da bizde fikrimizi belirtelim. Biz şu anda avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. Başkan bu işi biliyor. Bizi dinlemelerini de bekliyorum. Sorunlar çok. Genç bir iliz. Sadece pazaryeri ile ilgilenecek değil. Başkanla çok uğraştıkları için gerçek sorunlara eğilemiyorlar. Başkanı rahat bıraksınlar bizde görüşelim bir şeyler yapılsın. Muhattap olsun sorun sahipleri her sorun çözülecek” dedi. 

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...