Atilla Gösterişli
Atilla Gösterişli atilla.gosterisli@hotmail.com

Geçmişinizde Bir Aynanız Geleceğinizde Bir Yüzünüz Olsun

‘ İnsanların önündeki zamanları bir türlü gelmek bilmez, an itibarıyla bir türlü bitmek bilmez; ancak, geçmişe bıraktıkları bir çırpıda geçmiş-gitmiştir.’… Bu söz, insanların olaylar ve durumlara göre, sosyal ve psikolojik tavırlarını en iyi betimleyen ifadedir. Bu durumda ortak olan tek nokta ‘uzaklıktır’… Gelmesi istenen ‘uzaktır’, geçip giden de ‘uzaktır’. Lakin, içimize yerleşen; duygu ve düşüncelerimizi hapseden ‘iz’ dir. Geçmişe bıraktığımız ‘O an’ iz bırakır. O yüzden geçmiş ve gelecek iç içedir. Birbirinden kopmaz bağları, ilişkileri, iletişimleri vardır. Bütün bunları insanın yaşamındaki kesitlerden gözlemleyebilirsiniz. ‘Bugünkü aklım olsaydı…’ serzenişi bir anlamda kişinin kendisiyle, geçmişiyle bir hesaplaşmasıdır. 

Şehirler de öyle. Baktığınızda, yaşayan canlı organizmalardır. İçinde barındırdığı insanların duyguları, düşünceleri ile hareket ederler. İnsanların şehir için ortaya koydukları duygu ve düşünceler şehirleri yaşatır, hareketlendirir. Şehir ve insan birlikte büyürler. Bunun için her ikisinin geçmişi, geleceği vardır. Biz geçmişimize, geleneğimize bağlı yaşarız. Kabul ederiz, etmeyiz ama mutlaka etkileniriz. 

İşte bu gerçeklik içinde, OKSİJEN olarak Düzce'nin geçmişini ortaya koymak istedik. 2015 yılı içinde hangi olaylar/durumlar öne çıkmış, kader çizgisinde neredeler bunları belirlemek istedik. Elinizin altında olsun istedik. ALMANAK tarzında derledik/toparladık. Düzce 2015 tarihini ortaya çıkardık. 

Bir ARŞİV olarak bakmak istediğinizde, bir araştırmanız olduğunda, bir belgeye ihtiyaç duyduğunuzda bu ALMANAK yanınızda olacaktır. Uzun ve titiz bir çalışmanın ürünüdür. 

Geçmişinizde bir AYNANIZ, geleceğinizde bir YÜZÜNÜZ olsun.  

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...